Çiftler yuva 'kur'amıyor

Son dönemlerde dövizde yaşanan artış nedeniyle, ev eşyalarında da ciddi zamlar geldi. Evlenecekler, beyaz eşya ve mobilyaya en az 80 ila 100 bin lira arasında harcamak zorunda kalırken, alım gücünün de azalmasıyla birlikte, evlenmek birçok kesim için artık hayal olmaya başladı.

banner72

Ev eşyalarının yanı sıra evlenmek için kına gecesi, düğün, ev kirası gibi masrafların da dahil olmasıyla birlikte evlilik planları yapan çiftler, kara kara düşünürken; ihtiyaç listesinin en başında yer alan mobilya sektörü de ekonomideki kötü gidişattan etkilendi. Üretim maliyetlerindeki artış sebebiyle mobilya fiyatları son 6 ayda yüzde 100 artış gösterirken sadece yatak odası takımı almak için dahi 20 bin lirayı gözden çıkarmak gerekiyor.

En önemli kalemler arasında yer alan beyaz eşyada da durum aynı… Dolar kurundan kaynaklı ithal beyaz eşya ürünlerindeki sıkıntı, fiyatlara da yansırken; tam anlamıyla beyaz eşya almak isteyen bir aile, yaklaşık 30 bin lirayı gözden çıkarmak zorunda kalıyor.

Dayanıklı Tüketim ve Beyaz Eşya Perakendecileri Derneği (BEYPER) Başkanı Ali Yıldız; “Şu anda böyle giderse Mart ayına kadar aylık ortalama yüzde 10 artışlar söz konusu olacak gibi görünüyor. Küresel çapta bir çip sorunu var” diyerek Haziran’a kadar bazı beyaz eşya ürünlerinin “karaborsaya düşebileceği” uyarısında bulunmuştu. (Burak Yumukoğlu)

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2021, 11:59
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER