‘Dere yatakları rant uğruna imara açıldı’

11 AĞUSTOS'TA YAŞANAN SEL FELAKETİYLE İLGİLİ TBMM'DE KONUŞAN CHP MİLLETVEKİLİ BALTACI: ‘Dere yatakları rant uğruna imara açıldı’

‘Dere yatakları rant uğruna imara açıldı’

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) söz alarak 11 Ağustos’ta Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketiyle ilgili konuştu. CHP’nin grup önerisi olarak Meclis’in 3’ncü birleşiminde gündeme alınan sel afetiyle ilgili Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklifi üzerine kürsüde söz alan Hasan Baltacı, özellikle Bozkurt’ta her geçen gün mağduriyetler yaşlandığını savundu ve “seli gitti, kumu kaldı” ifadesini kullandı.

“İHMALLER, SELİN FELAKETE DÖNÜŞMESİNDEKİ EN BÜYÜK ETKEN OLDU”

TBMM Genel Kurulunda teklif üzerine yaptığı konuşmada sel felaketi öncesi ihmaller olduğunu ve bu ihmallerin sorumlularının tespit edilmesi gerektiğini belirten Milletvekili Baltacı; “11 Ağustos’ta Kastamonu, Sinop ve Bartın’da büyük bir sel felaketi yaşadık. 71’i Kastamonu’da, 10’u Sinop’ta, 1’i Bartın’da olmak üzere 82 insanımız hayatını kaybetti. 15 insanımız halen aranıyor. Sel felaketi sonucu hayatını kaybeden insanlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve sabır diliyorum. Öncelikle bölgeye gelerek acımıza ortak olan tüm milletvekillerine, yaralarımızın sarılması için yardım gönderen tüm yurttaşlarımıza, bölgeyi ayağa kaldırmak için ekiplerini sevk eden tüm belediye ve kurumlara teşekkür ediyorum. Tüm isteğimiz, arzumuz bir daha böyle bir felaketin yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması, bu felaketten ders çıkartılmasıdır. Türkiye ve dünya bir iklim krizinin tam ortasındayken, seller ve yangınlar artık kaçınılmaz duruma gelmişken Türkiye’nin son zamanlarda gördüğü en büyük sel felaketinin tüm yönleriyle araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istiyoruz. Çünkü bu felaket anlık değildir, göz göre göre gelmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hazırlanan 2019 yılı Taşkın Eylem Planı’nda Bozkurt ve Abana başta olmak üzere selin vurduğu ilçeleri bekleyen tehlike açıkça belirtilmesine rağmen o güne kadar tek bir önlem alınmamıştır. Aksine Çevre Bakanlığı nüfusu giderek azalan Bozkurt için 1/100.000’lik çevre düzeni planında nüfusun artacağını iddia ederek, rant uğruna dere yataklarının imara açılmasını adeta teşvik etmiştir. Tüm uyarılara rağmen HES’in susuz bıraktığı dere yataklarında yıkılabileceği öngörülen ağaçların temizlenmemesi, menfezler ve köprülerin bugünler düşünülerek inşa edilmemesi, selin bir felakete dönüşmesindeki en büyük etken olmuştur" dedi.

“SORUMLULUĞU ÜZERİNDEN ATMAYA ÇALIŞANLARI ASLA UNUTTURMAYACAĞIZ”

Bozkurt'ta yaşanan sel felaketinde yıkılan Ölçer Apartmanı’nda vatandaşların yaklaşık 6 saat tahliye edilmeyi beklediğini de iddia eden Hasan Baltacı; “Aşırı yağışlar 8-10 saat öncesinde başlamasına rağmen hiçbir yetkili böyle bir felaketi öngörememiştir. Öyle ki saat 12.00 sularında sel bütün Bozkurt’u vurmuşken bile yıkılan Ölçer Apartmanı’nda hayatını kaybeden vatandaşlarımız yaklaşık 6 saat boyunca tahliye edilmeyi beklemiştir. İçimi en çok acıtan 6 saat boyunca insanlar kurtarılmayı beklerken, Vali’nin, Tarım ve Orman Bakanı’nın alelacele HES’i masum gösterecek açıklamalar yapmaları olmuştur. Millet canının derdindeyken, HES’in derdinde olanları asla unutmayacağım. Sırf CHP’li olduğu için belediyelerimizden gelen yardım ekiplerini geri çevirenleri de unutmayacağım. Aynı Yalova depreminde olduğu gibi tüm suçu bir müteahhidi tutuklayarak sorumluluğu üzerinden atmaya çalışanları da asla unutturmayacağım” diye konuştu.

“996 MİLYON YARDIM TOPLANMIŞSA YIKILAN TÜM EV VE İŞYERLERİ KİMSE BORÇLANDIRILMADAN YAPILABİLİR”

Felaket sonrası düzenlenen bağış kampanyasında toplanan 996 milyon lirayla yıkılan tüm ev ve işyerlerinin afetzedeler borçlandırılmadan yeniden yapılabileceğini belirten Hasan Baltacı, şunları söyledi; “Şimdi biz bu araştırma önergesiyle felaketin nedenleriyle birlikte sonuçlarının da araştırılmasını talep etmekteyiz. Çünkü işini kaybedenler oldu. İşyerini kaybedenler oldu, evleri hasar görenler oldu. Evleri yıkılan ve riskli bölgede olduğu için evleri yıkılmak zorunda kalanlar oldu. Bazıları geçici, bazıları kalıcı Bozkurt’u terk edenler oldu. Felaketin üzerinden 56 gün geçti artık hamaset bitti. Seli gitti kumu kaldı. 56 gündür içme suyu bağlanmayan haneler var. Halen yapılmayan köy yolları var. İşini kaybettiği için hiçbir yerden geliri olmayanlar var. Bakanların kurduğu pazarlık masasında zararının yarısını bile zor kurtaran esnaflar var. Geçici de olsa bir yer gösterilip üretim yapmak isteyen sanayi esnafı var. Bu millet büyük bir millettir. Tüm felaketlerin, yıkımların üstesinden gelmiş ayağa kalkmayı bilmiştir. Ama şimdi güçlü devlet olmanın, gereğini yapma zamanıdır. Devlet güçlüdür. Sarayın müteahhidi 210 milyon doları vergi cennetlerine kaçırdığı halde, yandaşların vergi borçları bir gecede silindiği halde, Demirören 750 milyon dolarlık kredisini ödemediği halde bu devlet halen ayakta durabiliyorsa, o zaman sadece yardım kampanyasında toplanan 996 milyon lirayla, felakette yıkılan tüm konutları ve işyerlerini hiç kimseyi borçlandırmadan yapabilecek kadar da güçlü bir devlettir. Ev ve işyerleri yıkılanların geçmiş dönemlere ait konut kredilerini silebilecek kadar da güçlüdür. Bu devlet; eşinizi, dostunuzu, akrabanızı, sınıf arkadaşınızı sınavsız, sorgusuz memur yaptığınız halde yıkılmadıysa, 3-5 yerden maaşa bağladığınız bürokratları halen sırtında taşıyabiliyorsa, ücretli çalışıp da işini kaybeden tüm afetzedeleri de devlet kadrolarında istihdam edecek kadar güçlüdür. Ravza Kavakçı’nın Amerika’daki eğitim masraflarını karşılarken yıkılmadıysa bu devlet, tüm afetzede çocukların da eğitim masraflarını karşılayacak, onlara karşılıksız burs verecek kadar da güçlü bir devlettir. Son olarak şunu söylemek istiyorum; Başta Kastamonu milletvekilleri olmak üzere tüm milletvekillerimizi bu önergeye destek vermeye davet ediyorum.”

“HES PATLADI İDDİASI, BİR HABER AJANSINA VE ESKİ VEKİLİNİZE AİT”

Sel felaketi sonrası ortaya atılan ‘HES patladı’ iddiasını, ilk olarak bir haber ajansının ortaya attığını, ardından AK Parti eski Kastamonu Milletvekili Murat Demir’in sosyal medya hesabından yaptığı daha sonra kaldırdığı yayının bu iddianın yaygınlaşmasına neden olduğunu öne süren Milletvekili Hasan Baltacı; “Şimdi, selin başladığı günden itibaren bir HES patladı hikayesi var. ‘HES patladı'yı kim söyledi? Selin ilk anında İhlas Haber Ajansı söyledi. Sonra HES patladı diye kamuoyuna kim duyurdu? AKP’nin 26'ncı Dönem Kastamonu Milletvekili HES patladı diye ilan etti” ifadelerini kullandı.

“İSPAT EDEN VARSA ÖZÜR DİLEMEYE HAZIRIM”

HES patladı yönünde hiçbir ifade kullanmadığını, ispatlanması halinde özür dilemeye de hazır olduğunu söyleyen Baltacı; “Ben, o HES'in daha önce 2015'te heyelan sebebiyle kaydığı bölgede hasar tespit raporu hazırlamış bir mühendisim. HES'in ne olacağını, patlayıp, yıkılıp yıkılmayacağını bilecek bir milletvekiliyim; orada çalışmış, o boruların içerisinde on beş gün çalışmış bir milletvekiliyim. Hiçbir yerde böyle bir ifademiz olmadı. Bu ifadeyi getirip ispat eden varsa özür dilemeye hazırım” diye konuştu.

“BEN O MEMLEKETİN EVLADIYIM, KİMSENİN HAKKINI KİMSEYE YEDİRMEM”

Afet nedeniyle düzenlenen yardım kampanyası için 996 milyon liranın toplandığını hatırlatan Milletvekili Baltacı, şunları dile getirdi; “Yalnız bütün sel felaketini kurnazlıkla sadece HES'e indirgeyerek, karşıtlık oluşturup kutuplaşma yaratarak bu 996 milyonluk paranın nereye harcandığını sormayacağımızı düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Ben o memleketin evladıyım, kimsenin hakkını kimseye yedirmem, hesap sormaya da devam edeceğiz. Yalnız, bu HES konusunda çok da merak ediyorsanız kurun araştırma komisyonunu, gidelim, hiçbirinizin gitmediği, çıkmadığı o dağlara, tepelere birlikte çıkalım. O HES'in yapılırken hafriyat kumlarının nereye döküldüğünü, heyelanın hangi sebeple oluştuğunu, HES'in susuz bıraktığı deredeki ağaçların hangi evlere girerek can aldığını hep birlikte görelim. Varsa gelin evet deyin."

ÖNERİ, AK PARTİ VE MHP OYLARIYLA REDDEDİLDİ

Bu konudaki tartışmalar CHP Grup Başkan Vekili Özgür Özel, AK Parti Grup Başkan Vekili Mehmet Emin Akbaşoğlu ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç’un konuşmalarıyla devam etti. Tartışmaların sonrasında CHP’nin grup önerisi oylamaya sunuldu. Batı Karadeniz’de yaşanan sel felaketi nedeniyle Meclis Araştırma Komisyonu kurulması teklifi AK Parti ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER