“Eczacılık mesleğini değersizleştirmeyin!”

26. Bölge Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kurulmasına tepki gösterdi

“Eczacılık mesleğini değersizleştirmeyin!”

26. Bölge Eczacı Odası Başkanı Orkun Yılmaz, Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin kurulmasına tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanı Kararları doğrultusunda Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin resmen kurulduğunu söyleyen Başkan Orkun Yılmaz, 1960 yılından 2001 yılına kadar toplamda 8 eczacılık fakültesi mevcut olduğunu, 2000-2021 arasındaki 21 yılda ise 48 eczacılık fakültesi kurulduğunu dile getirdi. Bu büyümenin sağlıksız bir büyüme olduğunu belirten Yılmaz, halk sağlığını koruyacak olan şeyin taş binalar olmadığını söyledi.

“KURULAN BU FAKÜLTELERDE YETERLİ ALTYAPI, ÖĞRETİM GÖREVLİSİ VAR MI?”

Cumhurbaşkanı Kararları doğrultusunda Düzce Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin resmen kurulduğunu kaydeden Başkan Orkun Yılmaz, “Ülkemizde ilk eczacılık fakültesi 1960 yılında kuruldu. 1960 yılından 2001 yılına kadar toplamda 8 eczacılık fakültesi mevcut iken 2000-2021 arasında, yani 21 yılda 48 eczacılık fakültesi kurulmuştur. Bu sağlıksız bir büyüme değildir de nedir? Merak ediyoruz! Nicelikteki bu inat neden? Bu fakülteler kurulurken istihdam planlaması yapıldı mı? Kurulan bu fakültelerde yeterli altyapı, laboratuvar olanakları, öğretim görevlisi var mı?” dedi.

“BU MESLEĞİN GELECEĞİNE ZARAR VERİR”

2023 yılında eczacı ihtiyacının 32 bin 900 olduğunu, hâlihazırda ise bu sayı 41 bin 552 olduğunu ifade eden Eczacı Odası Başkanı Yılmaz, “Durum böyleyken sürekli eczacılık fakültesi açmanın ülkeye, ülkenin geleceğine, eczacılık mesleğine nasıl bir yararı vardır? Eczacı akademisyeni bulunmayan, öğretim elemanları eksik, altyapısı yetersiz, fiziki ve sosyal imkânları kısıtlı, bilimsel çalışma yapmaya uygun ortamı olmayan eczacılık fakülteleri; eczacılık mesleğini geliştirmediği gibi ülkemize de bir yarar sağlamaz. Eczacılık mesleğinin temelinin sarsılmasına neden olur. Bu da eczacılık mesleğine ve bu mesleğin geleceğine zarar verir” diye konuştu.

“HALK SAĞLIĞINI KORUYACAK TAŞ BİNALAR DEĞİLDİR”

Halk sağlığını koruyacak olan şeyin taş binalar olmadığını söyleyen Yılmaz, şunları dile getirdi; “Halk sağlığını koruyacak olan öngörülü sağlık sistemleri ve politikalarıdır. Yine halk sağlığını koruyacak olan nitelikli ve donanımlı bir şekilde mezun olacak sağlık çalışanlarıdır. Nitelikten ödün vermek, halkın sağlığından ödün vermektir. Halkın sağlığı ve mesleki geleceğimiz için itiraz ediyoruz: Eczacılık mesleğini değersizleştirmeyin! Daha fazla eczacılık fakültesi açmayın.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER