banner29
24 Mart 2019 Pazar

Ekonomi Toplantısına başkanlık eden Vali Karadeniz BİLET GARANTİSİ VERİLMELİ

Kastamonu ekonomisinin masaya yatırıldığı “Ekonomi Toplantısı”nın ikincisi dün İl Genel Meclisi (İGM) Toplantı Salonu’nda Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlığıyla yapıldı. Sektörlerin temsilcileri ekonomiyi değerlendirirken Vali Karadeniz, toplantının önemi hakkında bilgi vererek çalışmaların yapılacak çalışmalara ışık tutacağını söyledi.

31 Ekim 2018 Çarşamba 10:26
Ekonomi Toplantısına başkanlık eden Vali Karadeniz BİLET GARANTİSİ VERİLMELİ
 

Kastamonu ekonomisinin masaya yatırıldığı “Ekonomi Toplantısı”nın ikincisi dün İl Genel Meclisi (İGM) Toplantı Salonu’nda Vali Yaşar Karadeniz’in başkanlığıyla yapıldı. Sektörlerin temsilcileri ekonomiyi değerlendirirken Vali Karadeniz, toplantının önemi hakkında bilgi vererek çalışmaların yapılacak çalışmalara ışık tutacağını söyledi.

Vali Yardımcısı Vedat Yılmaz, İl Özel İdaresi Genel Sekteri Tahir Zafer Karasahan, kurum, kuruluş amirleri, sektör temsilcilerinin yer aldığı toplantıda Kastamonu’nun ekonomisi tartışıldı.

Açılış konuşmasını yapan Vali Yaşar Karadeniz, “İçişleri Genelgesinde ekonomi toplantılarının yılda 2 kere yapılması öngörülmüştür. Bu çerçevede 9 Nisan’da toplantı gerçekleştirmiştik. Bu toplantıda Ekonomi Toplantılarını daha işlevsel hala getirmek için her sektör için ayrı bir komisyon oluşturulması ve bu komisyonların oluşturacağı çalışmalar çerçevesince çalışmalarımıza yön vermekti. Bu yöntemin sonuçları Kastamonu içinde en uygun yöntemdir. Buna benzer yaptığımız çalışmalarda elde ettiğimiz sonuçlarda bunun işaretidir.

“ÇÖZÜMÜ GELİŞTİREREK YOLUMUZA DEVAM ETMELİYİZ”

Geçen yıl yapılan fuardan sonra çalışma grubu oluşturduk. Bu grup içerisinde daha önceki fuarların değerlendirilmesi çözüm önerilerini geliştirdi. Bu çözüm önerilerine uygun olarak da Ahşap Fuarı’nda hareket sağlandı. Genel olarak geri dönüşümün olumlu olduğunu biliyoruz. Ekonomik olarak da benzer işler yapabiliriz. Turizmle ilgili de bir çalıştay düzenlemiştik ve çalıştayın ardından eylem planı hazırlandı. Eylem planı sonucunda kendimize bir yol haritası belirledik. İmkanlar ölçüsünde o yol haritası ölçüsünde yürümeye çalışıyoruz. Turizm sektörü bizde henüz emekleme aşamasındadır. Onun farkındayız ama gidişatın iyi olduğuna dair olumlu sinyaller var. Geçtiğimiz hafta sonu doluluk oranlarında artış oldu. Kastamonu’ya birçok gelen vatandaşın kalacak yer bulmasında zorlandığına dair duyumlar aldım. Talep arttıkça ona uygun arzda gelişecektir. Kastamonu önümüzdeki yıllarda olması gereken yerde olacaktır. Sadece turizm sektörü değil, Ekonomi Toplantılarında da oluşturduğumuz tüm komisyonların raporlarını ve sunumlarını alacağız. Komisyonların yaptığı çalışmalar hakkında bilgilendirme toplantısı olacaktır. Bundan sonraki aşamalarda da bu toplantının çıktısını bir rapora dönüştürmek ve her sektörde o eylem planı, yol haritası üzerinde çalışma yapacaktır. Toplantılarda çalışmaları tek tek değerlendirerek, takıldığımız yerleri tespit etmek çözümü geliştirerek yolumuzu devam etmeliyiz” dedi.

“UÇAK BAŞINA DÜŞEN YOLCU AZALDI”

Kastamonu’nun cazibe merkezi haline gelmesi için yolların önemine dikkat çeken Ulaştırma ve Liman Sektörü Komisyonu detaylı bir sunum yaptı. Sunum yapan Karayolları Bölge Müdürü Yardımcısı Mustafa Horuz, İnebolu-Kastamonu yolunun da İnebolu Limanı’nın gelişmesi açısından önemli bir unsur olduğunu ifade etti. Ayrıca uçak seferlerinde uçak başına düşen yolcu sayısının azaldığından ve okul servisçilerin taleplerinden bahsetti.

“SEFER SAATLERİ BİZİM KARAR VERECEĞİMİZ BİR KONU DEĞİL”

“Uçak başına düşen yolcu sayısında azalmalar olduğunu görüyoruz” diyen Vali Karadeniz, “Bu da uçak seferlerinin neden düştüğünü gösteriyor. Pegasus kâr amaçlı bir şirket. Buraya sattığı bilet kâr getirmezse, kâr getirecek yeri seçecektir. Bununla ilgili olarak gerekli görüşmeler yapıldı. Bu aşamada tek bir yol var. İş dünyasının ve seyahat acentelerinin uçak firmalarına yıllık belli bir bilet satışı garantisi vermesi gerekiyor. Havayolları zarar ettiği hatlardan, kâr ettikleri hatlara yönelecektir. Sefer saatleri ise bizim karar verebileceğimiz bir konu değil” şeklinde konuştu.

“ÇOCUKLAR HEPİMİZİN ÇOCUKLARI”

Okul önlerinde servis araçları için otopark olması gerektiğini bildiren Vali Karadeniz, “Okuldan alınan öğrenci evinin önüne kadar bırakılmalıdır. Servislerin asıl sorumluğunu gözden kaçırmamak gerekiyor. Öğrenci sabah alınırken de evinin önünden alınmalıdır. Öğrenci hiç trafikle muhatap olmadan araca binmeli ki servisin amacı budur. Yoksa aynı işi şehir içindeki minibüslerde yapıyor. Servis taşımacılığındaki amaç öğrenciyi tamamen o taşıt trafiği içinde soyutlayarak riski yok denecek kadar azaltarak okula ulaşmasını sağlamaktır. Koltuk sayısı kadar öğrenci alınacaktır. Bu denetimi de İl Milli Eğitim Müdürü yapacaktır. Koltuk sayısından fazla öğrenci alana ceza yazılacak. Çocuklar hepimizin çocuklarıdır. Sağlıklı ve güvenli bir şekilde gidip gelmelerini sağlamak hepimizin sorumluluğundadır. Ulaştırma komisyonu rapora dönüşmemiş her kurumun talebi ayrı ayrı aktarılmış, ekip çalışması ruhunu da yansıtması gerekiyor. Bilgi toplama çalışması olmuş. Bir anlamda verilerin toplanması önemli. Bundan sonraki, aşamada komisyon olarak ilimizin ulaşım sektörünün geliştirilmesi adına yapılması gerekenler, eksiklerimiz nelerdir ve bunun için nasıl çözüm öneri olmalıdır? şeklinde rapor hazırlanmalıdır. 6 ay sonraki toplantımızda sadece ulaşım sektörünü konuşalım” ifadelerini kullandı.

BAHÇACIOĞLU: BAKANLIĞIN TALEBİ

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise, “S plaka, mevzuattan kaynaklı bir durumdur. Belediye, Emniyet Müdürlüğü ve Bakanlığımız tarafından S plakayı talep etmektedir. S plaka İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzün talebi değil, bakanlığın talebidir” şeklinde konuştu.

“YABANCI UYRUKLU ÖĞRENCİLERE TÜRKÇE KURSU VERİLMELİ”

Eğitim sektörü ile ilgili bilgi veren Sepetçioğlu Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şükrü Bayraktar ise Kastamonu’nun okullaşma oranındaki başarısına değindi. Kitap okuma alışkanlığının artmasına yönelik çalışmaların yapılması gerektiğini ifade eden Bayraktar, yabancı uyruklu öğrencilere Türkçe kurslarının verilmesi gerektiğini ifade etti.

ÜNAL: ŞEKER FABRİKASI İÇİN KONSORSİYUM KURULMALI

Sanayi Sektörü hakkında bilgi veren Ünallar ve ÜNA A.Ş. ve Ünal Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı işadamı Metin Ünal ise, sanayi alanında gördükleri eksiklikleri anlattı ve önerilerde bulundu. Ünal, “Satış ekipleri kurmamız gerekmekte. Pancardan biotenol üretimi yapılmalı. Pastırmalı ekmek üretimi tadını bozulmadan endüstriyel hale getirilmelidir. Sığır jelatini üretebiliriz. Kendir üretimine kontrollü bir şekilde başlanmalı. Sarımsak fiyatı ve üretimi bir dahilinde olmalıdır. Şeker Fabrikası için bir konsorsiyum kurulup, Kastamonu halkı tarafından muhakkak alınmalıdır” dedi.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV