CHP, meydanda 23 Ağustos'u kutladı

CHP İl Başkanlığı tarafından Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabının 96. yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi

CHP, meydanda 23 Ağustos'u kutladı

CHP İl Başkanlığı tarafından Atatürk’ün Kastamonu’ya Gelişi, Şapka ve Kıyafet İnkılabının 96. yıldönümü nedeniyle Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenledi.  

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anı'tı önünde gerçekleşen programa CHP Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Sekreteri Mehmet Sezer ve partililer katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından yapılan çelenk sunma töreni sonrası Milletvekili Baltacı ve CHP İl Sekreteri Sezer, konuşma gerçekleştirdi.

BALTACI; “YÜRÜNEBİLECEK BİR TEK YOL VAR, O DA MUSTAFA KEMAL'İN YOLUDUR”

Özellikle Bozkurt ilçesinde yaşanan sel afetinde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı dileyen Milletvekili Hasan Baltacı; “Bu yaşananları bir tesadüf sananlar veya görenler Mustafa Kemal’i anlamamış demektir. Bugün bir tarafta iklim krizi ve onun sonucu olan yangınlarla ve sellerle uğraşırken, diğer taraftan mülteci ve sığınmacı krizi ile Türkiye’yi baş başa bırakanlar bize şu gerçeği anlatıyorlar; Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yürüdüğü yolda, yaptıkları inkılaplardan ve devrimlerden ne kadar saptığımızı gösteriyor. Bilimi, aklı, adaleti ve vicdanı ne kadar dışarıda bıraktığımızı gösteriyor. Bu yol eğer istiklal yoluysa, eğer bu yolda dedelerimiz, ninelerimiz tüm yokluklara rağmen yürüdülerse, bu ülkeyi bilime, vicdana ve adalete kavuşturdularsa. 100 yıl sonra yaşanan sapmayı bertaraf edecek ve bu ülkeyi cumhuriyetin ikinci 100 yılına taşıyacak laik ve demokratik bir ülkeyi tekrar ayaklarının üzerine dikecek görev bizlerin omuzlarına düşmektedir. Bir daha bu acıların yaşanmaması için, Türkiye’nin Avrupalı emperyalistlerin sığınmacı bekleme odası olmaması için ekonomide, hukukta, adalette, dış politikada ve bilimde ileriye gidebilmesi için yürünebilecek bir tek yol var, o da Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yürüdüğü yoldur” dedi.

SEZER; “EN İLGİNÇ DEĞİŞİMLERİNDEN BİRİSİ DE ŞAPKA DEVRİMİDİR”

CHP Genel Sekreteri Mehmet Sezer ise; “1925 yılında Türkiye değişim noktasında sürecin en ilginç ve ses getiren değişimlerinden birisi de şapka devrimi olmuştur. Şapka devrimi, değişimi olabilmesi için Mustafa Kemal Atatürk tarafından halkın nabzının tutulması açısından çeşitli geziler düzenlenmiştir. Bu geziler esnasında en önemlisi Kastamonu’da gerçekleştirilen gezi olmuştur. Ülkeyi her anlamda çağdaş ve uygar düzeye çıkartabilmek için değişiklikler tasarlarken dış görünüşü ile bunu vurgulaması gerektiğine inanan Gazi Atatürk, gezisi esnasında ilk defa şapkayı halkla tanıştırmıştır. Atatürk, 'Biz her anlamda medeni insanlar olmalıyız. Zihniyetimiz tepeden tırnağa kadar medeni olacaktır' diyerek, 25 Ağustos 1925 tarihinde Kastamonu’da yaptığı gezide başlattığı şapka inkılabını başına şapka giyerek devrimin ateşini yakmıştır. Atatürk’ün Kastamonu’ya gelişini ve şapka devrimini kutluyorum” diye konuştu. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER