Denizlerde av sezonunun başladı HASAN BALTACI’DAN KOOPERATİF VURGUSU

Çatalzeytin'de denizlerde av sezonunun başlayacak olması dolayısıyla tören düzenlendi.

Denizlerde av sezonunun başladı  HASAN BALTACI’DAN  KOOPERATİF VURGUSU
banner72

 

Çatalzeytin'de denizlerde av sezonunun başlayacak olması dolayısıyla tören düzenlendi.

Ginolu Balıkçı Barınağı’nda gerçekleştirilen törende dua edilerek kurban kesildi.

Daha sonra programa katılan vatandaşlara, teknelerle Ginolu Koyu gezdirildi.

Çatalzeytin Kaymakamı İzzet Cem Eser, yaptığı açıklamada, gece yarısı itibarıyla Karadeniz'de teknelerin sezonu açarak avlanmaya başlayacağını belirtti.

Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünün organizasyonuyla balıkçılarla sezon açılışı heyecanını yaşadıklarını anlatan Eser, "İlimiz, Karadeniz'in en uzun sahil şeridinden birine sahip. Çatalzeytin de bunun önemli bir parçası. Gelirlerin önemli kaynağı da balıkçılıktan sağlanıyor. Allah'ın izniyle hem geleceğimizi koruyacağız hem bugünümüzü kazanacağız. Tüm balıkçı kardeşlerimize hayırlı, bereketli bol kazançlar temenni ediyorum. Sezonun hem ilçemize hem ülkemize hayırlı olmasını diliyorum." ifadelerini kullandı.

YAMAN; BALIKÇILARINIZIN EVİNE EKMEK GÖTÜRMESİNİ SAĞLAMAK ZORUNDAYIZ

Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman; “Bakanlığımız, su ürünleri avcılığıyla ilgili düzenlemeler yaparken bilimsel, çevresel, ekonomik ve sosyal huşuları göz önünde bulundurmuştur. Yapılan düzenlemeler de ekolojik refah ve insan refahı bir arada düşünülmek ve bu denge gözetilmek zorundadır. Daha açık anlatmak gerekirse denizlerimizde kaynaklarımızı korurken ayı zamanda balıkçılarınızın evine ekmek götürmesini sağlamak zorundayız. Su ürünleri avcılığında tür, boy, zaman, derinlik, mesafe ve av araçları bakımından bazı yasak ve sınırlamalar ile balıkçılara yükümlülükler getirilmektedir. Balıkçılar, faaliyetlerini ticari ve amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ hükümlerine göre yürütmelidirler. Bu tebliğ hükümleri 2019-2020 avcılık dönemi içinde yürürlükte olacaktır. İl müdürlüğümüzde 2018 yılında 2040 adet su ürünleri denetimi gerçekleştirilmiştir. Bu denetimler sonucunda 17 adet idari para cezası uygulanmış olup, uygulanan idari para cezalarının toplam tutarı 9 bin 668 TL’dir. İlimizde 2018 yılında avcılık ve yetiştiricilik yoluyla istihsal edilen  su ürünleri miktarları yetiştiricilik yoluyla 105 ton, avcılık yoluyla 2 bin 155 ton olarak gerçekleşmiştir. Geleneksel kıyı balıkçılığının kayıt altına alınması ve desteklenmesi kapsamında, 159 balıkçımıza toplam 126 bin 250 TL destekleme ödemesi yapılmıştır. Avcılık yoluyla gerçekleşen üretimin 1290 tonunu hamsi, geriye kalan miktarı ise muhtelif türdeki balıklar oluşturmaktadır” dedi.

BALTACI; BALIKÇIMIZI DESTEKLEMEK BOYNUMUZUN BORCUDUR

Törende konuşan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı; “Teknelerinizin bakımlarını yaptınız, ağlarınızı onardınız ve “vira bismillah” diyeceksiniz. Umarım bu denizden, sizin tabirinizle bu tarladan ekmeğinizi kazanacaksınız. Sezonun hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Balıkçılık denildiğinde ülkemizde Karadeniz önemli bir yer tutmaktadır. 170 kilometre ile Karadeniz’in en uzun sahiline sahip olan Kastamonu’da ise; Cide, Doğanyurt, İnebolu, Bozkurt, Abana ve Çatalzeytin geçimini denizden sağlayan balıkçılarımız için çok kıymetlidir. Verilere baktığımızda; 2018 yılında dünya su ürünleri üretiminde yaklaşık 171 milyon tona ulaşmış. 2018 yılı su ürünleri üretiminde Türkiye ise yaklaşık 631 milyon tonda kalmış. Kastamonu ise 2 bin 260 ton su ürünü üretimi rakamına ancak bulabilmiş. Bu rakamlar üç tarafı denizlerle çevrili ve 8 bin 333 kilometrelik kıyı uzunluğuna sahip olan Türkiye ve Karadeniz’in en uzun sahiline sahip Kastamonu için oldukça düşük ve düşündürücüdür. Elbette canlı sucul kaynakları korunmalı, sürdürülebilir bir balıkçılık için gerekli önlemler alınmalıdır ama ekmeğini bu denizlerden çıkaran balıkçılarımızı da aynı özen ve dikkatle koruyup kollamak, desteklemek boynumuzun borcudur. 5.5 milyar TL değerindeki bu pastadan Kastamonu balıkçısı daha çok pay almalı, Kastamonu’ya ve bölgeye su ürünleri üretiminde pozitif ayrımcılık sağlanmalıdır. Su ürünleri üretiminin gelişebilmesi için öncelikle balıkçıların yaşadıkları sorunlar acilen çözülmelidir. Her gün gelen zamlarla alıp başını giden mazot balıkçılığın belini fazlasıyla bükmektedir.  Mazot fiyatı balıkçılarımız lehine yeniden düzenlenmelidir.

“SU ÜRÜNLERİ KOOPERATİFLERİNİN SORUNLARI MUTLAKA ÇÖZÜLMELİDİR”

Kastamonu genelinde toplam 8 balıkçı barınağımız var ve bugün sezonu açıyoruz. Üzülerek söylemek istiyorum bu barınakların çoğunun ağzı kapalı. Sezon başlamasına rağmen taramalar yapılmamış. 227 avlanma ruhsatlı teknesi olan Kastamonu’da 24 metre konusu küçük balıkçımızı artık evine ekmek götürememe tehlikesiyle karşı karşıya bırakmıştır. Avrupa ülkelerinde olduğu gibi orta su trolleri için 24 metre derinlik sınırı 50 metre derinliğe mutlaka çıkarılmalıdır. Su ürünleri kooperatiflerinin sorunları mutlaka çözülmelidir. Balıkçı kooperatiflerini yeni bir yasal düzenleme ile mevcut kooperatifler yasasının dışına çıkarmak daha faydalı olacaktır. Yine yaklaşık Kastamonu’da 2 binin üzerinde vatandaşımız balıkçılık sektöründen ekmek yiyor ama çoğunun sigorta ve sosyal güvencesi yok. 12 metre üzeri tekneler için zorunluluk getirildi ama yılları ömrü bu denizlerde geçen balıkçılarımıza geriye dönük borçlanma hakkı tanınmasına, bir af çalışmasına mutlaka ihtiyaç vardır.

“BEREKETLİ, BOL KAZANÇLI, KAZASIZ BELASIZ BİR AV SEZONU DİLİYORUM”

Son olarak balıkçı barınaklarının özel şahıslara kiralanmasıyla ilgili çalışma olduğu yönünde bilgiler alıyoruz. Barınaklar kooperatifler ya da yerel yönetimlerce işletilmelidir. Şahıslara kiralanmasının önünü açacak bir karar balıkçılığın bitirilmesi demek olacaktır. İnebolu Limanı’nın özelleştirilmiş olması nedeniyle bugün İnebolu’da 119 balık avlama, 191 özel tekne limanı terk etme tehlikesiyle karşı karşıyadır. Balıkçı barınaklarının özel şahıslara kiralanması söz konusu olursa İnebolu’da ki tehlike barınaklardan faydalanan il genelindeki diğer tüm balıkçılarımızı tehdit edecektir. Balıkçılığı geliştirmek istiyorsak kooperatifleri teşvik etmeli, güçlendirmeli, desteklemeli, onlara gereken özeni göstermeliyiz. Balıkçılarımızın sorunlarının çözümüyle ilgili yapılması gereken her türlü yasal düzenleme için üzerime düşeni Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yapacağımın bilinmesini istiyorum.  Kimsenin bundan şüphesi olmasın. Bu duygularla; bereketli, bol kazançlı, kazasız belasız bir av sezonu diliyorum” dedi.

Balıkçı Aytaç Güzelaydın ise sezon öncesinde ilçe sakinleri ve misafirlerle bir arada "Vira Bismillah" demenin heyecanını yaşadıklarını dile getirdi.

Tüm balıkçı camiasına kazasız bereketli kazançlar temenni eden Güzelaydın, "Bugün hem kutlama anlamında hem balıkçılarımıza moral olma açısından organize edilen programda bir araya geldik. İlçemiz ve il merkezinden misafirlerimizle sezonumuzu açtık. 1 Eylül aynı zamanda benim doğum günüm. Bu açıdan da sezon açılışının heyecanını yaşıyorum." diye konuştu.

Törene CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Belediye Başkan Vekili Hüseyin Tolga İnce, TCSG-96 İnebolu Sahil Güvenlik Bot Komutanı Yüzbaşı Akın Satkan, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Oğuzhan Okumuş, Tarım ve Orman İl Müdürü Osman Yaman, kurum müdürleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

Semih Yüksel-Haber Merkezi

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2019, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER