‘Emekçileri daha fazla germeyin’

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK, Esnek Çalışma Genelgesi'yle ortaya çıkan çalışma saatlerini düzenlemelerini protesto için 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı.

‘Emekçileri daha fazla germeyin’

 

TÜRK-İŞ, HAK-İŞ ve DİSK, Esnek Çalışma Genelgesi'yle ortaya çıkan çalışma saatlerini düzenlemelerini protesto için 81 ilde ortak basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasına Hizmet-İş Sendikası, Kastamonu Yol-İş Sendikası 1 No'lu ve 2 No'lu Şube, Şeker-İş Sendikası temsilcileri ve diğer sendika temsilcileri katıldı. Sendika binasında gerçekleştirilen toplantıda konuşan Kastamonu Yol-İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Çelik, ülkemizin salgınla mücadele ettiğini bu dönemde, yetkililere zam talebiyle değil geleceklerinin karartılmaması adına uyarıda bulunduklarını söyledi ve Haklarını savunmak için her defasında toplanmaya ve seslerini duyurmaya hazır olduklarını dile getirdi.

ÇELİK: “ZAM İSTEMİYORUZ HAYATIMIZI KARARTMASINLAR YETER”

Konuşmasına İzmir’de meydana gelen 6.6 büyüklüğündeki depremde hayatlarını kaybeden vatandaşlara başsağlığı dileyerek başlayan Yol-İş Sendikası 1 No'lu Şube Başkanı Mehmet Çelik; “İzmir’de bir felaket yaşadık, o felakette hayatlarını kaybeden vatandaşlara rahmet, yaralılarımızı Allah’tan şifa diliyoruz. Azerbaycan’da Misak-ı Milli sınırları için kan döken can veren ve orada hayatlarını kaybeden Azerbaycan ordusun Allahtan güç kuvvet vermesini diliyorum. Cenab-ı Allah muvaffak etsin diyorum. Pandemi nedeniyle ülkemizde hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diliyorum. Burada olan dava arkadaşlarımız olarak iş yerinde birer temsilcisi, birer vatandaşsınız. Bizim burada toplanma nedenimiz bir partiyi kötüleyip diğer partiyi tutmak değildir. Kimsenin aleyhinde konuşmak değildir. Sendikacının başlıca görevi, bağlı bulunduğu üyelerin haklarını, menfaatlerini, geleceklerini ve çocuklarının haklarını korumaktır. 11 gün önce de toplanmıştık, 11 gün sonra da toplandık, ileride yine toplanabiliriz. Şuanda ülkemiz salgınla boğuşuyor, biz bu dönemde zam filan istemiyoruz ancak geleceğimizi karartmamaları için hükümet yetkililerini ve orada söz sahibi yetkilileri uyarıyoruz” dedi.

ÇUFADAROĞLU: “KİMSE BİZİ HİÇ YERİNE KOYMASIN”

Şeker-İş Sendikası Kastamonu Şube Başkanı Ali Çufadaroğlu; “İşçi sınıfıyız, emekçi sınıfıyız diye kimse bizi hiç yerine koymasın, biz hiç değiliz. Alın terimizi yiyoruz, gerektiğinde, gereken her şeyi yaparız. Aç ama başımız dik, alnı açık gezeriz. Bunu da hiç kimse unutmasın” şeklinde konuştu.

DÜZGÜN: “İNŞALLAH SOKAKLARA DÖKÜLECEK DURUMA GELMEYİZ”

Yol-İş Sendikası 2 No’lu Şube Başkanı Sadık Düzgün, son zamanlarda yaptıkları basın açıklamalarının öneminin farkında olduklarını belirterek, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Biliyorsunuz ki son zamanlarda kıdem tazminatıyla ilgili yapılmak istenenler var. Bunca sene, bunca eylemlere karşı bizden önce çalışan ağabeylerimiz ve sendikacılarımız tarafından kazanılmış haklar, yıpratılmaya ve budamaya çalışılan bir durumla karşı karşıya. Ülkemizde çok fonlar çıkarıldı. Bu fonlardan yararlanma noktasına geldiğimizde, fonun asıl çıkarılma amacı doğrultusunda hareket edilmediği ortada. En son çıkarılan işsizlik fonunda, işsiz kalan kardeşlerimizin bu formdan yaralanması için istenen sebepleri alacak seviyeye düşürme yerine daha da çoğaltıp alınmamasını sağlayarak, fonda biriken meblağlar işverenlerimize teşvik anlamında veriliyor. Pandemi dolayısıyla veya ülkemizin geldiği noktaya göre işverenlerin desteklenmesi hepimiz için ön planda olan bir şey. Kamu olsun özel olsun fark etmez, işverenler olmazsa biz de olmayız. Ama bizim kazanılmış haklarımızı bize vermeden, tekrar işverene teşvik anlamında sunulması bizim kabul edebileceğimiz bir durum değil. Geçen ki açıklamamızda başkan arz etmişti. Fonda biriken parada işsizlik ve işsizliğe karşı ödenen miktar 7 milyon TL. Müteahhit firmalara veyahut işverenlere verilen teşvik ise 13 milyon TL olarak ifade ediliyor. Aradaki farkı takdirinize sunmak istiyorum. Ayrıca 25 yaş altı 50 yaş üstündeki işçi kardeşlerimizin gerek esnek çalışmayla gelen kıdem tazminatında, gerekse sağlık sigortasından yararlanma olaylarının esnekleştirilmesi bizim gelecekteki torunlarımız, çocuklarımız açısından olumsuz bir durum oluşturuyor. Belki bizler kamuda çalışan kendimizi kurtarmış gibi addedebiliriz. Ama gelecek nesillerimizin bu anlamda emekliliği hayal bile edemeyecekleri noktaya doğru gittiğimiz ortada. Bu anlamda duyarsız kalmak mümkün değil. Sanat sınıfı veya işçi sınıfı fark etmez. Bu sadece bizim omzumuzdaki yük de değil. Bunu tarımda çalışan, kamuda çalışan, özel teşebbüste çalışan daha doğrusu emeği karşılığında alın teriyle çalışan herkesin ilgilenmesi gereken bir mevzu olarak görmek istiyoruz. Daha önceki eylemlerimizde esinlenerek bizi inşallah sokaklara dökecek duruma gelmeden bir önlem alınır diye düşünüyorum.”

"YAPTIĞINIZ YANLIŞLARIN FARKINA VARIN!"

Sendikaların 81 ilde yapmış olduğu basın açıklamasında ise yapılan yanlıştan dönülmesi gerektiği vurgulandı ve açıklama şu şekilde devam etti; "Vazgeçin ki arkanızda kötü bir miras bırakmayın! Vazgeçin ki emekçiler adlarınızı duyduğunda, yüzlerinizi gördüğünde size saygı göstersin! Vazgeçin ki, zaten emekçilerin sahip olduğu onlarca derdine bir dert daha eklemeyin! Salgınla, geçim sıkıntısıyla, işsizlikle, doğal afetlerle başa çıkmaya çalışan emekçileri daha fazla germeyin! Sizin derdiniz gerçekten salgın koşullarında istihdamı artırmak mı? O zaman gelin, enerjinizi kayıt dışı çalışmayı ortadan kaldırmak için harcayın! Gerçekten salgın döneminde emekçileri mi düşünüyorsunuz? O zaman onların istekleri dışında ücretsiz izine çıkarılmalarını engelleyin! Ücretsiz izine çıkarılan bir emekçinin ailesiyle beraber günlük 39 TL ile yaşayabildiğini hayal edin! Hayal edin ki, yaptığınız yanlışların farkına varın!" (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2020, 12:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER