Dejavu!

17 günlük kapanmanın ardından kademeli normalleşme bugün itibariyle başladı. Bir çok yasak halen devam ederken; yasakların 1 Haziran'a kadar geçerli olduğu belirtilirken, Haziran ayının başı itibariyle bir çok kısıtlamanın kalkması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl da; vaka sayılarının azalmasıyla birlikte 1 Haziran'da açılma gerçekleşmişti

Dejavu!

2020'DE OLDUĞU GİBİ 2021'DE DE 1 HAZİRAN'DAKİ AÇILMAYA ODAKLANDIK

Dejavu!

17 günlük kapanmanın ardından kademeli normalleşme bugün itibariyle başladı. Bir çok yasak halen devam ederken; yasakların 1 Haziran'a kadar geçerli olduğu belirtilirken, Haziran ayının başı itibariyle bir çok kısıtlamanın kalkması bekleniyor. Geçtiğimiz yıl da; vaka sayılarının azalmasıyla birlikte 1 Haziran'da açılma gerçekleşmişti.

 

65 YAŞA ŞARTLI TAHLİYE

İçişleri Bakanlığı, valiliklere "Kademeli Normalleşme Tedbirleri" konulu genelge gönderdi. Genelgede, 17 Mayıs 2021 Pazartesi günü saat 05.00'ten 1 Haziran 2021 Salı günü saat 05.00'e kadar uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde uygulanacak tedbirler yer aldı.

GÖZLER HAZİRAN'DA

17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'te sona erecek olan tam kapanma sonrası tüm Türkiye'de kademeli normalleşme dönemine geçiliyor. İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelgeye göre, kademeli normalleşme döneminde hafta içi 21.00-05.00, hafta sonları ise cuma 21.00'den pazartesi 05.00'e kadar sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

GECE YASAKLARI DEVAM EDİYOR

Kademeli normalleşme döneminde, hafta içerisinde yer alan günlerde (Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma) 21.00-05.00 saatleri arasında, hafta sonları ise Cuma günleri saat 21.00'den başlayıp, Cumartesi ve Pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve Pazartesi günleri saat 05.00'te tamamlanacak şekilde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

KISITLAMA GÜNLERİNDE MARKET, FIRIN, MANAV GİBİ YERLER AÇIK OLACAK

Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecekler.

65 YAŞA ŞARTLI TAHLİYE

18 yaş altı gençler ve çocuklarımız ile aşı hakkını kullanarak iki doz aşı olmuş olan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız, herkes için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının dışında ayrıca bir sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.Aşı hakkı bulunmasına rağmen aşı olmayan 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ise hafta içi günlerde sadece 10.00-14.00 saatleri arasında sokağa çıkabilecek olup, hafta sonları tam gün sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacaklardır.Sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olup olmadığına bakılmaksızın 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler ve çocuklarımız kademeli normalleşme döneminde şehir içi toplu ulaşım araçlarını kullanamayacak.

SADECE KISITLAMA GÜNLERİ VE SAATLERİNDE ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT KISITLAMASI OLACAK

Kademeli normalleşme döneminde, sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan süre ve günlerde şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanacaktır.

RESTORANLAR GEL AL VE PAKET SERVİS YAPACAK

Yeme-içme yerleri (restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi) hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında gel-al ve paket servis, 20.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis, hafta sonlarında ise 07.00-24.00 saatleri arasında sadece paket servis, şeklinde faaliyet gösterebilecek.

KAPALI OLACAK İŞ YERLERİ

17 Mayıs-1 Haziran arası uygulanacak olan kademeli normalleşme döneminde,Gazino, taverna, birahane, nargile salonu/kafeleri,sinema salonları, kahvehane, kıraathane, kafe, dernek lokali, çay bahçesi gibi erler, İnternet kafe/salonu, elektronik oyun yerleri, bilardo salonları, halı saha, yüzme havuzu, Spor Salonları, hamam, sauna ve masaj salonları,lunaparklar ve tematik parklar kapalı olacak. Çay ocakları ise masa, sandalye ve taburelerini kaldırmak ve sadece esnafa servis yapmak kaydıyla faaliyetlerine devam edebilecek.

Tam kapanma döneminde faaliyetlerine ara verilen perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar ile büro ve ofisler vb. işyerleri, Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

AVM'LER HAFTA İÇİ AÇIK OLACAK

Alışveriş merkezleri (AVM) hafta içi 10.00-20.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacaktır.Marketlerde (zincir ve süper marketler dahil) zorunlu temel ihtiyaçlar kapsamındaki ürünler dışında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim ve aksesuar, alkol, ev tekstili, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat, züccaciye vb. ürünlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında izin verilmeyecek.

PAZARYERLERİ HAFTA SONU KAPALI OLACAK

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde belirlenen kurallara uymak kaydıyla pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları ise pazaryerlerinin kurulmasına izin verilmeyecek.

EĞİTİMDE SADECE ANAOKULLARI AÇIK OLACAK

Halihazırda faaliyetlerine devam etmekte olan kreşlerle birlikte Milli Eğitim Bakanlığıyla yapılan değerlendirmeler çerçevesinde kademeli normalleşme döneminde anaokulları da faaliyetlerine devam edecek olup, diğer tüm okul ve sınıf seviyeleri için Milli Eğitim Bakanlığınca kamuoyuna duyurulduğu şekilde uygulama sürdürülecek.

DÜĞÜN VE ETKİNLİKLER YAPILMAYACAK

Sivil toplum kuruluşları, sendikalar, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatiflerin genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinlikleri 1 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenecek.

Evlendirme işlemlerinin gerçekleştirilmesine devam edilmekle birlikte halen uygulanmakta olan nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler ile nişan ve kına gibi etkinliklerin yapılmaması uygulamasına, 1 Haziran 2021 tarihine kadar devam edecek.

TOPLU TAŞIMA YÜZDE 50 KAPASİTE UYGULANACAK

Şehirlerarası faaliyet gösteren toplu taşıma araçları (uçak hariç); araç ruhsatında belirtilen yolcu taşıma kapasitesinin %50'si oranında yolcu kabul edebilecek olup, araç içindeki yolcuların oturma şekli yolcuların birbirleriyle temasını engelleyecek (1 koltuk dolu 1 koltuk boş) şekilde olacak. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER