banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
24 Mayıs 2019 Cuma

Dikişçi, garson, kamyon şoförü ve kasiyer aranıyor KASTAMONU’DA AÇIK İŞ ORANI YÜZDE 2 BUÇUK

2018 yılı İşgücü Piyasası Analiz Sonuçlarını açıklayan İŞKUR Kastamonu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, İŞ-KUR’un 81 ilde 105 bin 742 işyeri ile yüz yüze görüştüğünü aktardı.

27 Kasım 2018 Salı 09:53
Dikişçi, garson, kamyon şoförü ve kasiyer aranıyor  KASTAMONU’DA AÇIK İŞ  ORANI YÜZDE 2 BUÇUK
 

2018 yılı İşgücü Piyasası Analiz Sonuçlarını açıklayan İŞKUR Kastamonu İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, İŞ-KUR’un 81 ilde 105 bin 742 işyeri ile yüz yüze görüştüğünü aktardı.

Aşıcı yaptığı konuşmada, “İŞKUR 81 ilde 105 bin 742 işyeri ile yüz yüze görüşme yaparak işgücü piyasasının mevcut durumu, ihtiyaç ve beklentilerini analiz etti. Türkiye genelinde araştırma kapsamındaki işyerleri en fazla imalat, toptan, perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde yer almaktadır. Kastamonu’da araştırma kapsamında ziyaret edilen 20 ve üzeri istihdamlı işyerleri sektörlere göre incelendiğinde, en fazla işyerinin imalat sektöründe olduğu görülmektedir. Bu sektörü toptan, perakende ticaret ile inşaat sektörleri izlemektedir. Kastamonu genelinde açık iş oranı yüzde 2 buçuk olarak hesaplanmıştır. Bu da Kastamonu’daki 20 ve üzeri istihdamlı işyerleri bağlamında her 97 kişilik kadronun yanında 3 kişilik doldurulmayı bekleyen kadronun bulunduğu anlamına gelmektedir. En yüksek açık iş oranına sahip sektör yüzde 6,5 ile madencilik ve taş ocakçılığı olmuştur. İşverenlerin açık işleri için en çok talepte bulundukları meslekler dikişçi, balık temizleme işçisi, garsondur. Açık işyerlerinde en çok aranılan ilk üç beceri ise, takım çalışması, yeterli mesleki teknik bilgi-tecrübe ve fiziki-bedensel yeterliliktir. İşverenler talep ettikleri işleri en çok İŞKUR ve kendi çalışanları aracılığıyla aramaktadır.

GARSON, DİKİŞÇİ, KAMYON ŞOFÖRÜ VE KASİYER ARANIYOR

Eleman temininde güçlük çekilen mesleklerde ilk üç sırada dikişçi, garson ve kamyon şoförü meslekleri yer almaktadır. Kastamonu’da araştırma kapsamındaki işverenler, Mayıs-2018-Nisan 2019 tarihleri arasında istihdamlarının yüzde 29,2 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla net istihdam artışı beklenen sektörler insan sağlığı, sosyal hizmet faaliyetleri, madencilik ve taş ocakçılığı sektörleridir. İl genelinde net istihdam artışının en fazla dikişçi, konfeksiyon ürünlerini katlama-paketleme işçisi ve hasta-yaşlı bakım elemanı mesleklerinde olması beklenmektedir. Kastamonu’da çalışanların, açık işlerin ve temininde güçlük çekilen mesleklerin veri zarflama analizi yöntemiyle birlikte değerlendirildiğinde il bazında en çok ihtiyaç duyulan meslekler garson, dikişçi ve kasiyer olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

İL MÜDÜRLÜĞÜNÜN HEDEFLERİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 100 Günlük Eylem Planı kapsamında ilk 100 günü tamamladıklarını söyleyen Aşıcı, “İl müdürlüğü olarak bizlere de hedefler verildi. Bunların iki tanesinden bahsetmek istiyorum; diğerleri bilinen hedeflerdi. İşe İlk Adım Projesi bunlardan birisi diğeri de İş’te Anne Projesi. Bu projelerin ikisi de çok önemli ve tahmin ediyorum ikinci eylem planında tekrar gündeme gelecek. Özellikle İşe İlk Adım Projesi’nde üniversiteyi bitiren fakat mesleki bilgi ve beceriye sahip olmayan arkadaşlarımızı işe başlatıyoruz. Bununla ilgili teşviklerimiz var. İŞKUR’un direk karşıladığı bir teşvik olarak görmemiz gerekiyor. Üniversite mezunu gencimizi ilk 6 ay işletmeye iş başı eğitim programı kapsamında veriyoruz. Arkasından ikinci bir altı ayda istihdam etmesini istiyoruz. Bu istihdam sürecinde çalışanın ücretinin yüzde 50’si İŞKUR tarafından karşılanıyor. Sigortasını da devlet veriyor. Ücretinin de yüzde 50’sini İŞKUR veriyor. Bugünkü asgari ücreti baz aldığımızda işveren 800 liraya üniversite mezunu bir işçiyi çalıştırma imkanı buluyor. İkinci altı ay bittikten sonra,  ikinci altı ayda da ücretin yüzde 25’ini veriyoruz. Genel olarak baktığımızda bir üniversite mezunu gencini devlet sigortası altında istihdam etmeye çalışıyoruz. Bu bir buçuk yıl içerisinde de ciddi anlamda bir tecrübe kazanmasını sağlıyoruz. Birçoğumuz üniversiteyi maalesef bilinçsiz bir şekilde okuyor. Her ne kadar bazılarımız bilinçli bir şekilde istediği bölümü okusa da birçoğumuz üniversiteyi bilinçsiz okuyor ve bu programla mesleki tecrübe kazanmasını sağlıyoruz. İşe İlk Adım Projesiyle herhangi bir meslek ayrımı yapmıyoruz. Ben iletişim fakültesi mezunuyum illa bu alanda çalışmalıyım diye bir kuralımız yok. Başka bir alanda da bu programdan yararlanabilirler. Bu nedenle bu projeyi çok önemsiyoruz. Diğer İş’te Anne Projesi ise 0-15 yaş grubu çocuğu olan annelere yönelik işbaşı eğitim ve meslek kurslarıyla ilgili yaptığımız bir projemiz. Burada annelerimize ücret teşviki sağlayarak, hem eve katkıda bulunabilecekler hem de çocuklarına yardımcı olabilecekler” şeklinde konuştu. (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV