Müzik indir

28 Eylül 2020 Pazartesi

Cumartesi Sohbetleri başladı

İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri 6’ncı dönemi geçtiğimiz gün başladı.

03 Şubat 2020 Pazartesi 10:50
 Cumartesi Sohbetleri başladı
 

İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetleri 6’ncı dönemi geçtiğimiz gün başladı.

Şeyh Şa’ban-ı Veli Camii Külliyesi Bayraklı Konağın tamirat işlemlerinin tamamlanmasının sonra başlayan İlim Hikmet Sofrası’nın ilk konuşmacısı ilahiyatçı, tasavvuf tarihi profesörü, akademisyen Prof. Dr. Süleyman Uludağ oldu. İlim Hikmet Sofrası Cumartesi Sohbetlerine  Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, Hanönü Belediye Başkanı Serkan Uçar, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi, önceki dönem Başkanı Muharrem Avcı, Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli Kültür Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Süleyman Yücel, Kas-Der Kurucu Başkanı Yavuz Ballık ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programın açılış konuşmasını Hz. Pir Şeyh Şa’ban-ı Veli Kültür Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Çiftçi, yaptı. İlim Hikmet Sofrası’nın 152’nci haftası olduğunu hatırlatan Çiftçi,  şöyle konuştu;

“İlimizde 1967-1970’lı yıllarda Kastamonu İmam Hatip Lisesi’nde öğretmenlik ve müdürlük görevi yaptığı süre içinde talebe yetiştirmiş olan Türkiye Diyanet Vakfı üyesi İlahiyatçı ve Tasavvuf Tarihi Profesörü Amasya Akyazı’lı olan Dr. Süleyman Uludağ hocamızla ‘İslam’da emir ve yasakların Hikmetinin’ anlatılacağı 6’ncı dönemin ilk sohbetini bugün gerçekleştiriyoruz. Vakfımız bundan 400 kusur yıl önce başlamış olan bu ilim irfan okulunun zerre miktarı da olsa devam ettirmek düşüncesiyle Cumartesi İlim Hikmet Sohbetlerini başlatılmış olup, 6’ncı dönem 152’nci Haftaya da ulaşmış bulunuyoruz. İnşallah bu uzun yıllarda devam edecektir. Bu sohbetlerin ilimiz ver ülkemiz için hayırlara, birlik ve beraberliğe vesile olmasını cenabı haktan niyaz ediyorum. Programımıza katılan, katkı ve destek veren tüm herkese de vakfımız adına teşekkür ediyorum.”

“İslam’da emir ve yasakların hikmeti” konulu konuşmayı yapan ilahiyatçı, tasavvuf tarihi profesörü, akademisyen Prof. Dr. Süleyman Uludağ, Kastamonu’da uzun süre görev yaptığını ifade etti. Uludağ, “Hiçbir zaman Kastamonu’yu ve vefakar halkını unutmadım. Onlarla olan hatırlarımı en canlı şekilde yaşatmaya çalıştım. İslam’da emir ve yasakların hikmeti hakkında bir kitap yazdım. Kitapta 5 tane temel fikir var. Bütün Müslümanlar mezhebi ne olursa olsun, meşrebi ne olursa olsun bu 5 temel fikirde müttefiktirler” şeklinde konuştu.

Tuğçe Yerdelen

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV