Devrekani doğalgaza kavuştu

‘Devrekani Doğalgaz Açılış Töreni’ Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleşti.

Devrekani doğalgaza kavuştu

 

‘Devrekani Doğalgaz Açılış Töreni’ Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’in katılımı ile geçtiğimiz Perşembe günü gerçekleşti.
Devrekani Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene; Vali Yaşar Karadeniz, Milletvekili Hakkı Köylü, Devrekani Kaymakam Vekili Ahmed Çelik, Belediye Başkan Vekili Necmettin Cabbar, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bağçacıoğlu, KARGAZ Genel Müdürü Kasım Kahraman, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum müdürleri ve daire amirleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.
Programda saygı duruşunda bulunulmasını ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.
Açılış töreninde konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “İnsanlar yaşadıkları bölgede doğal olarak her yönden konforlu bir yaşam beklerler ve bu konforun ölçüsünü de yaşadıkları devir belirler. Bir dönem kömür konforun ölçüsüydü. Ondan önce odunlu sobaların ortaya çıkması da bir konfor ölçüsüymüş. Daha öncelerinde ise o geleneksel eski köy evlerinde şimdi bizlerin şömine ya da barbekü şeklinde adlandırdığımız kibarlaştırdığımız ocaklar vardı, asma kazanlarla yemekler pişerdi ama bugüne geldiğimizde bugünün konfor ölçülerinden birisi doğalgaz, artık doğalgaz olmayan bir yerleşim yeri insanlar açısından da cazip olmaktan çıkmaya başlamıştır. Bu hem konut olarak, hem de sanayi kuruluşu açısından böyle. Artık herhangi bir yere yatırım yapacağı zaman bir iş adamı orada doğalgaz var mı yok mu onu da soruyor. Çünkü doğalgazın her şeyden önce maliyeti çok düşük ve bunu yakmak için adam tutmak zorunda değilsiniz. Temizlik sorunu yok ve çevre kirliliği açısından da sanıyorum şu an kullanabileceğimiz en uygun yakıt durumunda. Bundan dolayı da bu dönemin konforu doğalgazdır ve doğalgazın da Devrekani ölçeğinde bir ilçeye gelmesi gerçekten büyük bir şans. Çünkü 20.000 nüfus kriteri uygulanıyor. Bu 20.000 nüfus kriterinin üzerindeki yerleşim yeri tamamlandıktan sonra belki bu kriter yine aşağı çekilecek. Bu işlemler daha önce 50.000 kriterine göre yürütülmüştü, ama Devrekani kendi ölçeğindeki ilçelere göre bu konfora daha erken kavuşacak şanslı bir ilçemiz. Elbette bugün burada hizmete giren doğalgazla ilgili emeği geçenler var ve onların gayretleri sayesinde bu hizmet sizlere kavuştu. Ben emeği geçen herkese huzurlarınızda teşekkür ediyorum ve doğalgazımızın Devrekani ilçemize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Milletvekili Hakkı Köylü de yaptığı açıklamada, “Burada inşallah doğalgazı alacaksınız. Bugün yakacağız, sizlerden ricam evlerinize kesin mantolama yaptırın ve doğalgazı kömürden çok daha ucuza mal edin. Doğalgaz bizim için medeniyetin en önemli avantajlarından birisidir. Hanımlarımız ocakta bundan sonra doğalgazı daha rahat bir şekilde kullanacak. Bizi bugünlere getiren en başta Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza, Sayın Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımıza ve bizimle birlikte mücadele eden diğer milletvekili arkadaşlarımıza da teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, doğalgazın ilçe şebekesine verilmesi dolayısıyla hazırlanan doğalgaz borusu protokol üyeleri tarafından meşalelerle yakıldı. Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenin ardından Vali Yaşar Karadeniz ve beraberindeki protokol üyeleri geçtiğimiz günlerde görevine başlayan Devrekani Kaymakam Vekili Ahmed Çelik’i makamında ziyaret ederek, görevinde başarılar dilediler. 
(Haber Merkezi)
Güncelleme Tarihi: 03 Aralık 2017, 12:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER