Diyabet hastaları için hayat artık daha kolay

Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde eğitim gören Bilal Emre Karataş ve Esra Güllü, geliştirdikleri DiyabetX (Karbonhidrat Sayar) projesi ile Sanofi Diyabet Firması tarafından organize edilen ‘Sen bul diyabet kolaylaşsın’ yarışması ‘servis’ sahasında 1’inci oldu.

Diyabet hastaları için  hayat artık daha kolay

 

Kastamonu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde eğitim gören Bilal Emre Karataş ve Esra Güllü, geliştirdikleri DiyabetX (Karbonhidrat Sayar) projesi ile Sanofi Diyabet Firması tarafından organize edilen ‘Sen bul diyabet kolaylaşsın’ yarışması ‘servis’ sahasında 1’inci oldu.
Öğrencilerle birlikte dün rektörlük binasında bir basın toplantısı düzenleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, öğrencileri altın ve çeşitli hediyelerle ödüllendirdi. Öğrencilerin diyabet hastalığı ile ilgili projeler geliştirdiğini dile getiren Rektör Aydın, “Öğrencilerimizin bu başarıları ile gururlandık. İnşallah daha büyük başarılar da gelecektir” dedi.
Sanofi Diyabet Firması tarafından organize edilen bu yarışmayı Türkiye Diyanet Vakfı, Diyabetle Yaşam Derneği, Ulusal Beslenme Platformu, Boğaziçi Üniversitesi, Marmara Üniversitesi ve Doğuş Üniversitesi’nin desteklediğinin altını çizen Seyit Aydın, öğrencilerin bu yarışmadan 10 bin TL ödül ve Sanofi Firması’nda staj hakkı kazandıklarını da açıkladı.
DiyabetX hakkında da bilgiler veren Rektör Seyit Aydın, bu projenin diyabet hastalarının günlük hayatta en çok zorlandıkları karbonhidrat sayımını esas alan ve farklı konularda kolaylık sağlayan bir proje olduğunun altını çizdi.

“DAHA İYİ BAŞARILAR ELDE EDECEKLERİNE İNANIYORUZ”

DiyabetX’in öğün öncesi insülin dozunun ayarlanmasına da yardımcı olduğunu belirten Seyit Aydın sözlerini şu şekilde tamamladı; “Bu uygulama diyabetli kişileri karbonhidrat sayımı ve karbonhidratlı ürünler konusunda bilgilendiren, öğün öncesi gerekli insülin dozunun ayarlanmasına yardımcı olan ve kişinin hayatını kolaylaştıracak bir mobil sistem ile hekim-diyetisyen-hasta münasebetini artıracaktır. Kullanan kişinin besin tüketim kaydı, kan şekeri gibi hasta bilgilerini de kayıt altına alacak ve bu bilgilere kolayca ulaşmasını sağlayacaktır. Ayrıca diyabetli kişinin gerekli insülin dozunu hesaplayarak daha kaliteli karbonhidratlı ürünleri tavsiye edecek, uygun menüleri oluşturmasına ve farklı tür yiyeceklerin tüketilmesine imkan verecektir. Ben bize bu gururu yaşatan kahraman öğrencilerimize ve onların arkasında duran hocalarımız Aysun Taşdemir ile Nesrin İşli'ye teşekkür ediyorum, kutluyorum. Biz kendileriyle gururlandık. Daha yeni başarılar elde edeceklerine inanıyoruz.” 

“DİYABETLİ KİŞİLERE FAYDA SAĞLAMAKTAN GURURLUYUZ”

Proje sahibi öğrencilerinden Esra Güllü ise, “Okulumuza ve diyabetli olan bireylere fayda sağlamaktan mutluyuz, gururluyuz. Destek olan rektörümüze ve hocalarımıza teşekkür ederim. Aldığımız eğitim doğrultusunda bu projeyi yapmaya karar verdik. Karbonhidrat Sayımı projesinde diyabetli bireyler yedikleri miktarı girerek vurmaları gereken insülin miktarını uygulamayı kullanarak bulabilecekler” dedi.

“PROJEMİZ DİĞER MOBİL UYGULAMALARDAN ÇOK FARKLI”

Karbonhidrat Sayar projesinin diyabetli bireylere sınırlı olarak istediklerini yiyebilme imkanı sunduğunu belirten proje sahibi öğrencilerden Bilal Emre Karataş da, “Bu projenin içerik bilgilerini Sanofi Diyabet'le yaptığımız sözleşme gereği paylaşamıyoruz. Projenin esas aldığı nokta hastanın karbonhidrat sayımı yapmasını kolaylaştırmaktır. Onu bu konuda bilinçlendirmektir. Bu alanda çok fazla mobil uygulama var. Ama projemiz diğerlerinden çok daha farklı ve bu nedenle ödüle layık görüldüğünü düşünüyorum. Bu uygulama hastaya uygulaması gereken insülin miktarını veriyor. Bireyin çeşitli karbonhidrat kaynaklarını tüketmesini sağlıyor. Diyabetli bireyler için tüketebileceği yiyecek sayısının az olması en büyük zorluktur. Bu stres yükünü de ortadan kaldırıyor” açıklamasında bulundu.
Serkan Horuz
Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2017, 10:09
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER