05 Ağustos 2020 Çarşamba

Eczacılar Odası Başkanı İ.Orkun Yılmaz Kaygıyla takip ediyoruz

26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ecz.İ. Orkun Yılmaz, “Baro düzenlemeleri kaos getirecek” diyerek bir basın bildirisi yayınladı.

11 Temmuz 2020 Cumartesi 09:03
 Eczacılar Odası Başkanı İ.Orkun Yılmaz  Kaygıyla takip ediyoruz
 

26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı Ecz.İ. Orkun Yılmaz, “Baro düzenlemeleri kaos getirecek” diyerek bir basın bildirisi yayınladı.

Avukatlık Kanunu’nun barolarla ilgili bölümlerinde yapılmak istenen değişikliğin Adalet Komisyonu’nda kabul edildiğini, söz konusu düzenlemenin ise TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye başlandığını belirten Yılmaz, “Türk Eczacıları Birliği olarak bu gelişmeleri kaygıyla takip ediyoruz. Mesleğe, meslektaşa, topluma yarar sağlamayan değişikliklerin temsilde adalete değil kaosa sebep olacağını ifade etmek isteriz. Nitekim, savunma yargının kurucu unsurudur; savunmanın bağımsız ve özgür yanını teminat altına alan ise barolardır” dedi.

Yılmaz’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Meslek birliklerinin temel işlevlerinden birisi, mesleğin icrasında standartların belirlenmesi ve meslek etiğinin dışına çıkanların cezalandırılmasıdır. Yapılması planlanan düzenlemelerle bu alanlarda meydana gelecek belirsizliklerin karmaşaya ve kaosa yol açacağı aşikârdır. Sivil toplum içinde önemli bir yer tutan meslek birlikleri, demokrasinin olmazsa olmazıdır. Birlik olabilme; dayanışmayı, söz söyleme yetisini, kamuoyu oluşturma becerisini beraberinde getirir. Bunlara ket vurulması ise demokrasiye vurulacak ağır darbelerdir.

İşlevsel ve sürdürülebilir bir demokrasi, toplum yararına çalışan, özerk ve kamusal meslek birliklerinin varlığı ile mümkündür. Öte yandan meslek birliklerinin hâlihazırdaki işlevleri, hem temsil ettiği meslek grubunu hem de kamuyu ve kamu vicdanını korur. Meslek örgütlerinin güçlerinin zayıflatılması ya da zayıflatmaya yönelik adımlar atılması sadece ilgili meslek örgütlerini ya da o mesleğin mensuplarını değil bir bütün olarak kamuyu ilgilendirir, kamunun yara almasına yol açar. 

Yanlış atılan bir adım, diğer yanlış adımları da beraberinde getirir. Yanlış adımların doğru bir yere varması ise mümkün değildir. Barolarla ilgili atılan bu adımın ardından diğer tüm meslek birlikleri ile ilgili benzer adımlar atılacağını düşünüyor; meslek birliklerinin uzun vadede işlevsiz bırakılmasına karşı olduğumuzu tüm kamuoyuna bir kez daha ilan ediyoruz.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV