CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar’dan zam tepkisi KASTAMONU’YA ALTERNATİF BİR ULAŞIM GEREKLİDİR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, önceki gün Kastamonu Belediye Meclisi’nde alınan kararla şehir içi dolmuşa yapılan 25 kuruşluk zammı değerlendirdi.

 CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar’dan zam tepkisi KASTAMONU’YA ALTERNATİF  BİR ULAŞIM GEREKLİDİR


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar, önceki gün Kastamonu Belediye Meclisi’nde alınan kararla şehir içi dolmuşa yapılan 25 kuruşluk zammı değerlendirdi.

“Nerede ise çeyrek yüzyıldır Kastamonu Belediyesi, il içinde toplu taşımaya alternatif oluşturmadığı için yıllar geçtikçe halkın aleyhine oluşan durumlar sıklıkla gelişmeye başlamıştır” diyen Alemdar, “Kastamonu Belediye meclisinin almış olduğu karara göre toplu taşımaya zam yapıldı. Bu konu üzerinde zam kararından önce söylenmesi gereken çok söz var. Öncelikle şunu ifade edelim. Akaryakıt başta olmak üzere girdilere yapılan zamlardan dolayı toplu taşımaya zam yapılması sadece bu açıdan bakıldığında normal karşılanabilir. Ancak belediye yapması gerekenleri yapar, oluşturması gereken alternatifleri oluşturur ve sonuç yine toplu taşımaya zam yapma noktasına sizi götürürse o zaman zam konusu gündeme alınabilir. Bu zam kararı alınmadan önce belediye her zaman olduğu gibi ne alternatif oluşturmuş ya da oluşturmak için bir öneri sunmuş ne de bu konunun çözümü için bir önerisi olmuştur. Her zaman olduğu gibi en kolay yol seçilmiş ve toplu taşımaya zam yapılmıştır” ifadelerini kullandı.
“KASTAMONU’DA TOPLU TAŞIMA TEKELLEŞMEK ZORUNDA KALMIŞTIR”
Alemdar’ın konuya ilişkin açıklaması şöyle: “Belediye alternatif ulaşım metotlarını devreye almadığı için Kastamonu’da toplu taşıma tekelleşmek zorunda kalmıştır. Bu durum bir avuç insanı memnun ederken, 120.000 nüfuslu Kastamonu’da yaşayan öğrencisi, işçisi, memuru ve emekli vatandaşı ile bir kenti etkilemektedir. Bu tekelleşmenin neticesinde hizmet kalitesinde ciddi sıkıntılar yaşanmaya başlanmıştır. 65 yaş üstü yaşlıların duraklardan alınmaması, engelli vatandaşlarımız duraklarda tek olarak kaldıklarında otobüslerin şerit değiştirip onları görmemezlikten gelmek gibi birçok sıkıntı her gün şehrimizde yaşanılan olağan bir durum haline gelmiştir.

“KASTAMONU’YA ALTERNATİF BİR ULAŞIM GEREKLİDİR”

Kastamonu’ya alternatif bir ulaşım gereklidir. Kastamonu Belediyesinin özelleştirerek bir kooperatif aracılığı ile yürüttüğü toplu taşıma için başka alternatifler yaşamsal bir ekonomik zorunluluk haline gelmiştir. Bu zamana kadar başka bir alternatif düşünülmemiştir. Tek elden yürütülen bütün hizmetlerde tekelleşmenin önüne geçemezsiniz. Oysa belediye başkanlığının rekabet ortamı yaratmak gibi bir çalışmasının olmaması çok düşündürücüdür.
“YAKINA GİDENDE UZAĞA GİDENDE AYNI ÜCRETİ ÖDÜYOR”
Bir başka açıdan baktığımızda;
1- 2019 yılının sonuna gelmiş olmamıza rağmen hala toplu taşıma araçları elektronik sisteme geçirilmemiştir. Elektronik sistemin olmaması en yakına giden ile en uzağa gideni aynı ücret ödemek zorunda bırakmaktadır. Bu adil olmayan bir uygulamadır. Her şeyin elektronikleştiği bir ortamda Kastamonu’da toplu taşımanın hala elektronik sisteme geçmemesi düşündürücüdür. Üstelik 5393 sayılı Belediye kanunu kapsamında toplu taşıma ruhsatı verilen ya da kiralayanların bu hizmeti elektronik sistemde ücretlendirmeleri halinde 3065 sayılı kanunun 38. Maddesine göre vergilendirmeleri % 18 yerine % 1,5 olarak yapılacağı belirtilmektedir. Belediyenin toplu taşımayı yapan firma ile elektronik sisteme geçişini sağlayarak yapılacak vergilendirmeden % 16,5’luk bir indirim sağlanarak yapılacak zamdan vazgeçilmesi yolu seçilebilirdi.
“ELEKTRONİK SİSTEME GEÇİŞ SEÇİM VAADİDİR”

Toplu taşımada elektronik sisteme geçilmesi aynı zamanda belediye başkanlığını kazanan partinin seçim vaadidir. Bu şekilde şehrimize söz verdikleri vaatlerini de yerine getirmiş olurlardı.
“100-150 KİŞİLİK KÜÇÜK BİR GRUP MEMNUN”

Elektronik sisteme geçilmemesi 100-150 kişilik küçük bir grubu memnun ederken, koskoca bir ilin bütün halkını etkileyecek ve ekonomik olarak zora sokacak bir sonuç ortaya çıkarmaktadır. Belediye Başkanlığının bu zam kararını vermeden önce 100- 150 kişiden daha çok toplumun kazanımlarını göz önüne almak zorunda olduğunu bilmesi gerekir.

2- Belediye Başkanlığı bir kamu kuruluşu olarak kâr amacı gütmeden toplu taşımayı kendisinin üstleneceği bir alternatif ulaşım sistemi oluşturulabilir. Belli sayıda araç ile Kastamonu’nun her tarafına ulaşacak bir ring ağı kurulabilir. Bu belediyenin acilen düşünmesi ve uygulamaya koyması gereken çok önemli bir alternatif çözüm yoludur.
3- Kastamonu’da toplu taşıma için başka firmalar ile anlaşma yapılarak rekabet ortamı oluşturabilir ve bu rekabet ortamında halkımızın daha sağlıklı ve daha ucuz ulaşım olanağına kavuşması sağlanabilir.
4- Birçok ilde denenen ve kent ulaşımına ciddi katkı sağlayan ve insanları gidecekleri yerlere daha hızla ulaştıran dolmuş minibüsler devreye sokulabilir.
“EĞİTİM ÜCRETSİZ AMA EĞİTİME GİDEN YOLLAR ÜCRETLİ”

T.C Anayasasına göre eğitim ücretsizdir. Ancak Kastamonu gibi küçücük bir ilde dahi zamdan önce 1.75 TL, zamdan sonra 2.00 TL öğrencilerimizden ücret alınmaktadır. Bunun anlamı şudur. Eğitim ücretsiz ama eğitime giden yollar ücretlidir. Belediye gibi kamu yararı güden kamu kuruluşlarının yapacakları zamdan önce toplumun sosyolojik yapısını ve ekonomik yapısını gözden geçirmesi sosyal bir gerekliliktir.
“ALINAN ZAM KARARININ GERİ ÇEKİLMESİ TALEBİMİZDİR”

Alınan zam kararı geri çekilerek bunun yerine Kastamonu halkını rahatlatacak alternatif toplu taşıma araçlarının devreye sokulması bizim talebimizdir. Bu talebimizde haklı olduğumuz yukarıda ortaya koyduğumuz gerekçelerle ortadadır. Alınan bu kararın tekrar gözden geçirilmesini bekliyoruz. Bu konuda gerek parti olarak ve gerekse Belediye meclisinde bulunan üyelerimiz vasıtasıyla gerekli girişimlerde bulunmaya ve çözüm yolları sunmaya devam edeceğiz.”
(Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2019, 10:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER