banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
25 Mayıs 2019 Cumartesi

COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ BULUNAN ÜRÜNLER DENETLENECEK!

Ticaret Bakanlığı, Türk Patent Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescili bulunan ürünleri denetleyecek.

04 Aralık 2018 Salı 09:22
COĞRAFİ İŞARET TESCİLİ BULUNAN ÜRÜNLER DENETLENECEK!
 

Ticaret Bakanlığı, Türk Patent Kurumu tarafından Coğrafi İşaret Tescili bulunan ürünleri denetleyecek.

Ticaret Bakanlığı ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) arasında işbirliği protokolü imzalandı. Protokol ile coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı korumasının etkin hale getirilmesi için toplumun her kesiminde coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı farkındalığının arttırılması, tüketicilerin sağlık ve güvenliği ile ekonomik çıkarlarını korumak adına coğrafi işaret ve geleneksel ürün adlarının piyasa gözetim ve denetimi ile ilgili çalışmaların yürütülmesi hedefleniyor.

Kastamonu’yu Fikri ve Sınai alanda Türk Patent ve Marka Kurumu siciline kayıtlı patent ofisi ile temsil eden Kastamonulu iş adamı (Anlam Patent Ofisi Kurucusu) hemşerimiz Özgür Gürsoy, TÜRKPATENT ile Ticaret Bakanlığı arasında işbirliği protokolü yapıldığını belirterek; “Şimdiye kadar Türk Patent Kurumu kayıtlarına geçmiş olan Kastamonu; Siyez Unu, Pastırması, Tiridi, Çekme Helvası, Taşköprü Sarımsağı, Tosya Pirinci, Tosya Bıçkısı, İnebolu Kızılcık Tarhanası, İnebolu Ekmeği gibi coğrafi işaretli ürünlerimizi birçok tüketici biliyor. Ama henüz tüm ülkede tanınmayan ürünlerimizde mevcut bu ürünlerinde yakında bir çok tüketici farkında olacak. Coğrafi işaret tescili alınan ürünler artık market raflarında ayrıcalıklı amblem ile satılacak. Bu amblem üzerinde ürünün bölgesi ve üretildiği yerler yazacak. Dolayısıyla marketten şimdiye kadar dikkat etmeden alınan bir çok ürün üzerinde ayrı bir amblem ile satılacağı için daha çok dikkat çekerek ürünün bilinirliği artacak. Kısaca market raflarında ki coğrafi işaretli ürün amblemini gören tüketiciler ürünün gerçekten Kastamonu’da üretildiğini ve emsal/taklit ürün olmadığını anlayacaklar. Çok meşhur ürünler dışında da diğer ürünlerimizin bilinirliği daha çok artacak” dedi.

Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetim Genel Müdürü Ahmet Erdal’da küreselleşmenin etkisiyle tüketici tercihlerinde benzerlikler olduğunu ifade ederek, "Yerel ürün hizmetlerine olan ilgi son yıllarda arttı. Dolayısıyla ülkemizde ve dünyada yerel değerlere olan yüksek talep nedeniyle tüketicinin korunması giderek önem kazanıyor. İmzalanan protokolle coğrafi işaret ve geleneksel ürün adları ve tüketicinin korunması anlamında kurumlar arasında koordinasyonun sağlanacak. Protokol kapsamında, TÜRKPATENT, coğrafi işaret ve geleneksel ürün adı kullanılarak aldatmanın olduğu yönünde kendilerine ulaşan şikayetleri Ticaret Bakanlığına iletecek. Biz de Reklam Kurulu Dairesince bunu inceleyip, haksız kullanım varsa cezai müeyyideleri uygulayacağız. Coğrafi işaretler ve geleneksel ürün adlarının kültürel ve ekonomik olarak korunmasını sağlayacak bu protokolün tüketici hakları alanına önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum" ifadelerini kullandı.

TÜRKPATENT Başkanı Habip Asan ise "Avrupa Birliği (AB) yıllık 55 milyar avroluk bir katma değer yaratıyor. Bu anlamda bu iş birliği protokolü çok önemli. Bununla beraber Ticaret Bakanlığımız, vatandaşların tükettiği coğrafi işaretli ürünlerin gerektiği gibi olup olmadığını denetleyecek. Bu, sistemi daha da güçlendirecek" sözleri ile Coğrafi İşaret hassasiyetini özetledi.
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV