DTCF Akademi’den Azerbaycan’a destek Azerbaycan Türkiye, Türkiye Azerbaycan’dır

Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Mezunları Birliği (DTCF Akademi), Azerbaycan için destek açıklaması yayınladı.

 DTCF Akademi’den Azerbaycan’a destek     Azerbaycan Türkiye,  Türkiye Azerbaycan’dır

 

 

Dil ve Tarih - Coğrafya Fakültesi Mezunları Birliği (DTCF Akademi), Azerbaycan için destek açıklaması yayınladı.

166 akademisyen ve eğitimcinin imza attığı açıklamada, “Türk Milleti, devleti, resmî gayr-i resmî tüm kurum ve kuruluşlarıyla Azerbaycan halkının yanındadır ve Azerbaycan Devletinin destekçisidir. Azerbaycan Türkiye, Türkiye Azerbaycan’dır” denildi.

DTCF Akademi ’den kamuoyuna yapılan açıklama aynen şöyle:

“Azerbaycan topraklarının yüzde 20’si Ermenistan işgali altındadır. Bu işgale son vermek ve topraklarının güvenliğini sağlamak gayesiyle Azerbaycan tarafından başlatılan askeri harekat meşrudur.

Dağlık Karabağ'ın 30 yıl önce Ermenistan tarafından haksız işgali kabul edilemez. Bu uluslararası hukuka aykırı işgalle başlayan katliamlar ve sürgünler, Azerbaycan Türklerini mağdur etmiştir.

Birleşmiş Milletlerin Ermenilerin işgale son vermesi için aldığı 30 Nisan 1993/822, 29 Temmuz 1993/853, 14 Ekim 1993/874, 12 Kasım 1993/884 tarih ve sayılı kararları uygulamayan ve işgale devam eden Ermenistan’a uluslararası hukuk çerçevesinde baskı yapılmalıdır.

Birleşmiş Milletler, işgale son verilmesine dair kararlarına dayanarak Azerbaycan Devleti’nin, Ermeni saldırılarına karşı, halkını ve topraklarını korumak için başlattığı askerî harekâtın meşruiyetini kabul etmelidir.

Türk Milleti, devleti, resmî gayr-i resmî tüm kurum ve kuruluşlarıyla Azerbaycan halkının yanındadır ve Azerbaycan Devletinin destekçisidir.

Ermenistan 30 yıla yakın süredir işgal ettiği Azerbaycan Türk topraklarından derhal çekilmeli, işgale son vermelidir.

Dünyanın neresinde olursa olsun her Türk devletinin ve Türk milletinin bir parçası olan soydaşlarımızın yanında olmak, bizlerin yaşama sebebidir. Türk aydınları olarak Azerbaycan’ın başlattığı meşru girişimlerini bütün varlığımızla destekliyoruz. Azerbaycan Türkiye, Türkiye Azerbaycan’dır.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, 10:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER