'Dünyayı kurtarabilmek hepimizin görevi'

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, okumalarından çıkardığı analizleri paylaşmaya devam ediyor

'Dünyayı kurtarabilmek hepimizin görevi'

Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, okumalarından çıkardığı analizleri paylaşmaya devam ediyor. Son olarak küresel felaketler hakkında değerlendirmelerini paylaşan Vidinlioğlu, Kastamonu Belediyesi olarak, konu hakkında belediye olarak ne tür çalışmalar yaptıklarını söyleyerek, vatandaşlara tavsiyelerde  bulundu.

''İHTİMAL DEĞİL, BAŞLADI''

Küresel felaketlerin artık ihtimal olmadığını, hali hazırda başladığını söyleyen Başkan Vidinlioğlu, ''Birleşmiş Milletler Biyoçeşitlilik ve Ekosistem Hizmetleri Hükümetlerarası Bilim-Politika Platformu (IPBES )’nun birinci küresel değerlendirme raporuna göre 1 milyon tür yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. İnsanoğlunun yerküre üzerinde varolduğu kısacık zaman diliminde ilk defa bu kadar çok türün yok olma tehlikesi ile karşı karşıya olduğu belirtiliyor. 1900'lü yılların başından bu yana ise küresel çapta ormanların %50'sinin yok olduğu belirtilmiş. Karasal alanların %75'i deniz alanlarının %60'ından fazlası insan etkisi ile doğallığını kaybetmiş. Son 50 yılda artan tüketim faaliyetlerinin küresel ekosisteme ne kadar zarar verdiğinden bahsediliyor'' dedi.

''DÜNYA HEPİMİZİN EVİ''

''Raporda yaşanabilir bir gezegeni gelecek nesillere aktarmanın tek yolunun doğaya bakışımızı ekonomik beklentilerden koparmakla mümkün olacağı belirtiliyor'' ifadeleriyle; ekonominin önceliği ve doğa arasındaki ters orantıya dikkat çeken Vidinlioğlu, şöyle devam etti; ''Kısacası doğayı korumaya ve eski haline getirmeye ve karbon salınımını tetikleyen ekonomik sistemleri ortadan kaldırmaya öncelik vermemiz gerekiyor.  Rapora göre bazı dönüşümlerin zorunlu olduğu belirtiliyor. En temel üç dönüşüm şöyle; 1.Endüstri devriminin getirmiş olduğu 'ekonomik büyüme' kaygısı yerine doğa ile uyum sağlayabilecek politikalar belirlenmeli. 2'nci Karbonca zengin ekosistemler korunmalı, tahrip edilmiş olanlar rehabilite edilmeli. Kısacası karbonu hapsetmenin en güzel ve temiz yolu budur. 3'ncü küresel çapta ortak planlar hazırlanmalı ve ortak bir hareket sağlanmalı. Çünkü bu hepimizin evi. Dahası, bir an evvel harekete geçmek gerekiyor, çünkü etkiler çoktan görülmeye başladı. Bizlerin -birey olarak- yapmaya başlayacağı ilk hareket, ihtiyaç duyduğumuz şeyleri tartmak olmalı. Yani ilk olarak, 'ihtiyaç duymadığın şeyi satın alma' düsturunu benimsemeliyiz. Çünkü gereksiz alınan her eşya ekonomik büyüme canavarına destek olduğu gibi, çöp üretimine de destek olmakta. Bununla birlikte evdeki kullanılmayan eşyaları, ihtiyacımız olan eşyalara çevirebiliriz. Bu faaliyetleri yaparken çocuklarımızla da kaliteli zaman geçirebileceğimizi unutmayın.''

Yapılması gerekenlerin listesinin çok uzun olduğuna vurgu yapan Başkan Vidinlioğlu, ''

Muhtemelen çok şeyi duyuyoruz ama uyguluyor muyuz? Bence bir an evvel başlamamız gerekiyor. Biz de bu yüzden bazı önlemler almaya başladık. Atık su arıtma tesisi, atık geri dönüşüm tesisi, oyuncak kütüphanesi yaptık. Bu tip tesisleri çoğaltacağız. Atık pil toplama kampanyaları, bölgesel temizlik kampanyaları çevre bilinci kampanyaları yaparak insanımızı bilinçlendirmeye çalışıyoruz. Dünyayı kurtarabilmek hepimizin görevi. Unutmayın bu dünya bize 'çocuklarımızın mirası'' dedi.  (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER