Cinayetlerde yüzde 73 düşüş

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında meydana gelen kasten öldürme olaylarının önlenmesi amacıyla, 2019 yılında faaliyete geçirilen “Kasten Öldürme Olaylarının Önlenmesi” projesi sayesinde, olayların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 73, hayatını kaybeden kişi sayısında da yüzde 81 oranında azalış sağlandı

Cinayetlerde yüzde 73 düşüş


jandarmanın  uygulamaları meyve veriyor;

Cinayetlerde yüzde 73 düşüş

Kastamonu İl Jandarma Komutanlığı sorumluluk alanında meydana gelen kasten öldürme olaylarının önlenmesi amacıyla, 2019 yılında faaliyete geçirilen “Kasten Öldürme Olaylarının Önlenmesi” projesi sayesinde, olayların geçtiğimiz yıla oranla yüzde 73, hayatını kaybeden kişi sayısında da yüzde 81 oranında azalış sağlandı.

İl Jandarma Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, başlatılan proje kapsamında, vatandaşları bilgilendirici afiş ve broşürler hazırlanarak dağıtımlarının yapıldığı; kan davaları ve öldürme olaylarının önlenmesi noktasında kolluk kuvvetleri ve din görevlilerinin katkılarıyla konferanslar düzenlendiği; Jandarma sorumluluk alanında 77 husumetli ve dargın aile tespit edilerek barıştırılması için mülki makamların koordinesinde heyetler oluşturularak, görüşmeler yapıldığı ve bu süre içerisinde yapılan genel arama ve kontrollerde ruhsatsız olduğu tespit edilen 73 tabanca, 203 av tüfeği ve 93 kurusıkı tabanca ele geçirildiği ifade edildi. Ayrıca İl Jandarma Komutanlığı tarafından, husumetli ailelerin bir arada bulunabileceği yerlerde ve aileler arasında meydana gelen anlaşmazlıklarda olayların büyümemesi için önleyici tedbirler alındığı bilgisi de verildi. 

Yapılan açıklamada, 2019 yılında 11 kasten öldürme olayında 16 şahıs, 2020 yılında 3 kasten öldürme olayında 3 şahıs hayatını kaybetmiş olup, 2020 yılında yapılan faaliyetler ve alınan önlemler neticesinde bir önceki yıla göre olay sayılarında yüzde 73, hayatını kaybeden şahıs sayılarında ise yüzde 81 azalış sağlandığı açıklandı. 2021 yılında projenin devam edileceği kaydedildi. (Bülten)

Güncelleme Tarihi: 24 Mart 2021, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER