Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’tan Kastamonu örneği ile cevap VİCDANLARA HAVALE EDİYORUM

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, bağlamından koparılan vakıf bedduası ve kılıçlı hutbe konularında çarpıcı açıklamalarda bulunup eleştirilere Kastamonu örneği ile cevap verdi. Erbaş, “Bizim inancımızda asıl olan vefat edenlerin ardından dua etmektir. Kılıçla hutbe okumak bizim tarihimizde ve geleneğimizde var olan, yaygın bir uygulamadır ve geçmişi Hz. Ömer dönemine kadar uzanır” dedi.

 Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’tan Kastamonu örneği ile cevap VİCDANLARA HAVALE EDİYORUM

 

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, bağlamından koparılan vakıf bedduası ve kılıçlı hutbe konularında çarpıcı açıklamalarda bulunup eleştirilere Kastamonu örneği ile cevap verdi. Erbaş, “Bizim inancımızda asıl olan vefat edenlerin ardından dua etmektir. Kılıçla hutbe okumak bizim tarihimizde ve geleneğimizde var olan, yaygın bir uygulamadır ve geçmişi Hz. Ömer dönemine kadar uzanır” dedi.

24 Temmuz'da Ayasofya Camii'nde 86 yıl sonra ilk Cuma namazı kılınması sadece Türkiye'de değil İslam dünyasında sevinçle karşılandı. 10 Temmuz 2020'da yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile alınan bu tarihi karar, başta Yunanistan olmak üzere birçok Batı ülkesinde büyük hazımsızlığa neden oldu. Ayrıca Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş’ın kılıçla hutbe okuması da eleştiri oklarını kendine çevirdi.

Sabah Gazetesi’ne konuşan Diyanet İşleri Başkanı Prof. Ali Erbaş, 15 gündür aralıksız devam eden saldırılara cevap verdi.

“KILIÇLA HUTBE GELENEĞİMİZDE OLAN BİR UYGULAMADIR”

Erbaş, “Kılıçla hutbe okumak bizim tarihimizde ve geleneğimizde var olan, yaygın bir uygulamadır. Bir rivayete göre geçmişi Hz. Ömer dönemine kadar uzanır. Bu bağlamda, bir yer savaşarak fetihle alındığında kılıçla hutbe okunurdu. Nitekim İstanbul fethedildiğinde Ayasofya'daki ilk Cuma hutbesi de kılıçla okunmuş ve 481 yıl böyle devam etmiştir. Hutbenin bu şekilde okunması, bir yönüyle Ayasofya'nın camiye çevrildiğinin ilanı, diğer yönüyle de fethe dair bir mesajdır. Bu gelenek zaten İstanbul dışında Edirne, Kocaeli, Çanakkale, Kastamonu, Tokat, Balıkesir, Bartın gibi şehirlerimiz başta olmak üzere ülkemizdeki bazı camilerde eskiden beri uygulanmaktadır. Dolayısıyla bu durumu garipseyen, eleştiren, farklı manalara çekmeye çalışan yaklaşımları hayretle karşılıyorum. Bu topraklarda medeniyetimizden ve geleneğimizden böylesine uzak yorumların yapılmasına gerçekten üzülüyorum. Bu süreçte yaptığımız açıklamalar ve Cuma hutbesinde İslam medeniyetinin temel değerlerini ve evrensel insanlık ilkelerini ortaya koyan beyanlarımız görmezden gelinerek kılıçla hutbe geleneğinden, sanki Müslümanların söyleyecek sözü kalmadığı için böyle bir uygulamaya gidildiği sonucunu çıkaran bir yaklaşımı, vicdanlara havale ediyorum” dedi.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2020, 09:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER