Çöplükten ormana

Daday ilçesinde rehabilite edilen vahşi depolama sahasındaki 6 bin metrekare alana, 500 akasya ve 500 karaçam fidanı dikildi

Çöplükten ormana

 

KASMİB, ÖNCE ISLAH ETTİ; SONRA YEŞİLLENDİRDİ

Çöplükten ormana

Daday ilçesinde rehabilite edilen vahşi depolama sahasındaki 6 bin metrekare alana, 500 akasya ve 500 karaçam fidanı dikildi.  

  Kastamonu’da 20 ilçeye hizmet veren Katı Atık Bertaraf Tesisinin 2015 yılında hayata geçirilmesi nedeniyle KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında vahşi depolama alanlarının rehabilitasyonuna başlayan Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB), Daday ilçesinde 6 bin metrekare alanı rehabilite ederek fidan dikti.

  Kastamonu Mahalli İdareler Birliği (KASMİB), kendi kaynakları ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hibe desteği ile 2015 yılında Katı Atık Bertaraf Tesisini kurarak Kastamonu merkez ve 19 ilçesinin hizmetine sundu. Bunun akabinde KASMİB, Kastamonu İli genelinde Katı Atık Yönetimi hizmetlerini üstlenerek daha önceden vahşi depolama sahası olarak kullanılan eski çöplük sahalarının rehabilite edilmesi için proje çalışmalarına başladı.

  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın program otoritesi olduğu KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesi kapsamında eski çöplükler rehabilite edilirken bunlardan biri olan Daday’daki eski çöp sahasında Ağaç Dikim Şenliği adlı etkinlikle fidanların toprakla buluşması sağlandı. Düzenlenen etkinlikle Daday’daki vahşi depolama alanı olarak kullanılan çöplük sahasına 500 akasya ve 500 karaçam fidanı dikildi.

 

TOT:  “KASTAMONU’NUN EN BÜYÜK ÇEVRE PROJELERİNE İMZA ATIYORUZ”

  Fidan dikim töreninde proje hakkında sunuş konuşması yapan KASMİB Birlik Müdürü Adnan Tot, Kastamonu Mahalli İdareler Birliği’nin üye mahalli idarelerin birlikte ve ortak olarak yürütmek zorunda oldukları hizmetleri yerine getirmek amacıyla 2006 yılında kurulduğunu belirtti. Birliğin ilk olarak İl genelinde Katı Atık Yönetimi hizmetlerinden sorumlu olduğunu belirten Tot, Kastamonu ilindeki tüm belediyelerin ve İl Özel İdaresinin topladığı evsel katı atıkların Birliğe ait olan Katı Atık Bertaraf Tesisinde düzenli depolama yöntemiyle bertaraf edildiğini söyledi.

  Birlik Başkanlığı görevini yürüten Sayın Vali Avni Çakır’ın öncülüğünde Kastamonu Mahalli İdareler Birliği olarak çok büyük bir projenin ortağı olduklarını ve Kastamonu’daki en büyük çevre projelerinden bir tanesini hayata geçirdiklerini söyleyen Birlik Müdürü Adnan Tot,  diğer büyük çevre projesi olan Kastamonu Belediyesi’nin yürüttüğü Atıksu Arıtma Tesisi Projesiyle birlikte KASMİB Entegre Katı Atık Yönetimi Projesinin her ikisinin de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğünün program otoritesi olduğu Avrupa Birliği Hibe Projesi olarak uygulanmaya başladığını ifade etti. Tot, “Projemiz çevreyi en üst düzeyde korumayı amaçlayan bir projedir. Projenin çalışmaları 2012 yılında başladı ve 2018 yılında projeye nihai onayın verilmesiyle birlikte 2019 yılında ihale sürecine geçildi.  2020 yılında ise ihaleler tamamlanarak sözleşmeleri ve yer teslimleri yapıldı” diye konuştu.

 

  “ESKİ ÇÖP SAHALARINI ISLAH EDEREK DOĞAYA KAZANDIRIYORUZ”

  Kastamonu’da belediyelerce toplanan evsel katı atıkların 2015 yılına kadar kullanılan düzensiz depolama sahalarında depolandığını hatırlatan Tot, KASMİB tarafından yapımı gerçekleştirilen tesislerle birlikte 2015 yılında düzenli depolama yöntemine geçilerek bu atıkların Katı Atık Bertaraf

TAŞ:  “HER GÜN NEREDEYSE BU SAHADA YANGIN ÇIKIYORDU”

  Sık sık vahşi depolama alanı olarak kullanılan bu sahada yangınların çıktığını ve bunun da kendilerini sıkıntıya düşürdüğünü belirten Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş da, “Daday Belediyesi’nin de ortak olduğu ve Türkiye’de örnek bir işletme olan Katı Atık Bertaraf Tesisi şu anda çok iyi işliyor ve özellikle çöpten enerji üretimine de başladı. Önümüzdeki yıllarda üretilen enerjiden Daday Belediyesi de pay alacaktır. En azından burada gördüğünüz çöplük çok berbat bir durumdaydı. Sık sık her gün neredeyse burada yangın çıkıyordu. Orman ve Belediye olarak bizlerde çok sıkıntı içerisindeydik. Biliyorsunuz ormanlar, doğal hayatı korumada, doğal hayatı içerisinde barındırdığı ortamlardır. Her türlü börtü böcek ormanda yetişir. Her türlü hayvanlar ormanlarda barınır. Bunlar doğal yapının bir gereğidir. Ayrıca ormanlar iş sahamızdır, mesire yerlerimizdir, oksijen ve hayat kaynağımızdır. Ormanlar doğal afetleri engelleyen en büyük faktörlerdir. Dolayısıyla ormanların korunması, bozulmaması çok önemlidir. İnşallah burada birkaç yıl sonra çok güzel fidanların yetiştiğini göreceğiz. Yemyeşil olacak burası, o çöplük pislikten kurtulacak, Daday da nefes almış olacak" dedi.

  Konuşmaların ardından programa katılan davetliler tarafından rehabilite edilen vahşi çöp depolama sahasına fidanlar dikildi. Fidan dikimi öncesinde Daday Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı Fidanlık Şefi Orman Mühendisi Nurcihan Esra Gedikoğlu tarafından fidanın nasıl dikilmesi gerektiği anlatıldı. Fidan dikiminin ardından katılımcılara ikramlarda bulunuldu.  (Zehra Beyza Güler)

Güncelleme Tarihi: 29 Mart 2021, 10:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER