Çiftçilere teknik destek

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan "Mürver Yetiştiriciliği ve Mürver Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi" faaliyetleri kapsamında Daday Halk Eğitim Merkezi ve ASO işbirliği ile açılan "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu"na katılan çiftçilere ayrıca 'İyi Tarım Uygulamaları' ile ilgili bilgiler de verildi

Çiftçilere teknik destek
banner72

Tarım ve Orman Bakanlığı Eğitim ve Yayın Dairesi Başkanlığı tarafından desteklenen ve Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan "Mürver Yetiştiriciliği ve Mürver Ürünlerinin Değerlendirilmesi Projesi" faaliyetleri kapsamında Daday Halk Eğitim Merkezi ve ASO işbirliği ile açılan "Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği Kursu"na katılan çiftçilere ayrıca 'İyi Tarım Uygulamaları' ile ilgili bilgiler de verildi.

İl Müdürü Fatih Önlem ve KTV Şube Müdürü Uğur Ertop'un yoğun programları nedeniyle katılamadıkları programda; Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Ömür Onur ve Ziraat Yüksek Mühendisi Neriman Delge tarafından düzenlenen eğitime; Kastamonu Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr.Kerim Güney, İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisleri Ayşe Koçak, Ayla Baykal, Nermin Hidayetoğlu, Tangül Uzun Acan ile çiftçiler katıldı.

Dr. Öğretim Üyesi Kerim Güney tarafından tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliğinde dikkat edilmesi gereken hususular, bitkilerin bakımı, hasadı, kurutulması ve depolanması ile ilgili bilgiler verilirken, hastalık ve zararlılara karşı alınacak kültürel önlemler ve biyolojik mücadele ile ilgili de konu anlatımı yapıldı.

Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünde görevli Mühendisler tarafından ise; Organik Tarım, İyi Tarım Uygulamaları ve destekleri, bir ürünün organik veya iyi tarım ürünü olması için gerekli hususlar, bakım ve üretim ile ilgili hususular anlatıldı. Çiftçilerin yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından, uygulamalı arazi eğitimi ile program sonlandırıldı. (Bülten)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER