banner38

banner39

banner46

banner47

02 Nisan 2020 Perşembe

Eğitim Sen Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı Okullar acilen dezenfekte edilmeli!

Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, yayınladığı basın bildirisinde “Koronavirüse karşı tüm okullar acilen dezenfekte edilmelidir!” çağrısı yaptı.

13 Mart 2020 Cuma 11:28
 Eğitim Sen Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı  Okullar acilen dezenfekte edilmeli!
 

 

Eğitim Sen Kastamonu Şube Başkanı Fikret Tufanyazıcı, yayınladığı basın bildirisinde “Koronavirüse karşı tüm okullar acilen dezenfekte edilmelidir!” çağrısı yaptı.

Tufanyazıcı’nın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Koronavirüsün özellikle kalabalık ortamlarda ortaya çıkması, 18 milyon öğrenci, 1 milyonu aşkın eğitim emekçisinin olduğu okullar ve eğitim kurumlarının olası bir salgından etkilenmemesi için yapılması gerekenleri gündeme getirmiştir. Dünya Sağlık Örgütü bütün ülkeler için tanı kapasitenin arttırılmasını ve taramaların sıklaştırılmasını önerirken, salgının yaygınlaşmasının önüne geçilebilmesi için gerekli tedbirlerin derhal alınması çağrısı yapmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), salgın gündeme geldiği andan itibaren okullarda hijyen çalışması başlatıldığını açıklamıştır. Ancak 18 milyon öğrenci ve 1 milyonu aşkın öğretmenin günün büyük bölümünü geçirdiği okullarımızda, enfeksiyona sebep olan virüslerin oluşması ve yayılmasının engellenmesi için gereken adımların acilen atılması ve bütün eğitim kurumlarının en kısa sürede dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

“OKULLAR DERHAL TATİL EDİLMELİ”

MEB’in bütün okullarda kapsamlı bir hijyen işlemi uygulanacağını ve elle temas edilen bütün alanların hafta sonları ve eğitim dışı zamanlarda dezenfekte edileceğini açıklaması yeterli değildir. Çok sayıda ülkenin nüfusundan fazla öğrenciye sahip olan Türkiye’de korona virüs salgını gibi ciddi bir tehdit kapımızda iken, eğitim öğretime devam etmek salgının öğrenciler arasında yayılması riskini arttırma ihtimalini gündeme getirmektedir. MEB’in yapması gereken, koronavirüs salgınının daha hızlı yayılma ihtimalini göz önünde bulundurarak okulları derhal tatil etmesidir. MEB, Sağlık Bakanlığı ile koordineli olarak kapsamlı hijyen işlemlerini en kısa sürede tamamlamalı, hijyen ve dezenfekte işlemlerinin tamamlanmasının ardından salgının gelişme ve yayılma durumuna göre eğitim öğretime devam edilip edilmemesine karar verilmelidir. Eğitim Sen olarak, MEB’i konu ile ilgili bilgi paylaşımında daima şeffaflık ve açıklık ilkesine uygun hareket etmeye ve derhal eğitim öğretime ara verme kararı almaya davet ediyoruz. Bütün okullarda eş zamanlı olarak başlatıldığı söylenen hijyen çalışmalarının en kısa sürede tamamlanarak, hastalığın yayılmasının önüne geçecek tedbirleri ivedilikle hayata geçirmek için gerekli adımların derhal atılması gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz.”
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV