'Davet edilmememiz manidar!'

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) Şubat ayı olağan toplantıları başladı. Güray Parçal başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 2 gündem maddesi yer aldı

'Davet edilmememiz manidar!'

 

İNEBOLU PROGRAMI SONRASI; PARÇAL'DAN DAVETSİZLİK TEPKİSİ:

'Davet edilmememiz manidar!'

 

Kastamonu İl Genel Meclisi (İGM) Şubat ayı olağan toplantıları başladı. Güray Parçal başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda 2 gündem maddesi yer aldı. İlk gündem maddesinde Tosya ilçesi Ortalıca Köyü’nde İmar plan değişikliği ile ilgili İl Özel İdaresi’nin teklifi yer aldı. Söz konusu teklif meclisin oylamasına sunularak kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde ise İl Özel İdaresi Su ve Kanal Hizmetleri Müdürlüğü’ne bağlı olarak faaliyet gösteren tarımsal amaçlı toprak, bitki ve sulama suyu analiz laboratuvarında yapılan analizler için müdürlükten gelen toprak, sulama suyu ve içme suyu analizlerinden ücret alınmaması ve 2021 yılı laboratuvar analiz fiyatının meclis tarafından karar bağlanması hakkındaki İl Özel İdarenin teklifi yer aldı. Söz konusu madde meclis tarafından değerlendirilerek, Toprak Verimlilik; şehir içi 25 TL, şehir dışı 90 TL; Toprak bünye 75 TL, Sulama Suyu 180 TL olarak belirlendi.

Toplantının ardından Meclis Başkanı Güray Parçal,  geçtiğimiz günlerde İnebolu İlçesi’nde Vali Avni Çakır, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Çenet ve İl Tarım ve Orman Müdürü Fatih Önlem’in katılımıyla çiftçilere sera muşamba dağıtımı programı gerçekleştirildiğini belirterek, yapılan programda muşambaların ödeneğinin İl Özel İdaresi’nden karşılandığını belirtti. Ödeneğin, İl Özel İdaresi tarafından karşılanmasına rağmen Kastamonu İl Genel Meclisi’nden ve Özel İdare’den kimsenin davet edilmediğine dikkat çeken Meclis Başkanı Güray Parçal, duruma kendisinin ve meclis üyelerinin tepkili olduklarını söyledi.

PARÇAL; “İNEBOLU’DAKİ OLAY İGM’YE YAPILMIŞ BİR AYIPTIR”

Konuyla ilgili düşüncelerini dile getiren Meclis Başkanı Güray Parçal, bütçenin İl Özel İdaresi tarafından hazırlandığına vurgu yaparak; şöyle devam etti; “Valimiz ve Genel Sekreterimiz, İnebolu’da bizim tarafımızdan yapılan bir program olmasına rağmen bizlere ne bir bilgilendirme, ne de telefonla arama nezaketinde bulunmadılar. Sabah saat 10.00’da arandım ve program 11.00’deydi ve benim yetişme şansım yoktu. Tabii bu programın sorumlularını öğrendiğimizde İnebolu Kaymakamlığı’nın düzenlediğini öğrendik. Özel İdare bütçesinden tarıma ayırdığımız bütçeyle program gerçekleşmiş. Tabii burada Özel İdare’yi ilgilendiren ve Özel İdare bütçesinden yapılan bir programda, İnebolu Kaymakamlığı’nın, İnebolu İl Genel Meclisi üyelerine bu bilgiyi vermemesi ve davet etmemesi çok manidar. Burada İl Genel Meclisi üyeleri hiçbir siyasi ayrım yapmadan her İGM üyemizi bu programlardan haberdar etmeleri lazım. Sonuçta İGM üyeleri, ilçelerin yerel milletvekilleri olarak kabul edilir. Yapılan bu davranış, değerli meclis üyelerini, kırsal kesimdeki köylü ve muhtarlara itibarsızlaştırmak gibi bir durum ortaya çıkıyor. Bu durumda bizim İl Genel Meclisi’mizi, adı üstünde İl Genel Meclisi, kırsal kesimdeki sorunları, yapılanları ve buradaki bütün İl Özel İdaresi’nin bu şekildeki diğer paydaş kurumların yapılan bütçelerinde İl Özel İdaresi’nden İl Genel Meclisi’nin onayladığı bir bütçede çağırılmaması kaymakamlık tarafından atlanabilir bir şey değil. Bu durum İl Genel Meclisi’nin itibarını zedelemektedir.''

Durumun İGM'nin itibarını zedelediğini söyleyen Parçal, ''Demokrasinin gereği olarak burada İGM üyeleri seçilmektedir. Bazı yetkileri Valimiz Kurum ve İl Müdürlerine, bazı yetkileriyse İGM’ye vermiştir. İGM üyelerinin onayladığı bir bütçeyle yapılan programa çağırılmamasını biz ayıp olarak karşılıyoruz. Bunu daha öncesinde de söyledik, Kaymakamlarımızın İGM üyelerimizle parti gözetmeden istişare etmesi gerekiyor. Bütün Kaymakamlarımız bu şekilde davranmıyor, istişare içinde olan kaymakamlarımız da var. İnebolu’daki olay, İl Genel Meclisi’ne yapılmış bir ayıptır. Bu durum bizi hakikaten üzüyor. Bu, sadece İnebolu’daki arkadaşlarımıza değil, tüm İl Genel Meclisi üyelerine yapılmış bir ayıptır. Bugün İnebolu’da yapılan, yarın başka bir ilçede tekrarlanabilir'' dedi.

BOZAHMETOOĞLU; “İGM ÜYELERİNİN SAYGINLIĞININ FARKINDA DEĞİLLER”

Kastamonu İl Genel Meclisi Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanı İlhan Bozahmetoğlu ise meclis başkanı Güray Parçal’ın ardından söz alarak şöyle konuştu; “İl Genel Meclisi üyesi tanımının farkında değiller. Burada bunu anlatmak için konuşuluyor. İGM üyelerinin saygınlığının ne yazık ki farkında değiller.” (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2021, 10:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER