Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç HER GÜN 25 TON SÜT PAZARLIYORUZ

Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, tarım ve hayvancılıkla ön plana çıkan ilçelerinden her gün 25 ton sütü ilçe dışına pazarladıklarını söyledi.

 Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç HER GÜN 25 TON SÜT PAZARLIYORUZ
banner72

 


Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, tarım ve hayvancılıkla ön plana çıkan ilçelerinden her gün 25 ton sütü ilçe dışına pazarladıklarını söyledi. 
Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, bir televizyon kanalının konuğu oldu. Burada yaptığı değerlendirmede ilçe hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Altıkulaç, Devrekani’de tarım arazilerinin 4 ayrı noktadan sulanabildiğini belirterek, “Kastamonu’ya sadece 30 kilometre uzaklıkta bulunuyoruz. 854 kilometrekarelik yüzölçümü bulunan Devrekani’de 160 kilometrekaresi yani 16 bin dekarı tarım arazisi olarak kullanılıyor. Bu tarım arazileri gerçekten bölgede nitelikli diye ifade edebileceğim mevcut ürün desenin de üst düzeyde verim alabildiğimiz verimli topraklara sahip. Kulaksızlar Barajı ile birlikte 4 adet sulama noktamız var. Patatese baktığımız zaman patates Amerika’nın gerçekten revaçta bir ürünüdür. Anavatanı orası diyebiliriz. İran ve Amerika’da metrekareye verimlilikte baktığımızda dekara 2,5 ila 3,5 ton olduğunu görürsünüz patatesin. Ama bizim topraklarımızda çok şükür bu oran 4-4,5 tona kadar çıkabiliyor. Yani biz Dünya ortalamasının çok üzerinde patates üretebiliyoruz” dedi. 

“HER GÜN 25 TON SÜTÜ İLÇE DIŞINA PAZARLIYORUZ” 


Her gün 25 ton sütü ilçe dışına pazarladıklarını söyleyen Başkan Altıkulaç, “Devrekani, ormanlarla kaplı bir ilçe. Oksijeni bol bir ilçe. Rakımın yüksekliği, ormanlarımızın bolluğu, son yıllarda da ilçemizin doğalgazla ısınması bizim üst düzeyde oksijeni teneffüs etmemiz anlamına geliyor. Bu anlamda da gerçekten çok mutluyuz. Sadece bölgemiz insanı tarım anlamında zirai işlerle de uğraşmıyor. Arıcılık ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği ilçemizde var. Sektörel anlamda çiftçilerimizin ciddi gelir kaynağı, yaklaşık 30 bin civarında büyükbaş hayvanımız var. Bu beni çok mutlu ediyor. Bu ticari hareketliliğin bir göstergesi, özellikle kurban döneminde ilçede mevcut olan hayvan varlığının yüzde 25’i bir ticaret buluyor. Bu da ilçedeki ekonomik hareketliliği gerçekten ciddi manada etkiliyor diyebilirim. İlçemizde bazı büyük işletmelerimiz bulunuyor. Bu işletmelerimiz süt sığırcılığıyla uğraşıyorlar. Bu sayede her gün nitelikli olarak 25 ton sütü ilçemizden dışarıya pazarlıyoruz” şeklinde konuştu. 

Yüzde 8’lik tarım yapan kısım ile yüzde 80’lik kesimin karnını doyurmaya çalıştıklarına işaret eden Başkan Altıkulaç, “Bundan 40 yıl öncenin nüfus potansiyeline baktığımızda yaklaşık yüzde 60’lık bir nüfusumuz bizim köylerde yaşarken, şu an Türkiye İstatistik Kurumunun verilerine baktığımız zaman köylerde yaşayan nüfusumuz bizim yüzde 8’e kadar düştü. Yıllardan beri tarımla uğraşmış, mesleğini tarımdan seçmiş birisi olarak beni üzüyor. Bu eskiden yüzde 60’lık kesim yüzde 40’lık kesiminin karnını doyurmak için çalışıyordu ama şuanda maalesef yüzde 8’lik kesim yüzde 80,2’lik kesimin karnını doyurmak için uğraşıyor.” (iha)

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2019, 10:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER