banner38

Müzik indir

banner46

banner47

04 Temmuz 2020 Cumartesi

DURUMU EN İYİ OLAN İLLERDENİZ

TRT 1 Ankara Radyosu “Haber Yorum” programının canlı yayın konuğu Kastamonu Vali Yaşar Karadeniz oldu. “Haber Yorum” programının sunucusu Zafer Elgin’in sorularını yanıtlayan Vali Karadeniz, koronavirüs sürecinin Kastamonu’ya etkisini anlattı.

28 Mayıs 2020 Perşembe 15:34
DURUMU EN İYİ OLAN İLLERDENİZ
 


TRT 1 Ankara Radyosu “Haber Yorum” programının canlı yayın konuğu Kastamonu Vali Yaşar Karadeniz oldu. “Haber Yorum” programının sunucusu Zafer Elgin’in sorularını yanıtlayan Vali Karadeniz,  koronavirüs sürecinin Kastamonu’ya etkisini anlattı. 

Ramazan Bayramı ile Kastamonu’da ilk kez sokağa çıkma yasağı uygulandığını açıklayan Vali Karadeniz, “İlk kez sokağa çıkma yasağı uygulandı, bizim için isabetli karar. Kastamonu, dışarıya yoğun göç vermiş illerden birisi. Normal şartlarda dışarıdan insan gelmesi beklenirdi, bu tip hareketlerin virüsü arttıracağı aşikardı. Bayramdan sonraki birkaç günkü gelişmeler kararın ne kadar isabetli olduğunu gösteriyor. Kastamonu’da doğrusu, il genelinde vaka sayımız çok yoktu. Son bir haftadır iş yeri kaynaklı vakalar geldi, o sayımızı yükseltti. Genel olarak ilimiz bu süreçte yine de durumu en iyi olan illerden birisidir. Son bir ay içinde bu ilçemiz dışında yerleşim yerleri iyi duruma geldi. Tabi bu iş bitti demek değildir. Rehavete gelmeyen bir konudur. İlçemizdeki durum bulaşımla ilgili ders verici oldu. Tedbirli olmamız ve yeni normal denen normalleşmeyi sağlamamız gerekiyor.

“50 BİNE YAKIN VATANDAŞIMIZ TAKİP EDİLDİ”

Şu anda kadar 30 yerleşim yerinde karantina uygulandı. 29’u sona erdi. Yolkonak Köyünün Kımız mezrasında karantina devam ediyor. Diğer ilçemizde kaynak belli, filyasyon ekiplerimiz çalışıyorlar. Seyahat kısıtlamamız yoktu ama, büyükşehirlerden virüsün gelmemesi ve yayılmamasına yönelik tedbirlerimiz var. Dışarıdan gelenlerin ikameti Kastamonu dışında olanlar emniyet ve jandarma birimlerimiz tarafından alındı ve sağlık birimlerimize iletildi. Bu kişiler ise 15 gün boyunca karantina altında tutuldu.  Bu şekilde bugüne kadar 50 bine yakın vatandaşımız takip edildi. Diğer şehirlerden izin alarak gelenlerin takipleri yapıldı. Bu kişiler 15 gün süre ile karantina da kaldı. Bu süreçten sonra maske takma zorunluluğunu getiren ilk ilerden birisiyiz. Normalleşme sürecinde normal yaşantımızın devam etmesinde alacağımız tedbirlere sosyal mesafe bağlı olacak. Amacımız vakaları kontrol altında tutmaktı. Bunu da büyük ölçüde başardık” dedi.

“YAZ SEZONUNDA TURİZM İÇİN ÖN ÇALIŞMAMIZI YAPIYORUZ”

Vali Karadeniz, sözlerine şöyle devam etti: “Hükümet düzeyinde alınmış kararlar vardı,  tedarik zinciri içinde olan her faaliyetin mümkün olduğu sürece aksatılmamasıydı. Çiftçiler tarım, hayvancılıkla uğraşanlar ve arıcıları kısıtlamalardan muaf tutarak normal yaşantısına devam ettirmek virüsle mücadelede var. Bundan kaynaklı bir sorun bugüne kadar yaşamadık. Yaz sezonunda turizm için ön çalışmamamızı yapıyoruz. Hükümet düzeyinde alınan tedbirler düzeyince bunları yürüteceğiz. Tüm turizm sektöründe faaliyet gösterenler turizm ve sağlık bakanlığının tedbirlerini birebir uygulamak zorundalar. Gelen misafirlerin rahat etmeleri ve endişeye kapılmamaları zihinlerini dinlendirecek tatil yapması gerekir.

“HEMŞEHRİLERİMİZ MEMLEKETLERİNİ ÇOK ÖZLEDİ”

Tesislerde hijyen önlemlerinin alınması çok önemli. Gelen ziyaretçilerin sağlık kontrollerinden geçirilmesi, en azından ateşlerinin kontrol edilmesi gerekiyor. Ortak kullanım alanlarında maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulması da çok önemli. Artık insanlar turizm alışkanlıklarını da değiştirmek zorunda. Daha butik, daha nezih, az yoğunluğun olduğu yerleri tercih edecekler. Bizler de planlamalarımızı bu çerçevede yapıyoruz. Kastamonu’daki işletmeler buna hazır. Kastamonu’nun doğal ve tarihi güzellikleri bu ekonomik canlanmayı getirecektir. Bu ortamda virüs bulaşmasını en aza indirmek için daha butik işletmelere tercih artacaktır. Konak turizminin de önemli kentlerinden olan Kastamonu bu avantajı elinde bulunduruyor. Kastamonu dışındaki hemşehrilerimiz de memleketlerini çok özlediler. Kısıtlamalar sonrasında onlar da memleketlerine geldiklerinde ekonomik canlanmaya katkı sağlayacaklardır. Kastamonu ekonomisinde hızlı bir toparlanma bekliyoruz. Üretim yapan fabrikaların birçoğu üretimlerini bu süreçte devam ettirdi.”

“ÖNÜMÜZDEKİ 1 AY İÇİNDE EKONOMİK KALKINMA BAŞLAYACAKTIR”

Kastamonu’nun gastronomi alanında da iddialı olduğunu ifade eden Vali Yaşar Karadeniz, “Pastırma, sarımsak olmak üzere gastronomide de iddialıyız. Önümüzdeki 1 ay içinde diğer illerimizde olduğumuz gibi ekonomik kalkınma başlayacaktır. Virüsün en aza indirgenmesi için daha küçük daha butik, konak turizmde iddialı olan Kastamonu avantajlı olacaktır” dedi.

Tuğçe Yerdelen


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV