ELEM DOLU BİR GECEYDİ

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, felaketin tarihi olan '11 Ağustos' gecesinde yaşadıklarını anlattı, afet bölgesindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi

ELEM DOLU BİR GECEYDİ

AK Parti Kastamonu İl Başkanı Doğan Ünlü, felaketin tarihi olan '11 Ağustos' gecesinde yaşadıklarını anlattı, afet bölgesindeki çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Sosyal medya üzerinden yayın yapan TV366 kanalına çıkan İl Başkanı Doğan Ünlü, afet bölgesiyle ilgili merak edilen soruları yanıtladı. 500 yılda bir olacak bir felaketin yaşadığını belirten İl Başkanı Doğan Ünlü, "Nereye koşacağımızı, kime yardım edeceğimiz bilemediğimiz bir süreç içerisinde çabalamaya devam ettik. Gece boyu zaten hiç aralık vermeden botlarla tahliyelere devam ettik. Özellikle İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu, iş makinesiyle iç kısımlara gitti. İç kısımlara girmek o süreçte mümkün değildi. Botlarla güvenlik güçlerimiz vatandaşların yardımına koştu,iş makineleriyle girilecek alanlara İçişleri Bakanımızın bizzat takibiyle birçok insan o gece sabah saatlerine kadar kurtarıldı. Bize de çok yardım talebi geldi. Sebebi suyun çok yoğun oluşu ve insanların, binalarının eski oluşundan dolayı yıkılma tehlikesine karşı korkusuydu. Elem dolu bir geceydi. O gece birçok insanımızı evlerinden hem helikopterlerimiz vasıtasıyla hem de iş makineleri ve botlarla kurtarmış olduk" dedi.

 “KAOS VE FELAKET TELLALLIĞI ÜSTLENDİLER”

İl Başkanı Ünlü, Bozkurt’ta yaşanan sel felaketi sonrasında açıklanandan çok daha fazla sayıda hayatını kaybeden olduğu iddialarına ise şöyle yanıt verdi; “Kafa karışıklığı olmasını isteyenler oldu. İlk andan itibaren biz vatandaşımızın yaralarını sarmaya çalıştık. Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki bütün bakanlarımız, bizler, teşkilatımız ve tüm hayırseverlerle birlikte samimi bir şekilde, gece gündüz uyku aramadan, yemek aramaksınız burada vatandaşlarımızın yanında olamaya gayret ettik. Bazı muhalif kesimler her zaman olduğu gibi buranın üzerinden de kaos ve felaket tellallığı üstlendiler. Bakın burada şu saatte bile çalışmalar devam ediyor. Evlerinden ailelerinden ayrılarak buraya geldiler ve buralarda çalışmaları yapıyorlar. Bu insanların haklarını ödeyemeyiz. Şuan itibariyle 2 bin ekip ekipman ve onun yanında 5 binden fazla insanımız arama kurtarma temizlik ve yardım için çalışmalarını sürdürüyor. Burada yardım kuruluşlarımız Kızılay, İHH, Diyanet, Polis ve Jandarma Aş Evimiz, Ülkü Ocakları yani bütün herkes burada.”

“BAZILARI SADECE FİTNE FESAT ÜRETİYOR”

HES patlaması iddialar ile ilgili de açıklamalarda bulunan İl Başkanı Ünlü; “Biz samimiyetle, fedakârca çalışanları burada görüyoruz. Bir taraftan bakanlarımız uyku uyumazken bir taraftan Cumhurbaşkanımız sürekli buradan bilgi alıp, takip ediyor. Tüm bürokratlarımız, kurumlarımız buradayken bazıları sadece fitne fesat üretiyor. Bilgiye dayalı değil, bu yaşanmışlık üzerinden, ağır afet üzerinden, siyaset yapmak, siyasi rant üretmek çabasında bulundular. Özellikle bu uzak noktada olan HES’le beraber onu da içine alacak şekilde burada kaos oluşturmaya çalıştılar. Bu işi bilen insanların konuyla ilgili açıklamalarına şahit olduk. ‘HES’ten kaynaklandı’ diyenlere cevap verildi. HES’in toplam hacmi çok az. 5 saatte yağan yağışın 10 binde 1’i kadar. Bu ne kadar etkileyebilir? HES’te herhangi bir patlama yok. Hatta şöyle bir avantajı da var: bir baraj düşünün. Barajda bekleyen suyun da diğer suya karışmadan belli bir süre suyun hızını ve akışını da azaltmış durumda. Böyle de bir olumlu etkisi var. Oradan geçen su dereden borunun içinden geçmesiyle beraber ya dereden akacak ya da borunun içinden geçerek akacak. Onu hiçbir şeyi engelleyemez. Önünde duran küçük alandaki suyu da toplamış oldu bir nevi. İlişi ’de HES mi var, Özlüce’de HES mi var? Diğer ilçelerde de yok. HES’e bağlayarak devleti kurumları suçlayarak bir şey elde etmeye çalışmanın adı siyaset değildir. Böyle bir dönemde birlik ve beraberlik içinde olmak gerekirken bu tür davranışların içerisinde olmanın kimseye faydası yok” diye kaydetti.

“OLAYIN OLDUĞU İLK GÜN VE ÖNCESİNDE BÖLGEDEYDİM”

Kendisinin bölgede olmadığı yönündeki iddialara da cevap veren Ünlü; “Biz samimiyet ve gayretle çalışıyoruz. Ben olayın olduğu ilk gün ve daha öncesinde bölgedeydim ve ilçelerimizden evime döndüğümde saat 5 civarıydı. O zaman bile burada siyasi olarak bizden başka kimse saha da yoktu. Olayın olduğu saatten itibaren artık evimiz yuvamız burası oldu. Çünkü burada ki yoğun acıyı da yaşadık. Siyaset olarak değil burada olmaktan insan olarak yardımda bulunmaktan çok mutluyuz. Burada ilk günden itibaren yapılan bütün çalışmaların gecesinde dokümanları hazırlıyoruz, yapılan işleri ve yapılacakları programlayıp yeni güne toplantıyla başlıyoruz” ifadesini kullandı.

“EN GEÇ 1 YIL İÇERİSİNDE TOKİ’LER BİTECEK”

Birliği sağlamak adına, her gün toplantı yapıldığını belirten Doğan Ünlü, şunları dile getirdi: “Ne kadar iş yaptık neler yapacağız, istek ve talepler neler ne yönde çalışmamız gerekiyor bunlar tespit edildi. Bir taraftan Abana, Bozkurt sanayi sitelerimizin yıkımı gerçekleşecek hızlı bir şekilde, burada böyle bekletmeyeceğiz. Takriben 3-4 ay içerinde bakanlarımızın da ifadesi ile bu sanayi sitelerini bitirmeyi hedefliyoruz. Bozkurt’ta Cumhurbaşkanımızın da söylediği gibi, en geç 1 yıl içerisinde TOKİ’leri de bitirmiş olacağız.İnşallah burada çok daha güzel bir meydan oluşacak bittiğinde, görselleri hazırlanmaya başlandı. Son derece modern TOKİ’lerimize insanlarımızı taşıyacağız, TOKİ’ler de içerinde ki sosyal alanları ile beraber site şeklinde oluşacak ve doğalgaz çok önemli bir unsur bir ilçe için doğalgazında gelmesiyle beraber ilçemizdeki yoğun bir şekilde burada kalan insanlar fazlalaşacak. Yaşlı nüfusumuz çok belli bir dönem burada kalıyorlar belli bir dönem İstanbul’a gidiyorlar, onlarında 12 ay burada kalmalarını en büyük önlerinde ki engel ısınma problemini doğalgazla çözdüğümüz zaman inşallah daha da Bozkurt’umuz farklı olacak.  Milli Eğitim Bakanımız geldi okullarımızı yapıyoruz, hastanemizin yapımı devam ediyor, sanayi sitelerimizi yapıyoruz ve bir taraftan meydandaki bütün çalışmaları yapacağız."

ABANA VE BOZKURT'UN BİRLEŞTİRİLMESİ KONUSU...

Bozkurt ve Abana ilçelerin birleştirilmesi konusunun gündeme geldiğini belirten İl Başkanı Doğan Ünlü; “İçinde bulunduğumuz sel gündeminin dışına çıkmış oluruz, bu acılarımızı sardıktan sonra, daha rahat bir ortamda birleştirici bir şekilde yapılmasını ben şahsım adına isterim. Birleşmeli gerçekten iyi olur ama şu ortamda yaralarımızı sarmalıyız, gündemimize şu anda faklı bir şey taşımıyoruz. İki ilçemizde bizim güzide ilçelerimiz bir birlerine sınırlar. Bütün cenaze namazlarına katıldım, acılarını paylaştım bakanlarımız, milletvekillerimiz ve teşkilatımızla beraber yanlarında olduk. Sadece cenaze sürecinde, yaşanan baş sağlığı veya cenazeye katılımla bizim işimiz bitmiyor bu insanların tamamen yaraları sarılına kadar, tamamen normalleşene kadar da yanlarında olmaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“YENİ BİR BOZKURT ORTAYA ÇIKACAK”

En önemli konulardan birinin de çayın ıslahı olduğunu söyleyen Ünlü; “Yetkililerimiz, çayın ıslahı ile ilgili kaç zamandır kafa yoruyorlar. Geceleri Devlet Su İşleri Müdürümüz ve bölge bürokratlarımız çalışmaları çadırlarda sürdürüyorlar. Tek amaçları var ileriye dönük bu denli yağmurlarda bir tek vatandaşımızın canına helak gelmesin, bir vatandaşımızın canı bizim için çok önemli ve değerli. Dere yatağının genişlemesi ile berber bazı konutlarında yıkılması gerekiyor. Tabi bu konuda da vatandaşlarımız hassasiyetli, teşekkür ediyorum. Dere ıslahını, yukarı noktalara taşıyoruz, köprülerimiz yıkıldı, birçok yerde menfezimiz kullanılamaz hale geldi. Sadece Bozkurt şehir merkezinde bu sel felaketi yaşanmadı. Köy yollarımızda göçükler oluştu, köylerde selin tehdit ettiği yıktığı noktalar var. Bozkurt’un özellikle Devrekani’ye yakın olan kesimlerinde de köylerde yaşayanlar var, dere yataklarımız çok bu dere yataklarının ıslak edilmesi ileriye dönük son derece önemli. Bir daha böyle felaketleri yaşatmayacak tensip bendi dediğimiz bir sistemi uygulamaya alacağız. İlçenin yukarı taraflarında, sel kapanı dediğimiz bir sistem üzerinde de çalışıyorlar, hızlı sel gelişlerinde seli tutan bir sistem bu sistemleri üst üste hepsini yaptığımızda Bozkurt’umuzu geleceği dönük sıkıntının olmayacağı, sel baskınının yaşanmayacağı, insanlarımızın rahat ve huzur içerisinde yaşayacağı bir ilçe haline getireceğiz. 1 yıl sonra 2 yıl sonra sizlerde buraya geldiğinizde, yapılacak olan devletin tüm yatırımlarının bittiği anda yeni bir Bozkurt ortaya çıkacak. Biz burada ki insanların acılarını unutturmak istiyoruz, mutlu etmek istiyoruz tabi ki acılar çok büyük” şeklinde konuştu.

 “7 İLÇEMİZE TECRÜBE SAHİBİ OLAN VALİLER ATANDI”

Sel bölgesinde 7 ilçede görevlendirilen Valilerden de bahseden Ünlü, şunları kaydetti: “7 tane ilçemize 7 tane kendi illerinde tecrübe sahibi olan valiler atandı, görevlendirildi.  Valilerin görevlendirilmesiyle beraber o ilçelerde ki iş ve işleyişler daha iyi noktaya taşındı. 12 tane kaymakamımız, mülki amirlerimiz hep sahadalardı Allah hepsinden razı olsun. Bu çalışma ortamını sürekli içinde olduğum için hiçbir ülkenin yapamayacağı, beceremeyeceği bir taraftan da insanlarımızın gönüllü çalışması içten çalışması bunu hiçbir ülkede göremeyiz. Devletimizin bu kadar güçlü ekip, ekipman ve kadrolara sahip olması Türkiye’nin farkını devletimizin farkını bir kez daha gösterdi. Birileri buraya gelerek kaos ve olumsuzluklar üzerinden bir şeyler yapmaya çalışırken Allaha şükürler olsun bütün çalışanlarımız fedakarca işinin başında. Bozkurt’ta tarifi belirsiz acılar oluştu örneğin; selin yaşandığı günün ertesi günü iş makinaları ile gittiğimizde bir ada oluşmuş, oluşan adacığın üstünde de kurtarma ekipleri var bizde oraya iş makinaları ile gittik."

“DEVLET, VATANDAŞIMIZI MAĞDUR ETMEMEK İÇİN ÇALIŞIYOR”

Aileleri acılarıyla baş başa bırakıp gidilmemesi gerektiğini belirten AK Parti İl Başkanı Ünlü; “Devletimiz, burayı normal hayata döndürene kadar Bozkurt’a diğer ilçelerimize destek olmamız gerekiyor ve ileriki süreçte çok daha iyi bir noktaya gelecek. Bozkurt ilçesi için tüm kazanımlarıyla beraber her şey farklı olacak. Kamu binalarımız tamamlanacak, iş yerlerinde hasarlı veya yıkılma ihtimali olanlar, yeninden en kısa zamanda yapılıp teslim edilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız kaba temizliği yapıldıktan sonra dükkanların çerçeveleri takmaya başladı. Zeminler yapılacak akabinde boyası yapılacak. Burada evleri su basan kişilere, 35 ile 50 bin lira arasında devletimizin yardımı olacak. Hasar tespit durumuna göre, verilmeye de başlandı. 600’den fazla araç sel suyuna maruz kaldı. Bu araçların kaskosu olanlar kaskodan faydalanıyor. Kaskosu olmayan çok az araç var, onların da ödemelerini devletimiz gerçekleştirecek. Bunun dışında yine borç ertelemeleri yaptık esnafımıza. Çalışanlara yönelik kısa çalışma ödeneği gibi bir çalışma yürütüyoruz. Onları da mağdur etmeyeceğiz. Onlar için başka türlü iş imkanları sunacağız. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Burada her alanda devletimiz, vatandaşımızın ve esnafımızın yanında” dedi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER