‘Devlet-millet dayanışmasının en güzel örnekleri sergilendi’

MECLİS’TE SEL AFETİYLE İLGİLİ SÖZ ALAN AK PARTİ MİLLETVEKİLİ METİN ÇELİK: ‘Devlet-millet dayanışmasının en güzel örnekleri sergilendi’

‘Devlet-millet dayanışmasının en güzel örnekleri sergilendi’

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, 11 Ağustos’taki sel felaketiyle ilgili TBMM’de CHP Grubu tarafından verilen Meclis Araştırma Komisyonu kurulması yönündeki teklifin görüşmelerinde partisi adına söz aldı.

Milletvekili Çelik, Meclis’te yaptığı konuşmada şunları kaydetti; “11 Ağustos tarihinde maalesef Kastamonu, Sinop ve Bartın illerimizi kapsayan büyük bir afetle karşı karşıya kaldık. Bu afete maalesef metrekareye 453 kilogram yağan aşırı yağış neden oldu. Bir yılda yağması beklenen yağış miktarı çok kısa süre içerisinde, bir iki gün içerisinde bu bölgelerimize, bu ilçelerimize maalesef düştü. Bu afet sonucunda vatandaşlarımız maalesef vefat ettiler, hâlen aranan kayıp vatandaşlarımız var; ben, hepsine Allah'tan rahmet diliyorum, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Tabii, afetin duyulmasından ilk andan itibaren başta sayın Cumhurbaşkanımız olmak kaydıyla, sayın bakanlarımız, tüm kurumlarımız hem arama kurtarma faaliyetleri hem sonrasında afetin izlerinin bir an önce silinmesi, bu yaraların bir an önce sarılması adına hep birlikte büyük bir irade ortaya koydu. Devlet millet iş birliğinin, devlet millet dayanışmasının en güzel örnekleri hamdolsun, Kastamonu'muzda, Sinop'ta ve Bartın'da sergilenmiş oldu. Gerçekten, afetin büyüklüğünü ortaya koymak adına birkaç veriyi sizlerle paylaşmak isterim: Sadece Kastamonu'muzda 71 köprü hasar gördü, 3 ilimizde toplam 116 köprü maalesef hasar gördü. İlk anda 143 köyümüzde, 416 mahallemizde ulaşım kesildi. Elektrik, su hatlarımız, haberleşme imkânlarımız maalesef ortadan kalktı. Çok güzel bir irade ortaya konuldu diyorum ya, işte şu. Ne yaptı Hükûmetimiz? Hemen ilçelerimize birer vali görevlendirdi, bu valilerimiz ekipleriyle birlikte o ilçelere girdiler ve biraz önce söylediğim o sıkıntıların bir an önce çözülmesi adına çok büyük bir çalışmayı ortaya koydular ve acil çözümleri oralarda ürettiler. Evet, başka neler yapıldı? Bozkurt özelinde -en çok etkilenen ilçemiz biliyorsunuz Bozkurt ilçemizdi- burada neredeyse hiçbir dükkânımız kalmadı. Zemin katlar, giriş katlar, birinci katlar maalesef 5-6 metre... Bu ağır afetin izlerinin silinmesi adına, işte, o zarar gören iş yerlerinin bir an önce açılabilmesi adına bütün kurumlarımız iş birliğiyle, büyük bir koordinasyonla olaya müdahil oldular. Gerçekten Türkiye'nin her yerinden büyük yardımlar geldi, hem nakdî hem ayni yardımlar geldi. Bu yardımlar kurulan komisyonlar aracılığıyla yapılan tespitler sonucunda vatandaşlarımızın hesaplarına yatırıldı. Sadece Kastamonu'da 7.309 aileye 193 milyon TL ödeme gerçekleştirildi. 3 ilimizde toplam 10.120 aileye 302 milyon TL ödeme gerçekleştirildi. Tabii, maddi anlamda elimizden gelen her şeyi yaptık ancak kayıplarımızı geri getirme imkânımız maalesef yok. Tekrar hepsine Allah'tan rahmet diliyorum.” (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER