banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Emekliye bayram ikramiyesi için tarih belli oldu

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilerin maaş ve ikramiye ödemelerinin öne alındığını açıkladı.

30 Mayıs 2018 Çarşamba 13:58
Emekliye bayram ikramiyesi için tarih belli oldu


 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, emeklilerin maaş ve ikramiye ödemelerinin öne alındığını açıkladı. Bakan Sarıeroğlu, emekli maaşı ile ikramiyelerin ayrı ayrı ödeneceğini söyledi.
Sarıeroğlu, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine 1.000 TL’lik bayram ikramiyesinin 7 Haziran'da, SSK emeklilerinin ise 8 Haziran'da ödeneceğini belirtti.
Emekli Sandığı emeklilerinin maaşları ise ayın 1'i ile 5'i arasında, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları da 11-12-13 Haziran tarihlerinde ödenecek. 

İSMAİL BUTUROĞLU’NDAN AÇIKLAMA

TÜED Emekliler Derneği Yönetim Kurulu adına Başkan İsmail Buturoğlu’da konuya ilişkin bir açıklama yaptı.
Buturoğlu’nun “Emekliye bayram ikramiyesi hakkında bilinmesi gerekenler” başlığı altında yaptığı açıklama şöyle:
“- 11 Mayıs 2018 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilen; "7143 Sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun" 18 Mayıs 2018 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kamuoyunda; "Emekliye Bayram İkramiyesi" olarak bilinen düzenleme bu torba yasa kapsamında kabul edilmiş ve yürürlüğe girmiştir.
- İkramiyeler; Kurumdan (SGK) ilgili mevzuat uyarınca gelir ve aylık ödemesi yapılanlara ödenecek. Yani; SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı emeklileri, şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malullüğü aylığı alan er-erbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terör mağduru siviller ile bunlardan hayatını kaybedenlerin hak sahipleri yararlanacak.
- 7143 Sayılı Kanun'a göre; ödemeler Ramazan ve Kurban Bayramları öncesi yapılacak. Ödenecek tutar her bir bayram için 1000 TL tutarında olacak.
- Gelir ve aylık hak sahiplerinin dul ve yetimleri, hisseleri oranında bu ikramiyeden yararlanacak. Örneğin; Vefat eden eşi üzerinden kendisine %75 oranında aylık bağlanmış olan dul eşe, bu bağlanma oranında, yani 750 TL ikramiye ödenecek.
- Birden fazla dosya üzerinden gelir ve aylık alanlar, en yüksek olarak aldıkları dosya üzerinden ikramiyeye hak kazanacaklar. Yani iki dosya için ayrı ayrı ikramiye ödenmeyecek. Tek ikramiye ödenecek.
- Geçirdikleri iş kazaları nedeniyle Sürekli İş Göremezlik Aylığına hak kazananlar da, iş göremezlik oranına göre ikramiye alabilecekler. Yine aynı şekilde onların dul ve yetimleri de hisseleri oranında bu ikramiyeden yararlanacak. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu meslekte kazanma gücünü %50 oranının altında kaybetmesi nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri bağlanmış iken ölenlerden, ölümü iş kazası veya meslek hastalığına bağlı olmayanların hak sahiplerine, sigortalıya gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi üzerinden hak sahiplerinin hisseleri oranında ikramiye ödenecek.
- Yasa, emekli olduğunuz günden sonraki ilk ikramiyeyi öngörmektedir. Geriye doğru işlemez. Bir sonraki bayram ikramiyesine hak kazanırsınız.
- 7143 Sayılı Kanun'a göre, emekliye verilecek olan ikramiye tutarlarının her yıl artırılması öngörülmemiş. Ancak ilerleyen dönemlerde yeni bir yasayla bu tutarların en azından enflasyona endekslenmesi için girişimler söz konusu olabilir.
- Yabancı ülkelerle akdedilen sosyal güvenlik sözleşmeleri uyarınca kısmi gelir veya aylık alanlara, ülkemiz mevzuatına tabi olarak geçen prim ödeme gün sayılarının, sosyal güvenlik sözleşmesine göre nazara alınan toplam prim ödeme gün sayısına olan oranında ikramiye ödenecek.
- Bu madde kapsamında yapılan ödemelerden kesinti yapılamaz ve bu ödemeler haczedilemez.
Bu maddenin uygulamasına ilişkin usul ve esaslar ile ödeme tarihlerini belirlemeye kurum yetkilidir. Bu çerçevede SGK Yönetim Kurulunca alınan karar gereğince Emeklilere ödenecek Bayram ikramiyesi ödeme günleri;
- Bağ-Kur ve Emekli Sandığı emeklilerine 07 Haziran 2018 Perşembe günü; SSK Emeklilerine ise 08 Haziran 2018 Cuma günü ödenecektir. 
Ayrıca; Ramazan Bayramının 15,16 ve 17 Haziran 2018 tarihine rastlaması nedeniyle SSK ve Bağ-Kur  emeklilerinin maaşları bayram öncesi ödenecektir. Bu çerçevede; Tahsis numarasının son rakamı 9, 7 ve 5 olanlar 11 Haziran 2018 tarihinde; 3, 1 ve 8 olanlar 12 Haziran 2018 tarihinde; 6, 4, 2 ve 0 (sıfır) olanlar 13 Haziran 2018 tarihinde emekli maaşlarını alabileceklerdir.
Bu vesile ile bütün emeklilerimizin bayramını tebrik eder mutluluklar dilerim.” 
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV