Müzik indir

04 Aralık 2020 Cuma

''Şov yapmak yerine; sağlık sistemine odaklanmalı''

Çiftçilerin pancar mesaisi devam ediyor

Kastamonu’da Şeker Fabrikası’nda işlenmek üzere üretilen şeker pancarının hasadı devam ediyor. Üreticiler bu yılki sezonun verimi ve alım fiyatlarından memnun olduklarını ifade etti.

04 Kasım 2019 Pazartesi 11:03
Çiftçilerin pancar mesaisi devam ediyor
 Kastamonu’da Şeker Fabrikası’nda işlenmek üzere üretilen şeker pancarının hasadı devam ediyor. Üreticiler bu yılki sezonun verimi ve alım fiyatlarından memnun olduklarını ifade etti. 
Türkiye’deki şeker fabrikalarında şeker imalatı için pancar yetiştiren üreticiler hasada başladı. Kastamonu’da özel makinelerle hasat yaptıktan sonra ürünlerini ihtiyaç doğrultusunda bölgedeki en yakın fabrika olan Kastamonu Şeker Fabrikası’na teslim eden şeker pancarı üreticileri hummalı bir çalışma yürütüyor. Kastamonu’da en çok pancar yetiştirilen Devrekani ilçemizde çiftçilerin zorlu pancar hasadı da tüm hızıyla devam ediyor. Devrekani’de 11 bin dönüm alanda ekilen şeker pancarı, büyük emeklerle tarladan söküldükten sonra Kastamonu Şeker Fabrikasına teslim ediliyor. Bu yıl Devrekani’de 75 bin ton şeker pancarının fabrikaya teslim edilmesi bekleniyor. 

“DEVREKANİ’DE 11 BİN DÖNÜM ALANDA PANCAR EKİLİYOR” 


Şeker pancarı rekoltesinden Devrekani olarak oldukça memnun olduklarını söyleyen Devrekani Belediye Başkanı Engin Altıkulaç, “İlçemizde toplam 11 bin dönüm arazide pancar ekimi söz konusu. 2017 yılında 6 bin dönüm civarında pancar ekilişi söz konusuydu, 2018 yılında 8 bin dönüm civarında pancar ekildi, bu yıl ise 11 bin dönüm alanda pancar ekimi yapıldı. Dekara verimliliğe baktığımız zaman ortalama biz dekardan yaklaşık 78 ton civarında pancar elde ediyoruz. Özellikle Kulaksızlar Barajı’nın devreye girmesiyle birlikte rekoltemiz ciddi manada arttı. Eskiden 4-5 ton civarında dekar başına verimlilik elde ederken, sulamanın daha rantabl ve maliyetsiz olması nedeniyle dekara verimliliğimiz 7-8 tona çıktı” dedi. 


“ŞEKER PANCARI, DEVREKANİ’NİN GÖZDE BİR ÜRÜNÜ” 


Şeker pancarının Devrekani’de çiftçilerin gözde bir ürünü olduğunu vurgulayan Başkan Altıkulaç, “Bunun yanında ilçemizde pancar boşaltma makinesiyle ilgili geçtiğimiz yıllarda sıkıntımız vardı, bu yıl ilçemize entegre edilen yeni bir makinenin devreye girmesiyle hem boşaltma esnasında ciddi kazanımlar elde etmekteyiz hem de zaman kaybının önüne geçmekteyiz. İlçemizde özellikle Sazyaka Mahallemiz olmak üzere Bozkoca, Bozkocatepe ve ilçe merkezimiz olmak üzere birçok noktada sulu tarımda pancar ekilişi devam ediyor. Alternatif ürün olarak pancara mısır silajı ekimi söz konusu ama pancar ekilişi gerçekten çiftçilerimizin gözde bir ürünü. İnşallah önümüzdeki günlerde bu artarak devam edecek diye de düşünüyorum” diye konuştu. 


“TARLALARIMIZI SULAYABİLDİĞİMİZ İÇİN YÜKSEK VERİM ALIYORUZ” 


Pancar üretimiyle uğraşan çiftçi Mehmet Gümüş de, şöyle konuştu: "Bu yıl gerçekten pancarlarımız güzel verim verdi. Burada pancarlarımızı hasat yaparken genelde makinelerle söküyoruz biz pancarımızı. Bayanlarda elle kesiyor, temizledikten sonra araçlara yüklenip kantara gönderiliyor. Pancarımız güzel. İyi bir verim alıyoruz pancarımızdan, Devrekani’de pancar olmazsa olmaz. Biz, pancarı Nisan ayı sonuna doğru ekiyoruz, aslında daha önce ekebilsek pancarın büyümesi açısından güzel ama bizde don olayları fazla olduğu için 23 Nisan’dan sonra ekimini yapıyoruz. Yaz döneminde sulamamızı düzgün yapmamız gerekiyor. Ekim ayının sonuna doğru Kasım ayının başında pancarımızı hasat ediyoruz." 

Bu yıl 38 dönüm alana pancar ektiğini söyleyen Gümüş, şunları kaydetti: "Beklentimiz 38 dönümde 1’e 7 alırsak 250 ton civarında almayı planlıyorduk. Şu ana kadar sökümümüzün yarısına geldik dediğimiz planlamada ve ölçülerde gidiyor şükürler olsun." 

“MAZOT, GÜBRE VE TARLA KİRALARI 
ÇOK YÜKSEK, PARA KAZANAMIYORUZ” 


Mazot, gübre ve tarla kira fiyatlarının çok yüksek olduğunu ve bu yüzden para kazanamadıklarını ifade eden Çayırcık Mahallesi pancar üreticisi çiftçi Musa Yeğenoğlu ise “150 dekar pancar ektim ama bu yıl pancarlarda istediğimiz randıman yok. Çünkü yağıştan, sepkenden yeterli pancar olmadı. Birçoğu ikinci üçüncü ekimini yaptı ama bizim tarlalara sel vurdu, o yüzden verim alamadık. Mazot ve gübre çok pahalı. İşçilikte pahalı, para kazanıyor gibi gözüküyor ama kazanamıyoruz. Tarla kiraları da çok yüksek, aynı tarla satar gibi vatandaş dönümünü 500 bin lira para istiyor. Pazar günü burası tatil oluyor, bizde bu sıkışıklığı yaşıyoruz. Eğer Pazar günü de kantarımız çalışırsa burada bu sıkışıklığın olmayacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu. (iha)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV