07 Ağustos 2020 Cuma

Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Orhan Sancaktaroğlu İnsan haklarını mı kutluyoruz yoksa insanlığın utanç günlerini mi?

Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanlığı, önceki akşam il başkanlığı binasında ‘Doğu Türkistan'da Neler Oluyor?’ konulu konferans programı düzenledi.

12 Aralık 2019 Perşembe 10:24
  Eğitim-Bir-Sen İl Başkanı Orhan Sancaktaroğlu  İnsan haklarını mı kutluyoruz  yoksa insanlığın utanç günlerini mi?

 

Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanlığı, önceki akşam il başkanlığı binasında ‘Doğu Türkistan'da Neler Oluyor?’ konulu konferans programı düzenledi.

Konferansta konuşan Eğitim-Bir-Sen Kastamonu Şube Başkanı Orhan Sancaktaroğlu; “Bugün 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü. İnsan haklarını mı kutluyoruz yoksa insanlığın utanç günlerini mi haykırıyoruz, karar vermek zor. Bugün burada, insan haklarını kutlamak için toplanmak isterdik. Ne var ki, doğudan batıya, kuzeyden güneye, insana, haklarına, onuruna ve insanın refahına doğrudan saldırıların olduğu bir zamandan geçiyoruz. Dolayısıyla 10 Aralık’ta, Doğu Türkistan özelinden insanın, insanlığın acısını konuşmak zorundayız” dedi.

“Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürlükle buluşuncaya kadar susmayacağız. İnsanlık ailesinin onurlu fertleri ve özgürlük sesleri olarak, soykırıma sessiz kalmayacağız. Çin zulmüne karşı sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz” diyen Sancaktaroğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “Bizler, medeniyetimizin değerlerini yüklenen Eğitim -Bir-Sen ailesi olarak, Doğu Türkistan adaletle, kardeşlerimiz özgürlükle buluşuncaya kadar susmayacağız. Bizler, Doğu Türkistan’ı ebedi yurt kılan Saltuk Buğrahan, Kaşgarlı Mahmut, Yusuf Has Hacib adına susmayacağız. Bizler, Doğu Türkistan’ın bağımsızlığı uğruna ömrünü adayan Osman Baturlar, İsa Yusuf Alptekinler, Barat Hacılar ve Muhammed Salim Hacimler adına her dem yeniden haykıracağız.”

Konferansa konuşmacı olarak katılan Siracidin Ujat ve Sübhinur Ömer ise yaptıkları konuşmalarla Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü anlattı. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV