Emekli Tümamiral’den ‘Mavi Vatan’ semineri

Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezi (Türk DEGS) Başkanı Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, Kastamonu Park Dedeman Otel'de 'Denizlerin Önemi ve Mavi Vatan' konulu seminer verdi.

Seminerde Türk denizciliğinin tarihine yer veren Yaycı, şunları söyledi; “Türkler yönleri renklerle anlatırlar. Denizleri de yönlerine göre adlandırırlar. Kuzey siyahtır, Batı aktır, beyazdır, güney kırmızıdır, kızıldır, doğu mavidir. Karası Kuzey kutbundaki Baltık denizidir. Bu ismi de bizim atalarımız koymuştur. Kızıldeniz güneydedir ve bu adı yine Türkler koymuştur. Atatürk, ilk hedefimiz Akdeniz’dir diyor. Ak deniz yani batı denizi. Bu nedenle bizim tarihimiz denizcilik konusunda eskidir.”

Konuşmalarında Oğuz Kağan Destanına da yer veren Cihat Yaycı, destanların göz ardı edilmemesini ifade ederek; “Oğuz Kağan Destanı sohbettir, öğütler vermektir. Oğuz Kağan; ‘ülkelerin sınırını çizerken denize ulaşın’ demiştir. Bu söze bakacak olursak tüm hakanların amacının denizlere ulaşmak olduğunu görebiliriz” diye konuştu. (CNGHaber.com)

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2021, 13:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER