"Devlet gücünü ortaya koydu"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın’da selden en çok etkilenen Zafer köyünde incelemelerde bulundu

"Devlet gücünü ortaya koydu"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın’da selden en çok etkilenen Zafer köyünde incelemelerde bulundu. Vatandaşlara hitap eden Soylu, "Batı ülkelerinde görüyoruz. Arhavi'deki, Rize'de sel olduğu zaman Batı'da bir kaç ülkede sel oldu. Hala patinaj yapıyorlar" dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Zafer köyüne hareket etti. Yaşanan sel felaketinden en çok etkilenen Zafer köyüne geçen Soylu, kalabalık tarafından karşılandı. Burada vatandaşlarla tek tek görüşen Soylu, selzedelerin sorunlarını dinledi. Bir vatandaşın ahırının selde yıkıldığını söylemesi üzerine ahırın yapılacağını söyleyen Bakan Soylu, “Tayyip Erdoğan dedi ki ‘herkesin dediğini yapacaksınız’ dedi. Elimizden geleni yapacağız. Tayyip Erdoğan’ın dediğini yapacağız” diye konuştu.

Bakan Süleyman Soylu, incelemelerin ardından halka hitap etti. Bakan Soylu, Kastamonu'da bin 345 kişinin çatılardan helikopterlerle kurtarıldığını anlattı. Soylu, bölgedeki sel felaketlerini de hatırlatarak şöyle dedi: "Karşı karşıya kaldığımız afetler, depremler bütün bunlarla ilgili her yerde gerçekleştirdik. Şimdi de burada aynısını yapacağız. Millet işbirliğini elbirliğini ortaya koydu. Devlet de gücünü ortaya koydu. Sadece Kastamonu'da bin 345 kişi çatılardan helikopterle kurtuldu. Bin 500 kişiyi botlarla sadece bizim dalgıçlarımız hem polis, jandarma, Akut oradan kurtarabilme fırsatına sahip olduk. İşin maddi boyutunda elimizden geldiğini yapacağımıza, yapıyoruz da zaten. Bozkurt, Kastamonu ve Sinop'ta ev hasarlarının büyük bir bölümünü ödeyiverdik. Araç hasarlarının büyük bir bölümünü ödeyiverdik. Ticari müesseselerle bir araya geldik. Onlarla halleştik. Hem Sinop'ta bizatihi kendim, vali arkadaşlarım hep beraber oturduk. İki tam gün sürdü. Burada da aynısını yapacağız. İşlemlerini tespitlerini yapsınlar. Oturacağız. Buradaki arkadaşlarla da bir araya geleceğiz. Bunu da yeni yöntem olarak ortaya koyduk. Buradaki meselemiz şu. Hayatın olağan akışını kendi rayına sokabiliriz. Ticari müesseseleri de ayağa kaldıracağız. Ahırıydı, eviydi tüm bunları da eskisinden daha iyi şekilde yapıp sahiplerine teslim edeceğiz. Hasarların da önemli ve büyük bir bölümünü karşılayacağız. Van, Elazığ'da da bu yapıldı. Arhavi'de de yapıldı. Burada da yapılacak. Devlet bugün için lazım. Onun için Sayın Cumhurbaşkanımızın Recep Tayyip Erdoğan'ın tekrar selamları ve geçmiş olsun dilekleri var. Emrinize amadeyiz."

Bakan Süleyman Soylu'nun Zafer köyündeki incelemelerine Bartın Valisi Sinan Güner, AK Parti Bartın Milletvekili ve Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, siyasi parti temsilcileri katıldı. (iha)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER