‘Dizi, böyle devam etmeyecek'’

ATV’de yayınlanan “Kuruluş Osman” dizisinin son bölümlerinde kurgulanan olaylara bir tepki de Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu’dan geldi

‘Dizi, böyle devam etmeyecek'’

 

“KURULUŞ OSMAN” DİZİSİNE BİR TEPKİ DE BAŞKAN VİDİNLİOĞLU'NDAN;

‘Dizi, böyle devam etmeyecek'’

ATV’de yayınlanan “Kuruluş Osman” dizisinin son bölümlerinde kurgulanan olaylara bir tepki de Belediye Başkanı R. Galip Vidinlioğlu’dan geldi. Vidinlioğlu, geçtiğimiz Cumartesi günü makamında düzenlediği basın toplantısında, dizide sözü geçen Çobanoğulları Beyi Muzaffereddin Yavlak Arslan’ın olumsuz bir biçimde izleyicilere yansıtılmasının, Kastamonu şehri, halkı ve tarihi hakkında olumsuz bir düşünce yansıttığını vurguladı.

Başkan Galip Vidinlioğlu, dizinin kendisini rahatsız ettiğini dile getirerek; “Elbette tarihi dizilerde senaryo yazılır, kurgu yapılır. Ancak tarih dizileri gerçeğe uygun olmalı. Her ne yaparsanız yapın bir kurgu da düzenlemiş olsanız, bunu tarihi gerçeklere uygun şekilde düzenlemeniz gerekir” dedi.

Kastamonu’nun çok önemli bir tarih ve kültür hazinesi olduğunu hatırlatan Vidinlioğlu; “Kastamonu, Osmanlı döneminde sancak merkezliği yapmış bir il. Çanakkale’de ve İstiklal Mücadele’mizde çok büyük katkılar vermiş, bünyesinden 8 il çıkarmış, kökleri çok derin olan bir ilimiz Kastamonu. ‘Üsküdar’a kadar Kastamonu’ diyoruz, o kadar büyük bir sancak beyliği… Dolayısıyla bazı konuları değerlendirirken o günlerle ilgili atıfta bulunmak gerekiyor. Bugün Kastamonu görece olarak merkezi 120 bin nüfuslu, vilayetin tamamı yaklaşık 380 bin civarında nüfusa sahip bir il gibi görünebilir ama Cumhuriyet’in kurulduğu dönemde 13 milyonluk bir ülkenin 330 bin nüfusunun olduğu bir şehirdi. Bugüne kıyasladığımızda şehrin 2 milyon nüfusun üzerinde olması gerekirdi. Bu şehir kaybolmadı. Göç verdi” ifadelerini kullandı.

“BU DURUM, TARİHİ DEĞERLERE SALDIRIDIR”

Tarihte yaşamış devlet büyüklerini, önemli insanlarından birini kahraman yapmak adına diğerini olumsuz göstermeye kimsenin hakkı olmadığını ifade eden Başkan R. Galip Vidinlioğlu; “Böyle bir durum tarihi değerlere aslında bir saldırıdır. Çok doğru değildir, haksızlıktır. Çobanoğulları Beyliği, Selçuklu’nun uç beylerbeyliğidir. Dolayısıyla hem Ertuğrul Gazi hem de Osman Bey daha henüz Osmanlı’yı kurmamışken Çobanoğulları Uç Beyliği’ne bir yerde tabi idiler. Ben tarihçi değilim ama kurulmamış bir devlet varken olana tabii olursunuz. Hem Selçuklu hem de Osmanlı döneminde Kastamonu’nun çok büyük bir etkinliği var. Şimdi bu tarz önemi olan bir şehirle ilgili iddialarda da tarihe mutlak dikkat etmek gereklidir. Elbette tarihi dizilerde, senaryo yazılır, kurgu yapılır. Ancak tarih dizileri gerçeğe uygun olmalı. Her ne yaparsanız yapın bir kurgu da düzenlemiş olsanız bunu tarihi gerçeklere uygun şekilde düzenlemeniz gerekir” şeklinde konuştu.

DİZİNİN YAPIMCISI MEHMET BOZDAĞ İLE GÖRÜŞÜLDÜ

Konuyla ilgili olarak uzmanlar ile irtibat halinde olduğunu ifade eden Belediye Başkanı Vidinlioğlu, Eski Bakan Murat Başesgioğlu ile de görüştüğünü açıkladı ve sözlerine şu şekilde devam etti; “Konu hakkında rahatsızlığımızı dizinin danışmanı, geçmişten de dostluğumuz olan meslektaşım, Kayseri eski Milletvekilimiz Dr. Kemal Tek beye de telefonla ulaşarak ilettim. Çobanoğulları Beyliğinin bu şekilde gösterilmesi, uç beylerbeyinin Moğol ile işbirliği yapan Ertuğrul Gazi ve Osman Bey’in karşısında olan bir şahsiyet gibi gösterilmesinin bizlerde hayal kırıklığına uğrattığını söyledim. Durumun gerçekle bağdaşmadığını da vurguladım ve hassasiyetimizi tekrar tekrar dile getirdim. Kendisi konuyla ilgili görüşüp geri döneceğini söyledi. 15 dakika sonra vekilimiz beni aradı ve dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ ile görüşme gerçekleştirdiğini en kısa sürede gerekli tedbirin alınıp senaryonun biraz daha elden geçirileceğini bizlere söyledi.”

“İLERLEYEN BÖLÜMLERDE YANLIŞLARDAN DÖNÜLECEKTİR”

Şehrin rahatsızlığını dizinin yapımcısı Mehmet Bozdağ’a iletildiğini, dizinin ilerleyen bölümlerinde gerekli hassasiyetin ve düzenlemenin yapılacağını belirten Galip Vidinlioğlu; “Kastamonu sadece Kastamonu değil. Kastamonu’nun ötesinde bir durum var. Memleketimizdeki nüfusun çok daha fazlası gurbette. Kökleri çok derin olan bir ildir Kastamonu. Kastamonu ile ilgili olumlu ve olumsuz konularda aynı dili kullanabilmeliyiz. Ne kadar çok aynı dili kullanırsak sesimizi o kadar çok duyurabiliriz. Hep dile getirdiğim konu hepimizin ortak aklın peşinde olması gerektiğidir. Şuanda bahse konu olan dizide mevcut durumun devam etmeyeceğine yönelik bir irade gösterileceği bizlere iletildi. Zannediyorum birkaç bölüm içerisinde yanlışlıklardan dönülecektir” diye konuştu. (Hüseyin Hüsnü Aykaç)

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 11:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER