Cumhuriyet coşkusu meydana sığmadı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98'inci yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve akşam düzenlenen fener alayı ile başlayan kutlama programları, dün sabah Vali Avni Çakır’ın makamında tebrikleri kabulü ile devam etti

Cumhuriyet coşkusu meydana sığmadı

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98'inci yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla önceki gün Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk sunma töreni ve akşam düzenlenen fener alayı ile başlayan kutlama programları, dün sabah Vali Avni Çakır’ın makamında tebrikleri kabulü ile devam etti.

Valilik makamındaki programın ardından Cumhuriyet Meydanı'nda 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan törende komandoların yaptığı gösteriler ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nün cimnastik ekibinin sunumu büyük alkış toplarken, pandemiye rağmen çok sayıda vatandaşın meydana gelerek Cumhuriyet coşkusunu yaşaması da dikkatlerden kaçmadı.

ÇAKIR: “29 EKİM, YENİDEN DİRİLİŞ VE YÜKSELİŞİN GÜNÜDÜR”

Törende meydanı dolduran vatandaşlara hitaben bir konuşma yapan Vali Avni Çakır, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 98'inci yıldönümünü ilk günkü gibi aynı şevk ve heyecanla kutlamanın gururunu yaşadıklarını belirterek; “29 Ekim 1923; Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'en büyük eserim' sözleriyle mana ve muhtevasını özetlediği yeniden diriliş ve yükselişin günüdür. Bugün, insanlık tarihinin bir milletin yokluk ve imkansızlıklar içinde bile umutsuzluğa kapılmadan bağımsızlık ve hürriyetinden asla taviz vermemesine, kendi kaderini kendisinin tayin etmesine şahit olduğu gündür. Türk Milleti, tarihte birçok devlet kurmuş, birçok medeniyet oluşturmuş, hakim olduğu topraklarda barışı, huzuru, hoşgörüyü, kardeşliği, adaleti ve her türlü inanca saygıyı tesis etmiş, insanları rengine, mezhebine, kültürüne göre ayırmamış necip bir millettir” dedi.

“İSTİKLAL YOLU, İSTİKLAL MÜCADELEMİZİN CAN DAMARI OLMUŞTUR”

Vali Çakır, şöyle devam etti; “Mondros ve Sevr müsveddeleriyle kendisine dayatılan esaret, küçülme ve dağılma senaryolarını İstiklal Mücadelesi'yle parçalayan milletimiz, Türk Milleti’nin esir edilemeyeceğini, vatanından, bayrağından mahrum edilemeyeceğini bir daha silinmemek üzere tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Cumhuriyete giden meşakkatli yolda, Kastamonu halkının olağanüstü gayret ve fedakarlığı da her türlü takdirin üzerinde olmuştur. Kurtuluş Savaşı'nda eli silah tutan Kastamonulular, cepheye koşmuş. İstanbul, İnebolu Limanı'na getirilen silah ve cephane, elden ele kadın, çocuk ve yaşlıların omuzlarında kağnı ve at arabalarıyla Küre, Seydiler, Kastamonu, Çankırı güzergahından Ankara'ya, oradan da cepheye ulaştırılmış. Bugün İstiklal Yolu olarak isimlendirdiğimiz bu güzergah, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ‘Gözüm Sakarya'da Dumlupınar'da, kulağım İnebolu'da’ sözünde belirttiği gibi istiklal mücadelemizin can damarı olmuştur. Milli mücadele döneminde milletimizin azim ve cesareti karşısında istediğini alamayan işgalciler, bugün de emellerini, verdikleri destekle terör örgütleri vasıtasıyla gerçekleştirmeye çalışmakta, bu aziz milletin huzuruna, birliğine, kardeşliğine kast etmektedir. Millet olarak kardeşliğimizi, birliğimizi beraberliğimizi muhafaza edip şer odaklarının oyununa gelmediğimiz sürece aziz milletimizin yükselişini kimsenin durdurmaya gücü yetmeyecektir.”

“YAŞASIN BÜYÜK TÜRK MİLLETİ, YAŞASIN TÜRKİYE CUMHURİYETİ”

Kurtuluş Savaşı ve 15 Temmuz darbe girişimini örnek gösteren Vali Avni Çakır; “Bundan önce nasıl bir asır önce bir olarak yurdumuzu düşman işgalinden temizlediysek, 15 Temmuz 2016'da FETÖ terör örgütünün kalkışmasını yollara, meydanlara inerek engellediysek, bugün de geçmişimizden aldığımız güçle Cumhuriyetimizi ve istiklalimizi muhafaza etmek için birliğimizi, dirliğimize, kardeşliğimize yönelen her türlü tehdide karşı duruyoruz ve duracağız. Bu bizim, gelecek nesillere borcumuzdur. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 'Cumhuriyeti biz kurduk, onu yaşatacak sizlersiniz' diyerek bu görevi gençlerimize emanet etmiştir. Dün, Cumhuriyete giden yol Çanakkale'den, Kafkaslardan, Sakarya'dan, Dumlupınar'dan ve üzerinde bulunduğumuz İstiklal Yolu'ndaki isimli isimsiz bir çok kahramanın cansiperane fedakarlığından geçmiştir. Cumhuriyetimizin kuruluş harcı olan birlik ve beraberliğimiz, kardeşliğimiz, dayanışmamız, millet olarak karşılaşacağımız her türlü zorlukta, en büyük gücümüzdür. Nitekim, yakın zamanda ülkemizin muhtelif yerlerinde ve ilimizde başta Bozkurt ilçemiz olmak üzere meydana gelen doğal afetlerde can ve mal kayıplarımız oldu. Allah, bir daha böyle afetler yaşatmasın. Aziz milletimizin kardeşlik hukukuna verdiği değeri bu felaketlerde bir kez daha gördük. Devletimizin, afet bölgelerine süratle müdahalesi, milletimizin kenetlenmesi, yardımlaşmada yarışılması, milli birlik ve beraberliğimizin en büyük göstergesi olmuştur. Yaşasın birlik, beraberlik, yaşasın büyük Türk Milleti, yaşasın Türkiye Cumhuriyeti” diye konuştu.

VATANDAŞLAR YOĞUN İLGİ GÖSTERDİ

Vali Çakır’ın konuşmasının ardından öğrenciler birbirinden güzel Cumhuriyet şiirlerini okudu. Merkez Ortaokulu ve Kastamonu Belediyesi halk oyunları ekiplerinin gösterileri sonrası bando eşliğinde kortej geçişi düzenlendi. Geçtiğimiz yıl salgın nedeniyle kısıtlı tutulan Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, bu yıl salgın öncesi günlerimizi aratmadı. Töreni izlemeye gelen vatandaşlar bayram coşkusunu hep birlikte yaşadı. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER