ÇİLEKTE MARKA OLUR MUYUZ?

Sarımsak, pirinç, siyez gibi bir çok ürünüyle Türkiye'nin gözbebeği olan Kastamonu'da son yıllarda çilek üretimine rağbet arttı

ÇİLEKTE MARKA OLUR MUYUZ?
banner72

Sarımsak, pirinç, siyez gibi bir çok ürünüyle Türkiye'nin gözbebeği olan Kastamonu'da son yıllarda çilek üretimine rağbet arttı. Üreticilerin çileklerin lezzeti büyük beğeni toplarken, önümüzdeki süreçte de çilek üretiminin ilimiz genelinde yaygınlaşması bekleniyor.

Seydiler ve Ağlı'da İl Özel İdaresi tarafından desteklenen çilek üreticiliğindeki verim şaşkınlık yarattı. Ürünlerin lezzeti ve verimi dikkat çekerken, Vali Avni Çakır da; bahçelere gerçekleştirdiği ziyaretin ardından yaptığı değerlendirmede  valilik olarak bu tarz üretimlere destek verileceğini kaydetti. Üretilen çileğin kalitesi akıllara sarımsak, pirinç, siyez gibi bir çok üründe olduğu gibi çilekte de 'Marka olabilir miyiz?' sorusunu akıllara getirdi.

VALİ AVNİ ÇAKIR'DAN ÖZEL TALİMAT

Seydiler ilçesinde 2018 yılında deneme amaçlı başlayan çilecilik ilçeye uyum sağlaması ve kaliteli oluşuyla gelişim göstermeye başladı. Çiftçi, 2019 yılında İl Özel İdare destekli olarak yarım dönüm alanda başladığı çilek üretimine üretimden iyi sonuçlar almasıyla 2021 yılında yarım dönüm alanda da kendi imkânlarıyla ilave üretime başladı ve yeni alandan da verim almaya başladı. Çiftçi, üretim alanını geliştirmek ve daha fazla ve kaliteli üretim yapabilmek için çilek tarlasının üstünü naylon sera ile kapatmak istediğini ve kendisine bu konuda destek verilmesini Vali Avni Çakır talep etti.

Vali Avni Çakır, ürünlerin çok kaliteli ve lezzetli olduğunu, çiftçinin çalışmasını, gayretlerini çok içten bulduğunu ve çok memnun olduğunu, üretimin geliştirilmesi ve sera için gerekli araştırma ve çalışmanın yapılmasını, bu tarz çalışmalara her zaman destek vermeye çalıştıklarını, Siyez ürünlerinin gelişimi ve tanıtımı için de valilik olarak destek vereceklerini belirtti.

AĞLI'DA 6 BİN FİDE

Vali Avni Çakır, Seydiler'in ardından Ağlı'da yine İl Özel İdaresi tarafından müştereken yapılan 'Çilek Yetiştiriciliği Projesi'ni ziyaret etti. Ağlı ilçesinde 1 dönüm arazide toplam 6.000 adet çilek fidesi 2020 yılında dikilerek tesis edilen bahçelerde incelemelerde bulunuldu.

Özel İdare bütçesinden yüzde 50 destek alarak kurulan bahçe ile ilçede farklı bir değer oluşturuldu. Çiftçinin ürettiği ürünlerin lezzeti şaşırtırken, Bahçe sahibi olan Murat Guyucu, çilek bahçesi için ablası ve eniştesi ile birlikte büyük bir emek harcadıklarını, şuanda çilek için verilen siparişlerin çok fazla olduğunu ve pazarlama konusunda şimdiye kadar hiçbir sıkıntı çekmediğini söyledi.(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER