Daday’da ‘Zafer’ koşusu

Daday'da 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen at yarışları renkli geçti.

 Daday’da ‘Zafer’ koşusu
banner72Daday'da 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen at yarışları renkli geçti.

Daday yarış alanında, Daday Belediyesi ve Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonunca organize edilen 30 Ağustos Zafer Kupası At Yarışları'nda, Türkiye'nin farklı bölgelerinden gelen 120 at ve jokeyi, rahvan ve dörtnal kategorilerinde dereceye girebilmek için kıyasıya mücadele etti.

Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Kızak ve Geleneksel Kızak Asbaşkanı Günal Genç, AA muhabirine yaptığını açıklamada, geleneksel sporların Kastamonu için önemli olduğunu söyledi.

Kastamonu'nun önemli yarışlara ev sahipliği yaptığını ifade eden Genç, "Geçen hafta Kastamonu merkezde yapmıştık. Bugün de Daday'da at yarışları yapıyoruz. Çok sayıda at katıldı. Rahvan ve dörtnal dalında güzel yarışlar oldu." dedi.

Genç, federasyon olarak geleneksel sporları desteklediklerini belirterek, "Belediye Başkanımız ve ekipleri çok güzel çalıştı. Onların desteği ile bu yarışlar böyle yıllar boyu devam edecek. Federasyon olarak elimizden gelen tüm katkıyı veriyoruz. Önemli olan ata sporumuzu yaşatmak ve geleceğe aktarmak. Bizler bunun için elimizden gelen desteği vermeye çalışıyoruz." diye konuştu. 

Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş ise 30 Ağustos Zafer Bayramı kapsamında yaptıkları yarışların çok güzel geçtiğini anlattı.

Yurdun birçok yerinden yarışmaya katılanların olduğunu aktaran Taş, "Belediye başkanlığımda 11. yılım. Bugüne kadar yaptığımız yarışların hepsi çok güzeldi ama ilk kez bu kadar yoğun bir kalabalık oldu. Çok güzel bir organizasyon oldu. 120 atın katılması çok önemliydi. Federasyon yarışlarında bile bu kadar büyük seyircinin olmadığı söylendi. Her yıl daha da büyüyerek yarışlarımızı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

Vali Yaşar Karadeniz yapmış olduğu konuşmada; “Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve Kılık ve kıyafet İnkılabının 94. Yıl dönümü dolayısıyla yaklaşık 8 gündür törenler icra etmekteyiz ve bu törenlerde hem şehitlerimizi andık, hem gazilerimize teşekkür ettik, o günlerde yaşananları hatırladık. Bu vatanın ve bu ülkenin bize Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları tarafından ve o savaşa gönülden katılan Kastamonu halkı tarafından hangi koşullarda, hangi şartlarda bağımsızlığa kavuşturulduğu ve bizlere hediye edildiğini en azından gelecek nesillere de aktarma fırsatı bulduk. Bugün bu törenin artık sonuncu günündeyiz. Bugün Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişinin ve Şapka ve Kılık Kıyafet İnkılabının törenleri finalini, icra ediyoruz. Yine Kurtuluş Savaşımızı zaferle sonuçlandıran 30 Ağustos zaferini kutluyoruz. Dolayısıyla bugün aslında biz törenlerimizin finallerini Daday’da gerçekleştiriyoruz. Onun için Daday’da ki törenler bizler açısından daha farklı öneme sahip ve bugün de burada görüyorum ki tam bir bizim milletimizin geleneklerinde var olan şenlik havasında bir program icra ediliyor artık işin biraz eğlenme biraz yarışma duygusunu tatma ve bu birlikteliğe bütün milletimize aşılama zamanındayız. Bu törenlerde gerçekten Kastamonu tarihini unutmadığını sekiz gün boyunca bize gösterdi. Kastamonu’nun bundan sonraki geleceğinde de tıpkı yüz yıl önce ve Kurtuluş Savaşında verilen destekte olduğu gibi yine 94 yıl önce Türk milletinin medeni dünyada yer almasını sağlayan inkılaba ev sahipliği yaptığı gibi bundan sonra da Türkiye’nin geleceğinde çok önemli yer oynayacağına ben inanıyorum. Bu duyguyu nesilden nesile taşıyacaklarına gönülden inanıyorum bugün burada Daday’da hem at yarışlarında olsun hem diğer etkinliklerde başta Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum burada bulunan tüm misafirlere sevgi ve saygılarımı sunuyorum başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşının tüm kahramanlarını, ebediyete intikal etmiş tüm şehit ve gazilerimizi rahmetle, minnetle anıyorum. Yarışmalarda yer alacak tüm yarışmacılara başarılar diliyorum’’ şeklinde konuştu.

Yarışlarda dereceye girenlere ödüllerini, Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu Belediye Başkanı Rahmi Galip Vidinlioğlu, ilçe belediye başkanları ile ilçe kaymakamları takdim etti.

Özgür Alantor(aa)


Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2019, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER