banner29
24 Mart 2019 Pazar

CHP’den 8 Mart yürüyüşü

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla dün yürüyüş gerçekleştirildi. CHP Merkez İlçe Başkanlığı önünden başlayan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.

09 Mart 2018 Cuma 12:05
CHP’den 8 Mart yürüyüşü


  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) tarafından ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ dolayısıyla dün yürüyüş gerçekleştirildi. CHP Merkez İlçe Başkanlığı önünden başlayan kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu.
Meydanda bir konuşma gerçekleştiren CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu İl Başkan Yardımcısı Reyhan Alemdar, 8 Mart’ın, özgürlük ve insanca bir yaşam için mücadele eden kadınların hikayesi olduğu söyledi. 
Kadınların iş yaşamından uzaklaştırıldığını dile getiren Alemdar, “Kadının aile içindeki konumunu pekiştiren ve emeğini değersizleştiren büyük bir baskı ile karşı karşıyayız. Araştırmalara göre her 10 kadından yalnızca 3'ü çalışıyor. Geniş tanımlı kadın işsizliği 3 milyona yaklaştı. Kadınların yarıya yakını kayıt dışı çalıştırılıyor. 31 milyon kadının 20 milyonu bugün cinsiyet ayrımcılığını körükleyen, erkek egemen toplumu destekleyen yanlış politikalar nedeniyle evde oturmaya mahkum ediliyor” dedi.
Türkiye’de binlerce kız çocuğunun gelin olmaya zorlandığını ifade eden Alemdar, 10 kadından 3’ünün 18 yaşının altında evlilik yaptığını ve 17 bine yakın kız çocuğunun doğum yaptığını belirtti. 3 Mart 2017’de işlenen Naime Kaçakoğlu cinayetini hatırlatan Alemdar, “Kastamonu'da 3 Ekim 2017 tarihinde yaşanan vahşet ise iktidarın kadına değer vermediğini açık ve seçik gözler önüne serdi' Eşinden şiddet gördüğü için sığınma evinde kalan Naime Kaçakoğlu ailesiyle görüşmek için geldiği Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü'nden ayrılırken müdürlüğe ait servis aracının içinde eşi tarafından öldürüldü. Yaşam hakki devletin öncelikle savunması gereken temel bir haktır. Biz kadınlar yaşamı savunuyoruz ve bizlere dayatılmak istenen eril iktidarı kabul etmiyoruz. Hayatımızı tek adam diktatörlüğüne emanet etmeyeceğiz” ifadelerini kullandı. 
AK Parti’nin kadın düşmanı politikalar izlediğini iddia eden Alemdar sözlerini şu şekilde noktaladı; “Biz omuz omuza, dik durdukça bu rejim ayakta kalamaz. Değişim, umut dolu bir gelecek ancak tavizsiz bir kadın siyasetiyle mümkün. Biz kadınlar kaderimize el koyabildiğimizde, siyaseti sandıktan sandığa bir pratik gibi görmeyip, işi siyasi partilere bırakmayım siyasi partileri de ilerici-eşitlikçi bir siyasete doğru ittiğimizde başaracağız. O eşit, özgür, laik, barışçı ve demokrat gelecek için biz kadınlar varız. Evet, vardık, varız, var olacağız. Türkiye'nin aydınlık yarınlarını emekçi kadınlar kuracak. Geleceği biz kuracağız.” 
Konuşmanın ardından etkinliğe katılanlar ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ etkinliği kapsamında gökyüzüne 150 adet mor balon bıraktı. 
Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV