EMLAKÇILAR DERTLİ

Kastamonu Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KASEMDER) tarafından emlakçılık yapan sektör temsilcilerine yönelik Emlak Danışmanlığı Yasası hakkında bilgilendirme yapıldı

EMLAKÇILAR DERTLİ

Kastamonu Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KASEMDER) tarafından emlakçılık yapan sektör temsilcilerine yönelik Emlak Danışmanlığı Yasası hakkında bilgilendirme yapıldı. Toplantıya katılan emlakçılar, el altından gerçekleşen ev satışları gibi bir çok konuda şikayetlerini dile getirdi.

Dernek üyelerine yönelik gerçekleştirilen toplantıda Kastamonulu Emlakçılara, Emlak Danışmanlığı Yasası hakkında bilgiler verildi. Toplantıda konuşan Kastamonu Emlakçılar Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Ak, Emlak Danışmanlığı Yasası’nın tam olarak uygulanması durumunda 100 bin emlakçının bir yasası olacağını ifade ederek, “Korsan emlakçılık tarihi karışmış olacak. Emlak sektörü rahat bir nefes alacak. emlakçı her yaptığı işlem için fatura kesecek. Sektör kayıt altında olacak. Yeni eğitimli emlakçılar ortaya çıkacak. Bu yasayla birlikte emlakçıların birçok sıkıntısı geride kalacak” dedi.

“EMLAK YASASI İLE KORSAN EMLAKÇILIK TARİH OLACAK”

Emlakçılık mesleğini yapanların rahat olmasını istediklerini, yeni yasanın yürürlüğe girmesiyle birlikte mevcut emlakçıların dışında emlakçılık yapmanın zor olacağını ifade eden Hasan Ak, “Günümüzde emlakçı olabilmek için herhangi bir diploma şartı aranmıyor. Onun için herkes emlakçı olabiliyor. Bu da sektörde ciddi sorunları beraberinde getiriyor. Ancak söz konusu tasarı yasalaştı. Bundan sonra yetki belgesi olanlar emlakçılık yapabilecek ve sektör kayıt altına alınacak. Birçok üniversitede emlakçılık ile ilgili bölümler açıldı. 2 yıllık emlak ve emlak yönetiminden mezunlar olanlar, mevcut emlakçılardan da vergi ve oda kaydı ile esnaf sicili faal olan ve ilgili odanın vermiş olduğu sertifikası olan kişiler, bir defaya mahsus bu sınavın dışında tutulacak. Onlar lisans almaya direkt hak kazanacak. Kural dışı davranışlarda bulunan emlakçıları 2 yıldan az olmamak şartı ile başlayan hapis cezaları bekliyor olacak. Ayrıca 30 bin TL’den aşağı olmamak şartı ile para cezası, çalışma lisanslarının iptal edilmesi ve meslekten men edilmeleri gibi cezalar da kendilerini bekliyor olacak. Bu vesile ile emlakçı, vatandaşa asla yanlış yapamayacak. Vatandaş da emlakçıya yanlış yapamayacak. Vergilendirme anlamında da devlete karşı herhangi bir yanlış olmayacak. Çünkü herkes kayıt altında olmuş olacak. Korsan emlakçı tarih olacak. Emlakçı sadece emlakçılık yapacak” diye konuştu.

Kastamonu Ticaret İl Müdürü Sefa Özata, toplantıda 30442 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan yasa gereği artık yetki belgesi olmayanların ‘emlakçılık’ yapamayacağı vurguladı.

Özata, yetki belgesi olmayanların emlakçılık yapamayacağı, yetki belgesi olmadan ayakçı olarak adlandırılan emlakçılara maddi olarak ciddi yaptırımlar uygulanacağı ve yetki belgesinin İl Ticaret Müdürlüğü tarafından verileceğini belirtti.

Ardından Özata, Emlak Danışmanlığı Yasası hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Özata, konuşmasının ardından emlakçıların sorularını yanıtladı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER