banner38

Müzik indir

banner46

banner47

13 Temmuz 2020 Pazartesi

DADAY, SEYDİLER VE AĞLI’DA DOĞAL AFET!

Daday, Seydiler ve Ağlı ilçelerimizde ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle birçok araç ve evde hasar oluştu. Dolu yağışı, aynı zamanda ekili alanlara da zarar verdi.

25 Haziran 2020 Perşembe 11:30
DADAY, SEYDİLER VE AĞLI’DA DOĞAL AFET!
 

Daday, Seydiler ve Ağlı ilçelerimizde ceviz büyüklüğünde yağan dolu nedeniyle birçok araç ve evde hasar oluştu. Dolu yağışı, aynı zamanda ekili alanlara da zarar verdi. 
Kastamonu il genelinde uyarısı yapılan dolu ve şiddetli yağmur etkili oldu. Aniden başlayan şiddetli yağmur Ağlı, Seydiler ve Daday ilçelerimizde daha sonra yerini dolu yağışına bıraktı. Araçların üzerine düşen yumurta büyüklüğündeki dolu, ekili ve dikili alanlar başta olmak üzere ev iş yeri ile araçlara büyük zarar verdi.

SU BASKINLARI OLDU

İş yerleriyle evleri su basarken belediye ekipleri, suyu tahliye etmek için mücadele etti. Araç sahipleri, araçlarını doludan korumak için benzin istasyonları ile kapalı alanları doldururken, bazıları ise araçlarını halı örterek korumaya çalıştı. 
TAŞ VE BALÇIK BİRİKİNTİSİ OLUŞTU

Yağış nedeniyle Kastamonu-Daday kara yolunun bazı bölümlerinde taş ve balçık birikintisi oluştu. Karayolları ekipleri, yolları temizlemek için çalışma başlattı.

Daday'da servis şoförlüğü yapan Ömer Halveci, dolu yağışının 15-20 dakika sürdüğünü belirterek, "Bazı arabalara hasar verdi. Güneş enerji sistemlerinin camlarını kırdı. Üzerinden 2 saat geçmesine rağmen dolu hala erimedi" dedi. 

Taksicilik yapan Hasan Daban ise havanın aniden karardığını anlatarak, "Dolu yağacağını anlayıp araçlarımızı garaja çektik. Çekemeyen bazı vatandaşların araçları zarar gördü. Camları, aynaları kırıldı. Bir dolu, avuç içini dolduruyordu" diye konuştu. Umut Çetin de serasının ve evinin çatısının hasar gördüğünü kaydetti.

BAŞKAN ÇOLAK: ÇOK ZOR BİR GÜN GEÇİRDİK

Ağlı ilçemizde etkili olan sağanak nedeniyle su baskınları yaşandı. İlçede önceki gün öğleden sonra aniden bastıran sağanak ve dolu, sele neden oldu. İlçe merkezinde bazı evlerin bodrum katları ile iş yerlerini su bastı. Ağlı Belediye Başkanı Şahin Çolak, yaptığı açıklamada, çok zor bir gün geçirdiklerini söyledi.

Yağışın bir anda bastırdığını vurgulayan Çolak, "Çarşının içinde her yeri kapladı. 6 esnafın dükkanı ve evlerin bodrumunu su kapladı. Yeni yapılan beton parke ve  menfezleri sel alıp götürdü. Oto sanayideki bazı dükkanlar da sular altında kaldı" dedi.

Belediye olarak çalışma başlattıklarını söyleyen Çolak, "Ekiplerimiz vidanjörlerle suları boşaltıyor. Can kaybımızın olmaması en büyük tesellimiz" diye konuştu. 


- Metrekareye 38.58 kilogram yağış düştü 

Meteoroloji Kastamonu İl Müdürlüğü, Kastamonu’nun iç kesimlerinde sağanak yağış beklendiğini, yer yer dolu yağışının olabileceğini açıklayarak, vatandaşları sel ve su taşkınlarına karşı uyardı. Uyarıdan kısa bir süre sonra özellikle Seydiler, Devrekani ve Daday ilçelerinde sağanak yağış ve dolu etkili oldu. Seydiler’de metrekareye 38.58 kilogram yağmur düşerken, Devrekani’de metrekareye 33.85 kilogram yağış düştü. Ayrıca Kastamonu’da Mescit Köyünde metrekareye 27.41, Bozkurt’ta metrekareye 24.4, Ağlı’da metrekareye 23.04, Doğanyurt’ta metrekareye 18.93, Daday’da metrekareye 16.6 ve Abana’da metrekareye 16.47, İnebolu’da metrekareye 16, Küre’de metrekareye 14.87, Çatalzeytin’de metrekareye 14.2, Araç’ta metrekareye 14.1, İhsangazi’de metrekareye 14.42, Pınarbaşı’nda metrekareye 13.21, Taşköprü’de 10.99 ve Tosya’da metrekareye 10 kilogram yağış düştü. 
Ağlı, Daday, Seydiler ve Devrekani’ye düşen yağış miktarı nedeniyle ilçede sel ve su taşkınları da yaşandı. Yollarda oluşan heyelanlar nedeniyle, bir süreliğine trafikte de aksamalar oldu


- Devlet olarak gerekeni yapacağız

Kastamonu Valisi Avni Çakır, önceki gün Daday ilçemizde etkili olan dolu yağışı nedeniyle zarar gören bölgede incelemelerde bulundu. İncelemeye Bey Mahallesinden başlayan Vali Çakır ve beraberindekiler, dolu yağışından zarar gören vatandaşlara geçmiş olsun dileklerinde bulunarak, vatandaşların sorunlarını dinlediler. İlçede hasar tespit çalışmalarını havadan drone çekimi ve geniş uzman ekiple yapan AFAD ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü personelleri çalışmalarına devam ederken, Vali Avni Çakır, “Devlet olarak elimizden gelen ne varsa yapacağız” dedi.
İkinci ziyaretini Bayır Köyüne yapan Vali Avni Çakır, burada da köylülerin istek ve taleplerini dinledi. Vali Avni Çakır'a incelemelerde, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, Daday Kaymakamı Kemal Balaban, Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, AFAD Kastamonu İl Müdürü Ekrem Küçükbayram, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Oktay Marşap, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T.Zafer Karasan, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal ve Daday'da ki ilgili kurum ve kuruluşların müdür ve temsilcileri eşlik etti.


    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV