banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

Dr. Mimar Şimşek Deniz - Kastamonu, İstanbul'dan daha iyi korunuyor

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından düzenlenen ‘İstanbullu Mimarlar Kastamonulu Ustalarla Buluşuyor’ programı ile yüzyıllardır ahşap ve ahşap işçiliği ile iç içe olan Kastamonulu ahşap ustaları ile İstanbul'un mimarları bir araya geldi.

03 Aralık 2018 Pazartesi 12:21
  Dr. Mimar Şimşek Deniz  - Kastamonu, İstanbul'dan daha iyi korunuyor

 

Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) tarafından düzenlenen ‘İstanbullu Mimarlar Kastamonulu Ustalarla Buluşuyor’ programı ile yüzyıllardır ahşap ve ahşap işçiliği ile iç içe olan Kastamonulu ahşap ustaları ile İstanbul'un mimarları bir araya geldi.

Kastamonu'dan İstanbul'a ahşap köprülerin kurulması amacı ile hayata geçirilen program sayesinde mimarlar ve ahşap ustaları geleceğin projelerini üretmek için bir birlerine ilham kaynağı olacak.

KUZKA tarafından hayata geçirilen bu proje sayesinde ahşabın başkenti Kastamonu’nun ustaları ile ulusal ve uluslararası mimari projelere imza atmış İstanbul’da ki mimarlar ortak kültürel hafızayı yeniden canlandırmak ve bu mirası gelecek nesillere aktarmak için ilk adımı atacak.

Ayrıca ‘İstanbullu Mimarlar Kastamonulu Ustalarla Buluşuyor’ programıyla oluşturulacak zeminde usta ve mimarlar birbirlerinin çalışma stillerini ve üsluplarını tanıma imkanı bularak, Türkiye’nin herhangi bir yerinde bakım ve onarıma muhtaç ahşap yapıların restorasyonunda ve diğer çeşitli ahşap içerikli konularda üretim için birlikte çalışabilecekler.

BABAŞ; AHŞABIN BAŞKENTİ KASTAMONU

KUZKA tarafından hayata geçirilen projenin gala yemeğinde konuşan Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Kastamonu'nun ahşabın başkenti olduğunu ifade etti.

En önemli işlerinin başında kültürel mirası ayağa kaldırmak ve korumak olduğunu dile getiren Başkan Babaş, "Belediye olarak hayata geçirdiğimiz projelerle ilimizin tarihi dokusunu yavaş yavaşta olsa ayağa kaldırmaya başladık. Tabi burada mahalle dedik, çarşı dedik ve kale dedik. Bu üçgeni oluşturduk. Oluşturduğumuz bu üçgen içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle mahalle bazında sivil mimarinin ilimizde bin 500 civarında örneği var. Bunların çoğuna el attık. Ama daha büyük kısmı yıkık vaziyette. Bunların biran önce ayağa kaldırılması gerekiyor. Çarşı kısmında da çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Kalemizde de çalışmaların yüzde 50'yi geçtiğini söyleyebilirim. KUZKA bize birçok projemizde destek veriyor. Kendilerine teşekkür ediyorum" dedi.

Başkan Babaş, Vakıflar Bölge Müdürlüğü'nün de Kastamonu'da kültürel dokunun ayağa kaldırılması için ciddi katkılar sağladığını dile getirdi.

DENİZ: KASTAMONU, İSTANBUL'DAN DAHA İYİ KORUNUYOR

Türkiye genelinde birçok ilde kültürel mirasın ayağa kaldırılması için çalışmalar yürüten Dr. Mimar Şimşek Deniz ise yaptığı konuşmada şunları söyledi;

"Kastamonu çok yoğun bir kentsel ve tarihi dokuya sahip ama sahipsiz de değil. Ben Kastamonu'nun İstanbul'dan çok daha iyi korunduğunu söyleyebilirim. İstanbul'un dünya miras alanları maalesef iyi korunmuyor. Kastamonu Merkez'e baktığımızda bir çabanın olduğunu gördük. Kastamonu adına çok ciddi bir alt yapı var. Bu buluşmalar sayesinde Türkiye'de ki sivil mimarlık örneklerinin onarımı, bakımı ve geleceğe aktarılması yönünde bir basamak teşkil eder diye düşünüyoruz."

GENÇ; AMACIMIZ USTALARIMIZ İLE MİMARLARIMIZ ARASINDA KÖPRÜ KURMAKTIR

KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç ise şu ifadeleri kullandı; "Kastamonu'nun öncelikli sektörü olan ahşap sektörünü geliştirmek için böyle bir etkinlik düzenledik. Kastamonu orman varlığı dikkate alındığında yüzde 65'i ormanlarla kaplı olduğu için bu hem orman işçiliğine yansıması hemde geleneksel sivil mimarilere bir yansıması var. Bizde ahşap işçiliğini geliştirmek için ajans olarak etkinlikler düzenliyoruz. Bugün düzenlediğimiz etkinlik bu sektörü geliştirmek için düzenlediğimiz bir etkinlik. Burada ki amacımız mimarlarımız ile ustalarımız arasında bağlantı kurmak ve uzun vadede Kastamonu'nun ahşap sektörünü tüm Türkiye'ye tanıtmak, buradan işletmecilerimizi ürünlerini satmalarına olanak sağlamaktır."

Programa Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KUZKA Genel Sekreteri Serkan Genç, mimarlar ve ilimizde ahşap sektöründe faaliyet gösteren firmaların yetkilileri katıldı.

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV