07 Ağustos 2020 Cuma

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eren Yıldız BU SENE EPEYCE GRİP VAKASI GÖRÜLDÜ

Kastamonu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Eren Yıldız, influenza virüsünün sebep olduğu hastalığın grip olarak adlandırıldığına dikkat çekerek grip salgınına dikkat çekti.

15 Ocak 2020 Çarşamba 10:25
 Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Eren Yıldız  BU SENE EPEYCE  GRİP VAKASI GÖRÜLDÜ
 

 

Kastamonu Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzm. Dr. Eren Yıldız, influenza virüsünün sebep olduğu hastalığın grip olarak adlandırıldığına dikkat çekerek grip salgınına dikkat çekti.

Tüm Kuzey Yarımküre ülkelerinde olduğu gibi bizim ülkemizde de grip vakalarının Ekim ayından Ocak ayına kadar artış gösterdiğini ifade eden Yıldız, “Mart ayında ise grip vakaları düşüşe geçmektedir. Kastamonu’da bu sene epeyce bir grip vakası görüldü. Ağır grip geçiren hastalarımız hastanemizde yatırılarak tedavi edilmiştir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLAR VE YAŞLILAR DİKKAT!

‘Domuz gribi, Gergedan gribi gibi’ adlandırılan grip vakalarına da influenza virüsünün sebep olduğuna dikkat çeken Dr. Yıldız, şu açıklamayı yaptı: “Hastalık isimlerine çok ehemmiyet verilmemesi gerekmektedir. Grip her yaşta görülebilmekte, risk gurubunda bulunanlarda daha ağır seyretmektedir. Özellikle 5 yaşın altındakiler, 65 yaşın üstündekiler ve kronik astım, böbrek yetmezliği, kalp hastalığı, kronik akciğer hastalığı olanlar risk grubu içinde olan hastalarımız olduğu için kış sezonu başlamadan temkinli olarak grip aşısı yaptırmaları hastalığa karşı bir koruyuculuk sağlayacaktır.

İNFLUENZA BELİRTİLERİ

İnfluenza sık yükselen ve dirençli ateş, kuru öksürük (nadiren balgamlı), gözlerde kızarıklık, burun akıntısı ya da tıkanıklık, baş ağrısı ve yaygın vücut ağrısı ile karşımıza çıkmaktadır. Özellikle küçük çocuklarda 2-3 süren dirençli ateş görülebilmektedir. Genelde bu ateş hemen değil 2-3 günden sonra düşmektedir. Fakat öksürük ve vücut kırgınlığı üç haftaya kadar uzayabilmektedir.

Gripten korunmak ve hastalığı başkalarına bulaştırmamak için;

- El yıkama başta olmak üzere kişisel hijyene dikkat edilmelidir.

- Hapşırma veya öksürme esnasında ağız burun, kâğıt mendille kapatılmalı, kullanılan kağıt mendil hemen çöpe atılmalıdır.

- Mendil yok ise dirseğin iç yüzüne hapşırılmalı ve öksürülmelidir.

- Hasta kişilerle yakın temastan kaçınılmalı, kalabalık ve kapalı ortamlarda uzun süre kalınmamalıdır.

- Sağlıklı beslenip, ortam sürekli havalandırılmalıdır.

- Mümkünse hasta kişiler evlerinde istirahat etmelidir.

- Bol sıvı tüketimi de çok önemlidir.

“ÖNCE AİLE HEKİMİNİZE BAŞVURUN”

Sağlık Bakanlığımızın önerdiği üzere grip benzeri üst solunum yolu hastalığı geçirenler acillerdeki yoğunluğu önleyebilmek için öncelikle acil servise değil, Aile Hekimine müracaat etmelidir. Grip antibiyotiklerle tedavi edilmemektedir. Grip hastaları hekim tarafından gerekli görüldüğünde hekimin reçete ettiği şekilde ilaç kullanmalıdır.” (Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV