'Daha yürüyecek çok yol var'

30 Ağustos Zaferi'nin 99'ncu yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi tarafından alternatif anma töreni düzenlendi

'Daha yürüyecek çok yol var'

30 Ağustos Zaferi'nin 99'ncu yıl dönümü dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi tarafından alternatif anma töreni düzenlendi. Gerçekleştirilen Zafer bayramı programına; CHP Kastamonu İl Sekreteri Mehmet Sezer, CHP Kastamonu MilletvekiliHasan Baltacı, Kastamonu CHP İl başkanlığı yönetimi  ve üyeleri katıldı. Saygı ve Zafer yürüyüşü, Kışla Parkı'ndan saat 20:00'de başladı.Yürüyüş sel felaketi nedeniyle sessiz ve meşaleli bir biçimde Cumhuriyet Meydanı'nda son buldu.

SEZER;” 30 AĞUSTOS'U YALNIZ ‘ASKERİ BİR ZAFER' OLARAK TANIMLAMAK MÜMKÜN DEĞİLDİR”

Günün anlam ve  önemini hakkın da konuşan CHP Kastamonu İl Sekreteri Mehmet Sezer; “Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, 26 Ağustos 1922’de başlayan Büyük Taarruz, bundan tam 99 yıl önce bugün, 30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da, eşsiz bir zaferle taçlandırıldı. Kudretli Başkomutanın ‘Ya istiklal ya ölüm' emri, milletimizin genlerinde bulunan özgürlük ve bağımsızlık aşkı ile bütünleşerek, esaret zincirlerini söküp attı. 30 Ağustos'u yalnız ‘askeri bir zafer' olarak tanımlamak mümkün değildir. 30 Ağustos aynı zamanda, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün gençlik yıllarından itibaren kurduğu ‘milletin egemenliği' düşü için atılmış en önemli adımlardan biridir. Hiç kimse aradan geçen 99 yıla aldanmasın, Dumlupınar'da yakılan ışık, hala yolumuzu, geleceğimizi aydınlatmaktadır. Ve bizler, dün olduğu gibi bugün de hem özgürlük ve bağımsızlığımıza hem de millet egemenliğine aynı inanç ile gönülden bağlıyız. Atatürk ve arkadaşlarının emaneti olan güzel Cumhuriyetimizi demokrasi ile taçlandırarak ‘millet egemenliği' düşünü eksiksiz şekilde hayata geçireceğiz. Tek adam rejiminin yerini, milletimizin hak ettiği şekilde demokratik, laik, sosyal hukuk devleti alacak. Unutulmasın ki o gün geldiğinde, yalnız ülkemiz değil, içinde bulunduğumuz coğrafya da ‘barışın güneşi' ile aydınlanacak. Bu duygu ve düşüncelerle, Kurtuluş Savaşı'nın önderi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere tüm şehitlerimize rahmet diliyor, demokrasi ve özgürlük kahramanlarına şükranlarımı sunuyorum. Kastamonulu hemşerilerimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı’nı kutluyorum” dedi.

BALTACI;“30 AĞUSTOS’UN ZAFER VE GAYESİ HALA GÖNLÜMÜZDEDİR”

CHP Milletvekili Hasan Baltacı ise yaptığı konuşmada; “Bundan 99 Yıl önce İstiklal Yolu’nda mücadele eden Sakarya ve Dumlupınar’da mücadele ederek bu ülkeyi bağımsızlığa ve özgürlüğe kavuşturan, başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta üzere emeği geçen herkesin aziz hatırası önünde saygıyla minnetle eyliyorum. Bu yolu yürüyenler, cephelerde dövüşenler, bu ülkenin bağımsızlığa ve özgürlüğe kavuşmasını sağlayanlar, aynı zamanda zaferi savaş meydanlarında bırakmamış, zaferi devrimlerle ve inkılaplarla taçlandırarak, bu ülkeyi uluslararası toplumun bir parçası, moderndünyanın bir parçası, bulunduğu coğrafyanın örnek bir ülkesi haline getirmek için canla başlamücadele ettiler. 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülkeyi, bu kadim ülkemizi, Anadolu halklarıyla birlikte bugünlere getirenlere bir kez daha sonsuz teşekkür ediyorum. O günlerden bugüne, üç tarafı denizlerle çevrili olduğuna övündüğümüz modern Türkiye’yi bugün 4 tarafı düşmanlarla çevrili emperyalistlerin mülteci deposu hâkline getirmeye çalışanlara karşı, 30 Ağustos’un Zafer ve gayesi hala gönlümüzdedir. Zaferi savaş meydanlarında ki bir anı olmaktan çıkartıp, bu ülkeyi aydınlatacak bir meşale haline dönüştürmek sizlerin ve bizlerin görevidir. Daha yürüyecek çok yol var. Bu ülkeyi Atatürk’ün hayalini kurduğu modern, bağımsız, özgür, demokratik ve laik bir ülke haline getirme görevi bugün bizlere aittir. Dün korkmayanların torunları olarak bu görevi başarıyla yerine getireceğinize inanıyorum” dedi. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER