Dünyada 'Tek' olacak

2008 yılında hizmete açılan ve Kastamonu tarihi açısından büyük öneme sahip olan Mimar Vedat Tek'in ismini yaşatan “Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi” 12 yıl gibi bir sürede biriktirdiği eserlerle Kastamonu'nun önemli tarih ve kültür merkezlerinden biri haline geldi

Dünyada 'Tek' olacak

 

GEÇEN YIL 129 BİN ZİYARETÇİ AĞIRLAYAN “MİMAR VEDAT TEK KÜLTÜR MERKEZİ”; BÜNYESİNDE BARINDIRDIĞI MÜZELERLE…

Dünyada 'Tek' olacak

2008 yılında hizmete açılan ve Kastamonu tarihi açısından büyük öneme sahip olan Mimar Vedat Tek'in ismini yaşatan “Mimar Vedat Tek Kültür ve Sanat Merkezi” 12 yıl gibi bir sürede biriktirdiği eserlerle Kastamonu'nun önemli tarih ve kültür merkezlerinden biri haline geldi. Bünyesinde barındırdığı Şapka, Silah, Dantel ve Bebek Müzeleriyle adeta bir 'Müze Tesisi' haline gelen merkez; Kastamonu tarihi açısından büyük öneme sahip eşyalara da ev sahipliği yapıyor. Geçtiğimiz yıl 129 bin kişinin ziyaret ettiği merkez, Türkiye'deki ilk ve tek şapka müzesini de bünyesinde barındırıyor.  Merkezle ilgili bilgilendirmelerde bulunan Kastamonu Kalkınma Vakfı Genel Müdürü ve Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi Yöneticisi İlknur Aynan ise; müzenin geçtiğimiz yıl 129 bin ziyaretçiyle Kastamonu'nun en çok ziyaret edilen müzesi olduğunu söyleyerek; 900'ün üzerinde bulunan şapkalarıyla; dünyada 'Şapka Müzesi' konseptiyle ilk sırada yer almak istediklerini kaydetti.

Kastamonu'ya gelen ziyaretçilerin uğrak noktaları arasında yer alan Şapka Müzesi, bağışçıların destekleriyle eserlerini arttırıyor. Kastamonu Kalkınma Vakfı (KKV) Genel Müdürü ve Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi Yöneticisi İlknur Aynan, konuyla ilgili yaptığı açıklamada; “Şapka Müzesine ilk olarak 3 şapka ile başladık, koleksiyonun ilk şapkaları 1925 yılında Atatürk’ün ziyaretleri sırasındaki karşılama heyetindeki kişilerin giydiği şapkalardan oluşuyor. Silah müzemizde ise Osmanlı döneminde kullanılan silahların bulunduğu bir kısım var. Buradaki silahlar Arkeoloji Müzesinden getirildi. Mustafa Kara’nın valiliği döneminde böyle bir fikir oluştu ve hayata geçirildi” dedi.

“DÜNYADA BİR NUMARA OLMAK İSTİYORUZ”

Amaçlarının Atatürk’ün Kastamonu’da yapmış olduğu Şapka ve Kıyafet İnkılabını canlandırmak olduğunu dile getiren Müze Müdürü İlknur Aynan, şu şekilde devam etti; “Sırf şapkaları görmek için bile gelen var, şu anda sergilenen sayı olarak 900 adet şapkanın üzerindeyiz. Şapka bağışları ve diğer müzelerimize de birçok bağış yapıldı. Bağış sayısı artıyor ve arttığı sürece de yerimiz kalmayacak. Çok daha büyük bir şapka müzesi olacak. Hatta şapka müzesi konseptiyle Dünya'da bir  numara olmayı istiyoruz. Bebek müzesi olarak öncüyüz, silah müzesi olarak da ilkiz, dantel müzesi konusunda da öncüyüz ve şapka müzesi olarak da zaten Türkiye’de ilk ve tekiz. Kültür Merkezimiz, ilimizdeki diğer müzelere göre en çok ziyaretçi alan müze konumunda. Diğer müzelere kıyasla da turist turları ilk olarak buraya geliyor, buradan diğer yerlere gidiyor. Hem Ankara yolunun girişindeyiz, hem de İstanbul yolunun güzergahında olmamız nedeniyle ziyaretçilerin ilk uğrama yeri konumunda. Gelen misafirlerimiz müzelerimizi çok beğeniyor. 2019 yılında 129 bin ziyaretçi sayısına ulaştık ancak salgın nedeniyle bu yıl ciddi bir şekilde ziyaretçi sayımız düştü.”

SADECE BAĞIŞLARLA KURULMUŞ BİR KÜLTÜR MERKEZİ

75. Yıl Özel Müzesi’nin Seydilerli Mehmet Kamil Çankır tarafından bağışlanan koleksiyon sayesinde kurulduğunu vurgulayan Aynan, kültür merkezindeki bulunan her bir eşyanın yapılan bağışlar sayesinde oluştuğunu söyledi. İlknur Aynan; “Bu çok güzel bir şey, Türkiye’nin hiçbir yerinde bu şekilde bir müzecilik anlayışı yok. Elimize geçen her şeyi değerlendirerek buralara kadar geldik. Mehmet Kamil Çankır, hayattayken buraya gelmişti ‘Koleksiyonumu sizlere teslim ederek, ben çok iyi bir seçim yaptım ve iyi ki burada sergileniyor’ dedi. Bu konuşmayı yaptıktan sonra ameliyat olacaktı. Maalesef ameliyatı iyi geçmedi ve vefat etti. Şimdi biz de onun bize emanet ettiği değerli koleksiyonunu burada yaşatmaya devam ediyoruz. Emanete sahip çıkmak çok güzel bir duygu, biz burada bunu gerçekleştiriyoruz. Rahmetli Adalet Bayramoğlu, kendisi bir ressamdı, buraya davet edilmişti. Kendisi resim çalışmalarıyla bize destek oldu. Kültür merkezimizde yer alan rölyefler ve bazı heykeller Adalet Bey ve öğrencileri tarafından yapıldı. Bizde bağışları alıp başımızın üstüne koyuyoruz, buda bizim için çok ulvi bir görev. Güvenilmek, saygı duyulmak inanılmaz bir duygu, bizde buna layık olmaya çalışıyoruz. Her geçen gün bağışçılarımız artıyor. Şuanda yer olmadığı için bağışta bulunmak isteyen insanlara beklemelerini söyledik. Öyle ki çok büyük koleksiyonları bulunan ve müzemize bağışlamak isteyen bağışçılarımız var” ifadelerini kullandı.

“FOTOĞRAFLARDA, İNSANLAR İLÇELERİMİZİ GÖRÜYOR VE GİTMEK İSTİYOR”

Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi’nin Kastamonu’yu tanıtmak adına bir 'vitrin' görevini üstlendiğini aktaran Aynan; “İnsanlar burayı gördükten sonra Kastamonu’yu tanımaya başlıyor, görmeye gidiyor. Çünkü fotoğraf bölümümüzde de ilimizin ve bütün ilçelerinin fotoğrafları var. Amacımız, orada bütün Kastamonu’yu görüp, ilçelerimize de ziyaretlerini sağlamak. Fotoğraflarda insanlar ilçelerimizi görüyor ve gitmek istiyor. Gelen misafirlerimiz, Pınarbaşı’nı, Horma Kanyonunu, Daday’ı, at çiftliğini görmemiz lazım diyorlar. Burayı görmeden Kastamonu’yu anlayamazsınız. Önceden burası yoktu, burası Kastamonu’yu bir tadımlık anlatıyor, heyecan uyandırıyor aslında. Yemekle olsun, fotoğraflarla olsun, burada Kastamonu’yu bir nebze anlatmaya çalışıyoruz” dedi.

“BİZİM EN BÜYÜK REKLAMIMIZ İNSAN”

Mimar Vedat Tek Kültür Merkezi’nin, valilik desteğiyle kurulan ilk kültür merkezi olduğunu dile getiren İlknur Aynan; “Bizim buradaki amacımız gelen misafirlerimize, sıcak bir ev sahipliği yapmak. Kendilerini gezerken hatıralarda yürüyormuş gibi, bir anıda yürüyormuş gibi, geçmişe yolculuk yapıyormuş gibi hissetmelerini sağlamak için çalışıyoruz. Gelen misafirlerimiz gittikleri yerlerde bunları anlatsınlar. Bizim en büyük reklamımız insan. Gayemiz eskiden olduğu gibi Kastamonu insanının misafirperverliğini göstermek. Burada geliştirdiğimiz bir sistem var. Buradaki her şeyi biz kendimiz geliştirdik ve yapmaya çalıştık. Çalışanların hepsi hem işlerini yapıyorlar, hem de misafirlerimize burayı anlatıyorlar. Bu kültür merkezimizin başka bir örneği yok. Buraya kalifiye personel almamızın da bir imkanı yok. Burası Türkiye’deki Valiliğin açmış olduğu ilk kültür ve sanat merkezi oluşumu” şeklinde konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç / ÖZEL HABER)

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2021, 17:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER