DEVLETİMİZ KASTAMONU’YU DEMİRYOLU AĞINA BAĞLAYACAK GÜÇTEDİR

Kastamonu Milli İrade Platformu üyeleri dün Şerife Bacı Öğretmenevi’nde bir araya gelerek Kastamonu’da çözüm bekleyen sorunları dile getirdi. Platformun sözcüsü İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Fatih Köse, Cumartesi günü ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilin sorunlarının iyi şekilde anlatılmasını ve çözülmesini istediklerini ifade etti.

DEVLETİMİZ KASTAMONU’YU DEMİRYOLU AĞINA BAĞLAYACAK GÜÇTEDİR

 

  Kastamonu Milli İrade Platformu üyeleri dün Şerife Bacı Öğretmenevi’nde bir araya gelerek Kastamonu’da çözüm bekleyen sorunları dile getirdi. Platformun sözcüsü İlim Yayma Cemiyeti Başkanı Fatih Köse, Cumartesi günü ilimize gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ilin sorunlarının iyi şekilde anlatılmasını ve çözülmesini istediklerini ifade etti. 

28 Şubat, 17-25 Aralık ve 15 Temmuz kalkışmasında milletin iradesine karşı gerçekleşen her kriz anında milletin iradesinin yanında yer aldıklarını açıklayarak konuşmasına başlayan Kastamonu Milli İrade Platformu Sözcüsü Fatih Köse, “Kastamonu’ya doğalgazın gelmesi, yeni devlet hastanesinin yapılması, havalimanının yapılması, 15 Temmuz tüneli ile Ankara ile yol bağlantımızın yüksek standartlı hâle gelmesi ve nihayet İnebolu Yolunun da yapımına başlanması ilimiz adına son derece müteşekkir olduğumuz yatırımlardır. Hızla gelişen Türkiye’mizde bu yatırımlar ile birlikte Kastamonu’muz da nasibini almıştır” dedi.

CUMHURBAŞKANI’NDAN ÇÖZÜM İSTENİYOR

Beklentilerini sıralayan Köse, “Yeni Devlet Hastanesinin devreye girmesine rağmen branşlarda uzman doktor ve sağlık personeli eksikliği ve ilçelerimizde de pratisyen doktor eksikliği vardır. Yazın nüfus artışı oluyor, mevcut personelle yeterli sağlık hizmeti verilemiyor. Uğurlu Hastanesi konusunda devletin, hükümetin bütün iyi niyetli gayretlerine rağmen henüz çözüm bulunamamıştır. 17 yıldır çözülemeyen Tıp Fakültesi meselesinin artık çözülmesi gerekmektedir. İlimizin gelişmesinde öncü bir rol üstlenecek BAKAP Projesi hakkında henüz olumlu bir gelişme kaydedilememiştir. Köy Yolları ve Altyapısı konusunda Türkiye’nin diğer illeri ile kıyaslandığımız zaman eksikliklerimiz gözükmektedir. Bu konuda sistemli ve sonuç alan bir çalışmaya olan ihtiyaç yıllardır sürmektedir. Türk Dünyası Kültür Başkenti olan Kastamonu’da Havalimanımızda gümrük olmadığı için misafirlerimiz doğrudan Kastamonu’ya inemeyecektir. Bu konunun geçici gümrükle değil bizzat gümrüğün gelmesi ile en kısa zamanda çözülmelidir. İzmir tarifeli Havayolu seferleri açılmalıdır. İstanbul’da kentsel dönüşüm sebebi ile fabrikalarını taşımak durumunda olan birçok Kastamonulu sanayici var. Bu sanayicilerin Kastamonu’ya gelmelerinin önündeki engeller kaldırılmalıdır. 
 İlçe Bağlantı Yollarımızın standardının yükselmesi gerekmektedir. En kısa zamanda çözülmesi gerektiğine inandığımız bu sorunların çözümü konusunda Valimizin, Milletvekillerimizin mesai harcadığını, çalıştıklarını ve konulara hakim olduklarını ve takip ettiklerini biliyoruz. Yöneticilerimizin verdikleri emeklerin meyvelerini artık görmek istiyoruz. Cumhurbaşkanımızın ziyareti ile de bu konuların çözülmesini beklediğimizi beyan ediyoruz” diye konuştu.
“KASTAMONU’NUN VİZYON PROJESİ İNEBOLU LİMANI VE ENTEGRE DEMİRYOLU”

Kastamonu’nun bundan sonra gündemine alması gereken vizyon projesinin ise İnebolu Limanı ile entegre demiryolu olduğunu ifade eden Köse, “İnebolu Limanı ve entegre demiryolu demek;  Karadeniz'e sınırı olan ülkelerdeki 300 milyon insana ulaşmak, 2,5 trilyon dolarlık ticaret hacmi pastasından pay almak demektir. Akdeniz'in Karadeniz üzerinden Kuzey ülkelerine ulaşım, kuzey ülkelerinin de sıcak denizlere ulaşmasına köprü olmak demektir. İstanbul Boğazından yılda geçen 60 bin geminin ve 300 milyon ton yük için zaman ve maliyet açısından değerlendirildiğinde alternatif yeni bir güzergâh demektir.
İnebolu Limanı ile entegre olacak bir demiryolu hattı yeni bir cazibe merkezi demektir.
Yeni kültürel bağların kurulması ve sürdürülmesi demektir. Kardeş ve akraba topluluklarla ilişkileri güçlendirmek, onlarla gönül bağının yanında maddi bağlar da kurmak demektir.Valimiz ve Milletvekillerimizin gayretleri ile Ulaştırma Bakanlığına eğer olmazsa en azından KUZKA imkânları ile bağımsız kuruluşlara muhtemel demiryolu bağlantısının tespiti için fizibilite raporu yaptırılarak sürecin başlatılmasını umut ediyoruz”  şeklinde konuştu.
KASTAMONU 
VE DEMİRYOLU

Kastamonu ve demiryolu kronolojisini paylaşan Köse, 21 Kasım 2011 yılında Milli İrade Platformu Üyesi Teknik elemanlar Derneği – TEKDER tarafından “Kastamonu ve Demiryolu Paneli” düzenlendiğini hatırlattı. Ayrıca Köse, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın 19 Ekim 2016 yılında “ulaşımın rantabl olması için demir yolunun olması elzemdir” sözünü paylaştı. Fatih Köse sözlerini şöyle tamamladı: “Avrupa’dan Arap dünyasına ve Asya’ya gönderilen ticaret malları Tuna Nehri ile Karadeniz’e indirilmekte ve boğazlardan geçerek açık deniz yolu ile taşınmaktadır. Bu güzergâh zamanlama açısından uzun ve maliyetlidir. İnebolu Limanı ve demiryolu bağlantısının kurulması ile Kastamonu, Pekin –Londra Hattına bağlanacak ve lojistik merkezi olacaktır. Bu ülkeler İnebolu, Küre, Ağlı, Seydiler gibi ilçelerimizde oluşturulacak Serbest Bölge Vergi Avantajları ile birçok ürünün üretimini, montajını, işlenip, paketlenmesini ilimize kaydırabileceklerdir. Hanönü ve Küre’deki bakır rezervi, krom, manganez, kömür gibi madenlerimiz, Orman Emvalimiz ve mermerimizin dünyaya arzı için çok önemli bir lojistik imkanı doğacaktır. Ulaştırma altyapıları gelen taleple olur. Fakat bu talebi beklersek çok zaman alır. Devletimiz nasıl Trabzon’da havaalanı varken denizi doldurarak Ordu-Giresun havaalanı yaptı ise ve şimdi Artvin-Rize’ye yine denizi doldurarak havaalanı yapıyorsa, Marmaray Projesini hayata geçirdi ise Kastamonu’yu da demiryolu ağına bağlayacak güçtedir.” 
Tuğçe Yerdelen
Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2017, 12:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER