Dünya Şampiyonu Zehra Begüm Kavukcuoğlu’nun antrenörü Numan Hacat Daha büyük başarıların geleceğine inanıyorum

Dünya Taekwondo Federasyonu (WT) tarafından Özbekistan’da düzenlenen Yıldızlar Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda kızlar +59 kiloda Dünya Şampiyonu olan Zehra Begüm Kavukcuoğlu’nun antrenörü Numan Hacat, bu başarının Kastamonu taekwondosunun özgüvenini pekiştirdiğini söylerek, “Daha büyük başarıların geleceğine inanıyorum” dedi.

 Dünya Şampiyonu Zehra Begüm Kavukcuoğlu’nun antrenörü Numan Hacat  Daha büyük başarıların  geleceğine inanıyorum
banner72

 

Dünya Taekwondo Federasyonu (WT) tarafından Özbekistan’da düzenlenen Yıldızlar Dünya Taekwondo Şampiyonası’nda kızlar +59 kiloda Dünya Şampiyonu olan Zehra Begüm Kavukcuoğlu’nun antrenörü Numan Hacat, bu başarının Kastamonu taekwondosunun özgüvenini pekiştirdiğini söylerek, “Daha büyük başarıların geleceğine inanıyorum” dedi.

Begün’ün başarısı ile gururlandığını ifade eden Numan Hacat, “Çok mutlu oldum, gururlandım. O gün bitmesin istedim. Muhteşem bir duygu. Sizin sporcunuz, Kastamonu’nun sporcusu, Türk Milli takımının sporcusu kürsünün bir numarasında ve salon tıklım tıklım dolu; sizin İstiklal Marşınız okunuyor bayrağınız göndere çekiliyor. İnanılmaz bir duyguydu, Allah herkese yaşatsın. O mutluluğu, o gururu, o keyfi anlatamam; her şeyi unutuyorsunuz o anda kalıyorsunuz. Güzel bir duyguydu” dedi.

“KASTAMONU TAEKWONDOSUNUN
VAR OLAN ÖZGÜVENİ DE PEKİŞTİRİLDİ”

Taekwondoda başarılı sporcular yetiştiğini altını çizen Numan Hacat, “Kastamonu taekwondo branşında yıllardır başarılı sporcular yetiştiriyor.  Kastamonu’dan ilk olimpiyat sporcusunu çıkartabiliriz bu hayal değil. Zehra Begüm’ün başarısı tabi en büyük başarı fakat Milli sporcu anlamında tüm antrenör arkadaşlarımızın da çabalarıyla da ortak çabayla 60’a yakın Milli sporcu var. Bu sporcuların çoğu Millilik durumundan Beden Eğitimi Bölümü’nde üniversite tahsilini tamamlamışlar, burs alanlar olmuş. Dolayısıyla taekwondonun bundan sonraki gelişimi anlamında tabi ki çıta yükseldi ama biz zaten şu ana kadar 100’e yakın Türkiye derecesi il olarak elde ettik. Bu hiçbir branşın elde edemediği başarı. Zehra Begüm’ün başarısı bir kırılma noktası olacak. Sayın Valimizin söylediği gibi alttan gelecek tüm branş sporcularına da özgüven oldu. Kadın sporculara özgüven oldu. Kastamonu’nun sporcularının ufkunu geniş tutmasına belki de temel olacak. Önümüzdeki süreç olimpiyat meşalesini yakıp yakamayacağımızı gösterecek. 2024 ve 2028 hayalimizi mutlaka gerçekleştireceğiz, bunun için çabalayacağız.”

“ZEHRA BEGÜM’E, DÜNYA ŞAMPİYONU OLANA
KADAR NEREDEYSE SIFIR DESTEK VARDI”

Zehra Begüm’ün dünya şampiyonu olarak kamuoyunun dikkatini çektiğini ifade eden Numan Hacat, “Dünya Şampiyonu olana kadar 3 yılda 3 Türkiye şampiyonluğu yaşamış -okul müsabakaları hariç- 2 Avrupa Oyunları Şampiyonluğu ve 1 Avrupa Şampiyonası’na giderek çeyrek finalde yenilmiş bir sporcu olan Zehra Begüm’e, Dünya Şampiyonu olana kadar neredeyse sıfır destek vardı. Belediye ve Gençlik Spor iaşe desteğinin haricinde destek olmadı. Kendi imkanlarımızı seferber ettik. Dünya şampiyonu olduğumuzda kamuoyunun dikkatini çektik. Çünkü Kastamonu’da olimpik branşlarda bir ilki başardık, zannediyorum bir de bilek güreşi başarısı varmış ilimizden, başka da yokmuş. Ailenin imkanları, bizim imkanlarımız belli. Çocuğun heba olmaması adına çaba sarf ediyoruz. Bundan sonra finansman noktasında daha rahat olacağımızı düşünüyorum. Sadece Zehra Begüm için değil, ilimizden başarılı olabilecek potansiyeli olan tüm sporcularımız için elde edilen bu başarıyı çok önemli buluyorum.”

Güncelleme Tarihi: 22 Ağustos 2019, 09:34
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER