"Daha yapacak çok işimiz var"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin ve beraberindeki heyet afet bölgesinde incelemelerde bulundu

"Daha yapacak çok işimiz var"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin ve beraberindeki heyet afet bölgesinde incelemelerde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zengin ve Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) üyeleri Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, Mehmet Umur, Nazan Aytop ve Emre Cemil Ayvalı, AK Parti Bozkurt İlçe Başkanlığı’nda bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Genel Başkan Yardımcısı Zengin, sel felaketinin ardından bölgede devam eden çalışmalar hakkında bilgi verdi.

“AŞAĞI YUKARI 5 BİNE YAKIN İNSAN BURADA”

11 Ağustos'taki şiddetli yağışın ardından yaşanan sel felaketinin Bozkurt’ta büyük yıkıma sebep olduğuna işaret eden Zengin; “Hem Bozkurt’a hem tüm ilçelerimize hem de Milletimize geçmiş olsun ve başımız sağ olsun diyorum. Zor bir imtihandan geçiyoruz ama elhamdülillah her şey iyiye doğru gidiyor. Genel Başkanımız olarak Cumhurbaşkanımızın da sizlere çok selamı var. İlk günden itibaren bakanlarımız buradalar. Geçtiğimiz hafta bakanlarımızdan bölgeye dair çok uzunca sunumlar aldık. Neler yaptıklarıyla ilgili her şeyi tek tek anlattılar. Cumhurbaşkanımız da olayın sıcağı sıcağına bölgeye geldi. Aşağıda gencecik asker çocuklarımızdan başlayarak aşağı yukarı 5 bine yakın insan burada. İnsandan oluşan bir duvar kadar çok insan var. 15 gün evvel  71 insanımızı kaybettik. Bu çevrede 82 kardeşimiz vefat etti. Hala kayıplarımız var. Öyle zannediyoruz ki tablo bizim düşündüğümüzden çok daha az olacak. Sayılar duyguyu kaybettiriyor. Bir insanımızın dahi canının yanması bizim için çok önemli. Bize düşen onun yarasını hafifletmek, manevi anlamda onu rahatlatmak. Psikolojik olarak destek veren ekipler de var. 364 kardeşimiz tedavi görmeye devam ediyor. Doğan Bey de ekip başı olarak burada. Doğan Bey, Hakkı Bey, Metin Bey her biri görevlerinin başında. Büyük bir eforla enerjiyle çalışmaya devam ediyorlar" dedi.

“TÜM KURUMLARIMIZ BURADA”

Devlet kurumlarının yanında Sivil Toplum Örgütleri’nin de bölgede olduklarına dikkat çeken Zengin; “Bakanlıklarımızın dışında AFAD burada. AFAD son yıllarda muazzam bir kurtarma organizasyonu yapan bir ekip oldu. İçişleri Bakanlığımızın bünyesinde görev yapıyorlar. Devlet Su İşleri burada, jandarmamız burada, başta Kızılay olmak üzere tüm STK’larımız burada. AK Parti bir yönüyle siyasi bir partidir, bir yönüyle de sivil bir örgütlenmedir. Teşkilatımızın oluşturduğu bir market var aynı zamanda. Onlar da aynı Kızılay gibi muazzam bir örgütlenmeyle her türlü ihtiyacı gidermek noktasında gayret sarf ediyorlar. Temizlenme konusu bittikten sonra özellikle dükkan sahibi kardeşlerimizin daha iyi normalleşebilmeleri için düşündüğümüz hayaller var. Onların mobilyasıyla, ihtiyaçlarıyla ilgili başka destekler de gündeme gelecek" diye konuştu.

“TABİATIN DA BİR CANLI OLDUĞUNU ZAMANLA UNUTUYORUZ”

Dünya’da iklimle alakalı ciddi bir sorun olduğunu vurgulayan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, şunları söyledi: “Buna iklim krizi deniliyor. Tabiatın da bir canlı olduğunu zamanla unutuyoruz. Nasıl ki insanların bir tahammül sınırı varsa tabiatın da bir tahammül sınırı var. Bu kadar ıstırabın içinde biz neyi, nasıl yaptık diye sadece başarı diye örtmek istemiyorum ama tabii olarak kendinizi bir tartıyorsunuz. Bunu iki şekilde yapabiliyoruz. Birincisi yatay bir düzlemde yapabiliriz. Yani bizimle bu problemleri yaşayan ülkeler, aynı zamanda bu bahsettiğim ülkelerde bu işler yaşanırken nasıl değerlendirilmiş diye bakarız. Bir de dikey olarak bakabiliriz. Onda da geriye dönük bu bölgede başka yerlerde yaşanan afetler karşısında hangi refleksler ortaya konmuş, hangi yardımlar yapılmış bunu kıyaslayabiliriz. Böyle baktığımız zaman şunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz: ‘Devletimiz anında bütün unsurlarıyla buradaydı. Devlet maddi manevi milletinin yanındaydı.’ Bunun çok önemli olduğunu düşünüyoruz.  Ayrıca millet de milletin yanındaydı. Binlerce insan telaşa düştü. Kimi arabasını gönderdi, kimisi gücü yettiğince bağışta bulundu, kimi yiyecek gönderdi. Velhasıl kelam bugünlerde hem devlet hem millet kaynaşarak elinden geleni ortaya koydu."

“DOĞRU LAFI, DOĞRU YERDE SÖYLEMEK LAZIM”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Özlem Zengin, gelen eleştirilere yönelik ise şunları söyledi; “Burada nifak yaratmak isteyen var mıydı diye soracak olursak, vardı görüyoruz. Her yerde açık arayan, olayların getirdiği tabi noksanlıktan bir şeyler çıkarmaya çalışanlar var mı var. Fakat biz edep üzerine yetişmiş insanlarız. Biz şunu biliriz: ‘Doğru lafı doğru yerde söylemek lazım’. Dar zamanda önce o meselenin izalesi için uğraşırsınız, önce yarayı hafifletirsiniz, cenaze varsa kaldırırsın, yaralı varsa iyileştirirsin, çamur varsa temizlersin… Ondan sonra bir muhakeme yaparsın.”

“BİR DAHA TEKERRÜR ETMEMESİ İÇİN BİR PLANLAMA YAPMAMIZ GEREKİYOR”

Devletin tekrar böyle bir hadise yaşanmaması için gereken çalışmaları planladığını ifade eden Zengin; “Hem İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu hem de Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u aradım. Bu işleri yaparken birkaç şeyi aynı anda yapmamız lazım. İlk olarak arama kurtarma meselesi. Bunu yaptık. Ben sarı çizmelerimi aldım da geldim ama sanıyorum gerek kalmayacak. Çünkü şehrimiz artık çizmeye ihtiyaç olmayacak kadar temizlenmiş. Ama daha çok işimiz var. Camlar yenilenmiş dükkânlar açılmaya başlandı. Bir taraftan da tekrardan olmasın diye ne yapacağımızın planlamasını yapıyoruz. Bakanımız bununla alakalı çok yoğun çalıştıklarını ifade etti. Ezine Çayı’nın olduğu o güzergâhta biz 350 konutu yıkmak durumundayız. Bu hadise 400-500 yılda bir olacak dehşette bir olay yaşadık Bozkurt’ta. Hem arama kurtarma hem hasarın onarılması hem de imar planlarında şehircilik anlayışına kadar her şeyi gözden geçirerek, bir daha tekerrür etmemesi için bir planlama yapmamız gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız şu ana kadar çoğunluğu Kastamonu’da olmak üzere 4 bin 746 tane binayı taramış durumda. Bu taramalar neticesinde 23 bin 138 birimle ilgili kanaat oluşturuldu.  Bu manada Kastamonu’da 11 bin birimle ilgili kanaat hâsıl olmuş bakanlığımız tarafından. Bunun içerisinde 104 binanın acil yıkılması gerektiğine karar verilmiş. 89 tanesini de ağır hasarlı bulmuşlar. Bizim dere yatağında olan binalarımız dışında da hasarlı binalarımız var. Bunlarla alakalı bakanlığımızın planlaması var. Bu planlama dâhilinde Bozkurt bir daha böyle bir afetle karşılaşmaması düşüncesiyle ve gerekliliğiyle bu planlamaları hayata geçirilecek. Belki insanlarımız arasından ‘Benim binam sağlam yıkmayalım’ diyenler olacak. Ama bu konuyla ilgili neden bunların yapılması gerektiğini anlatmamız lazım. Çünkü bu dere yatağında bulunan binalar sağlam dahi olsa suyun akışını engelledikleri için bakanlığımızın ortaya koymuş olduğu bu bilimsel çalışmalara muhakkak onlara yardımcı olmamız ve vatandaşlarımıza da bu meseleyi anlatmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

 “HAFTADA 7 GÜN İSTANBUL-KASTAMONU SEFERLERİ OLACAK”

AK Parti MKYK Üyesi Mehmet Umur’un, MKYK Toplantısı’nda Kastamonu-İstanbul havayolu seferleri konusunu gündeme getirdiğini belirten Zengin; “Mehmet Umur kardeşimiz MKYK’da bir konuyu gündeme getirdi. Kastamonu’ya haftada 4 sefer vardı. ‘Türk Hava Yolları, İstanbul’a mümkünse her gün sefer yapabilir mi?’ dedi. Cumhurbaşkanımız da hemen İlker Aycı Bey ile görüştü ve haftada 7 gün İstanbul’dan seferler olacak. Bu manada bu da çok önemliydi diye düşünüyorum” dedi.

 “BOZKURT-KASTAMONU YOLU YENİDEN YAPILACAK”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Zengin, son olarak şu ifadeleri kullandı: “DSİ ile birlikte 70 tane irili ufaklı yollarımızı köprülerimizi onardılar. Onlarla ilgilide çok az bir yer kaldı. Hem köprüler yapılacak hem de Bozkurt’u Kastamonu’ya bağlanan yolu da yeniden yapıp genişleteceğiz. Yüz yıllık ağaçları sürükleyip getirmiş derelerimiz. Bu manada onların vermiş olduğu hasarlarla ilgili dere ıslahımız yoğun bir şekilde çalışmalar devam edecek. Doğalgaz ile ilgili küçük ilçelere götürmenin bir maiyeti var. Doğalgaz artık o kadar hayatı kolaylaştıran bir şey ki,  artık kullanılmayan şehir de kalmadı. İlçelerimizle ilgili hesaplarımızı yapıyoruz. Cumhurbaşkanımızın Bozkurt’a özel bir hassasiyeti var. Buraya da inşallah doğalgaz en kısa zamanda gelecek. Cumhurbaşkanımız da buraya geldiği zaman bizzat ifade etti. Buraya geldiği zaman diğer ilçeler için başka planlamalar yapılıyor. Ama ben daha fazla ilçemizin istifade etmesi için vekillerimizin özellikle il başkanımızın özel bir gayreti olacağından eminim.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Tokat Milletvekili Özlem Zengin toplantı sonrasında AFAD Koordinasyon toplantısına katıldı. Buradaki çalışmalarla ilgili bilgi alan Zengin, sonrasında Bozkurt’ta yapılan çalışmaları yerinde inceledi.  (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER