ELLİYE NİYET OTUZA KISMET

Geçtiğimiz hafta yüzde 50 zam talep edilen su ücretlerine, komisyon kararıyla yüzde 30 zam yapıldı. Başkan Vidinlioğlu, maliyetleri gerekçe göstererek; zam oranının makul olduğunu kaydetti

Kastamonu Belediye Meclisi Temmuz ayı olağan toplantılarının 2’nci oturumu önceki akşam yapıldı. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu yönetiminde gerçekleşen toplantıda, su tarifesine yapılan yüzde 30 zam dikkat çekti.  

Toplantıda ilk olarak güncel elektrik zammı, su zammı, giderlerin artması gibi faktörler nedeniyle su tarifesine yüzde 30 zam yapılması ile ilgili komisyon raporu meclise sunuldu. Su tarifesi zammını belirleyen komisyon üyeleri arasındaki MHP’li Nevin Karaca, Sezgin Sezen ile Nurten Ciğerci raporu kabul ederken, AK Partili Necati Atak’ın ise red oyu verdiği belirtilirken, raporun oy çokluğuyla kabul edildiği aktarıldı.

VİDİNLİOĞLU; “SUYA YÜZDE 30 ZAM MAKULDÜR”

Su zammıyla ilgili konuşan Belediye Başkanı Vidinlioğlu, fazla söylenecek ve yapacak bir şeyin olmadığını belirterek; “Atık Su Arıtma Tesisi ile yapılan, Avrupa Birliği Sözleşmesi gereğince su fiyatlarını belirleme noktasında bir irade söz konusu. Çünkü bizi bağlayıcı hükümler var. Dolayısıyla KASKİ Müdürlüğümüzün, zarar etmemesi gerekiyor. Aslında yüzde 50 zam bile neredeyse oranı karşılamıyordu. Ama komisyonun yüzde 30 kararıyla hâlihazırda hala su tarifesinde yaklaşık KASKİ’nin zararı yaklaşık 1 milyon TL civarında. Göreve geldiğimiz günden bugüne 28 ayda yüzde 15 tenzilat yaptık, 2’nci sene hiç zam yapmadık. Bu zam talebi ilk defa gündeme gelen bir zam talebi. Dolayısıyla yüzde 30 zam talebi bence de makul, kabul edilebilir bir şey. İstanbul Belediyesi suya yüzde 80 zam yaptı. Mecbur kaldığınız zaman zammı mecburen yapıyorsunuz. Yapılacak çok fazla bir şey yok” dedi.

“CİDDİ BİR SU KAÇAĞIMIZ VAR”

Kastamonu’nun altyapısının 50 bin nüfusa göre yapıldığını ve şimdiki 125 bin nüfusa yeterli gelmediğini vurgulayan Vidinlioğlu, su kaçağının olduğunu kaydetti. Barajın yağmur yağmasına rağmen su tutmadığını dile getiren Galip Vidinlioğlu, “50 yıllık bir baraj artık su tutmuyor. Yağmur yağmasına rağmen barajımız yüzde 50 seviyesinde. Maliyetler çok arttı. Gürleyik Suyu, kapasitesi yarıya düştü. Ben kendi sitemde bile hala kuyu suyu kullanıyorum. Çünkü Gürleyik Suyunun oradaki TOKİ de devreye girdiği anda 450 konut daha başlanıyor, yetmesi mümkün değil. Bunu Bakan Beye de konuyu arz ettim. Bizim bir an önce barajımızı hızlandırmamız lazım. Hala seviyemiz yüzde 17’lerde. Suyla ilgili de çok ciddi kaçağımız var. Alt yapı çalışmaları ne yazık ki şehrin 50 bin nüfusuna göre olan altyapı. Şehir 125 bin oldu. Bundan önce altyapıya yönelik hiçbir çalışma yapılmadı demek doğru olmaz ama demek ki yeterli değildi. Hala borularımızın yüzde 90’a yakını asbest ve ciddi bir su kaçağımız var. Bizim şebekeye verdiğimiz, suyun da tamamı evlere gitmiyor. Bir kısmı da kayıp kaçak olarak var. Dolayısıyla bu maliyetin altından kalkmak mümkün değil. Biz zaten pandemi sürecinde ne kimsenin suyunu kestik ne de kimseyi de su parasını ödemedi diye icraya verdik. Ama şartlar böyle yapılacak çok da bir şey yok. Kaçınılmaz bir şey bu. Dün açıklandı memur zammı bile yüzde 9’larda. Bu 6 aylık dönem için. Bunu kıyasladığınız zaman yüzde 30 zam aslında çok da büyük bir zam oranı değil. Ben meclisin anlayışlı olacağını düşünmüştüm ama takdir sizin. Talep edilen çok daha fazlaydı ama yüzde 30 bence gayet uygun bir rakam. Enflasyonun bu kadar olduğu bir dönemde yüzde 30 zam talebi büyük bir zam talebi değil” diye konuştu.

“ARITMA TESİSİ 25 YILLIK BİR RÜYAYDI”

Atık Su Arıtma Tesisi hakkında bilgilendirmelerde bulunan Başkan Vidinlioğlu, şunları söyledi; “Benim bütün derdim atık su arıtma değil. Atık suya bir de içme suyu kısmı vardı Avrupa birliği bunu devre dışı bıraktı. Avrupa birliği delegasyonu görüştüm. Bakan yardımcımız da Tosyalı. O noktada da girişimlerim var. İnşallah buraya içme suyunu da monte edeceğiz. Çok devasa bir tesis olacak. Kastamonu belki biz gerekli açıklamaları eksik yaptığımız için farkında değil ama atık su arıtma gerçekten devasa bir yatırım. Şehrin 25 yıllık bir rüyasıydı bu. Yüzde 75’lerde şuanda. Önümüzdeki süreçte bitecek. Sadece bu da değil, içme suyunun montesi değil, inşallah alt yapıyla ilgili de bir sürü talebim oldu. Müjde veremiyorum çünkü rahmetli Demirel’in lafı; ‘Yağmur yağarken ben ıslanmıyorum diyemezsiniz.’ Doğru, bütün dünya ekonomik olarak bu kadar dar boğazdayken pandemi bu kadar herkesi etkilemişken bütün dünyanın düzeni allak bullak olmuşken bizim etkilenmememiz mümkün değil. Keşke daha iyi imkânlarımız olsaydı da kesin sözünü almış olsaydık. İnşallah hükümetimizin devletimizin imkânlarıyla alt yapı ile ilgili bir takım çalışmaları dönem itibariyle gerçekleştireceğiz. Bu kısa vadeli bir şey değil. Belki mahalle mahalle, sokak sokak yapacağız. Ama inşallah en kısa sürede o da neticelenmiş olur.”

ZAMA MHP YETTİ

Meclise sunulan zam talebini MHP grubu tarafından kabul edilirken, AK Parti, CHP ve İYİ Parti grubu tarafından reddedildi. Oy çokluğu MHP grubunda olması nedeniyle zam kararı kabul edildi.

CHP’Lİ KARAKAŞ; “ZAM YAPILMASINA İTİRAZIMIZ YOK”

Konuyla ilgili söz alan CHP’li Meclis Üyesi Sibel Karakaş; “Uzun zamandır suya zam yapılmadı. Ülkemizde de yapılan zamlar ortada. Ardı ardına zamlar gündeme gelmekte. Dolayısıyla su zammı yapılması gereken bir şey. Bizim karşı çıktığımız mevzu, oranla ilgiliydi. Yoksa zam yapılmasına herhangi bir itirazımız yok” ifadesini kullandı.

AK PARTİLİ SAVAŞ; “ÜZÜLEREK HAYIR OYU VERDİK”

AK Partili Belediye Meclis Üyesi Sinan Savaş ise Belediye’nin, su yönetiminin ve il atık su yönetiminin takdire şayan olduğunu söyledi. Diğer şehirlere de sıklıkla gittiğini söyleyen Savaş, şunları dile getirdi; “Kastamonu Belediyesinin de ne bir şadırvanından, ne de çeşmesinden bir damla su israfı yapılmıyor. Bunu tebrik ve takdir ediyoruz. Oran konusunda da şüphelerimiz oldu. Fakat Kastamonu atık su arıtıma tesisi devasa bir yatırım. Bu noktada sizin süreklilik arz eden takipleriniz var. Bunun için de tebrik ediyoruz. Her kamu kurumundan uluslararası boyutta tebrik alıyor bu tesis. Ümit ediyorum ki ilerleyen zamanlarda devreye girdikten sonra, şehir bilinci açısından atık su ve su yönetimi noktasında hep beraber bu konularda artık hiç düşünmeden karara bağlıyor oluruz. Her evin her makamın, her masanın üzerinde belediyenin atık su noktasında broşürleri var. Biz üzülerek hayır oyu verdik ama takdir ve tebriklerimizi de her zaman ifade etmekten çekinmeyiz.”

DOLMUŞ KARTLARININ VİZE ÜCRETLERİ BELİRLENDİ

S. S. Kastamonu Minibüsçüler Kooperatif Başkanlığı tarafından belediyeye sunulan elektronik kart sistemi tarife ücretleri konusu önceki meclis toplantısında Plan ve Bütçe Komisyonu’na gönderilmişti. Komisyonunun incelemesinin ardından dolmuşlarda kullanılacak kartların fiyatları ve yıllık vize ücretleri tespit edildi. Buna göre, tam kart satış fiyatı 4 tam bilet, kişiselleştirilmiş kart satış fiyatı 5 tam bilet, 7/24 akıllı kart satış fiyatı ise 1.50 TL, 2 ve 4 binişlik kartlar (QR) bilet satış fiyatı da 0.50 TL olarak belirlendi. Kartların yıllık vize ücretleri ise kişiselleştirilmiş kartlarda 3 tam bilet olarak belirlenirken, engelli vatandaşlar için kişiselleştirilmiş kartlardan ise yıllık vize ücreti alınmayacağı bildirildi. Dolmuşlarda kullanılacak kartların tarifeleri içeren komisyon raporu oy birliğiyle kabul edildi. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 08 Temmuz 2021, 10:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER