CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı - SEÇMEN DEĞİŞİMDEN YANA

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanlığı tarafından İl Danışma Kurulu Toplantısı Pazar akşamı Grand Moni Konferans ve Nikah Salonu'nda gerçekleştirildi.

 CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı  - SEÇMEN DEĞİŞİMDEN YANA
banner72

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu İl Başkanlığı tarafından İl Danışma Kurulu Toplantısı Pazar akşamı Grand Moni Konferans ve Nikah Salonu'nda gerçekleştirildi.

Toplantıya Kastamonu’dan sorumlu PM Meclisi Üyesi aynı zamanda İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, Araç Belediye Başkanı Satılmış Sarıkaya, Cide Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu ve partililer katıldı.

ERBİLGİN: FETÖ TERÖR ÖRGÜTÜNÜ LANETLİYORUZ

Sözlerine 15 Temmuz hain darbe girişimini lanetleyerek başlayan CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 3 yıl geçti. Demokrasi ve milli iradeye yönelik olan hain kalkışma ve arkasındaki FETÖ terör örgütünü lanetliyoruz. 15 Temmuz gecesi yaptığımız gibi halk egemenliğine ve Türkiye’nin demokratik birikimine sahip çıkma azmindeyiz. Darbe girişimine karşı milletimiz Gazi Meclis ve siyaset kurumu ortak bir duruş sergilemiş, girişimi boşa çıkartmıştır. Ancak bu kararlı duruş güçlü bir demokrasi çıkartma şansına dönüşmemiş, sonrasında meclis devre dışı bırakan bir OHAL rejimi yerleştirilmiştir. Aradan 3 yıl geçmesine rağmen darbenin siyasi ayağı ortaya çıkartılmamıştır” dedi.

“YAPMAK İSTEDİĞİMİZ, DOĞRU BİR HİZMET

ANLAYIŞINI YENİDEN İNŞA ETMEKTİR”

Güçlü ve müreffeh bir Türkiye yaratmanın yolunun Cumhuriyetin kuruluş ilkelerine bağlı kuvvetler ayrılığına dayalı demokratik, laik ve sosyal devlet esaslarına dayanmaktan geçtiğini söyleyen Hikmet Erbilgin, İl Danışma Meclisi’ni 31 Mart seçimlerinden hemen sonra toplamaları gerektiğini ancak yenilenen İstanbul seçimleri nedeniyle geciktiğini dile getirdi.

Ertelenen seçimlerle birlikte Türkiye için yeni bir yol açılığını ifade eden Erbilgin, “Yapmak istediğimiz 31 Mart seçimlerini doğru değerlendirmek, Kastamonu’muz ve Türkiye’miz için doğru bir hizmet anlayışını yeniden inşa etmektir” diye konuştu.

BALTACI: SEÇMEN DEĞİŞİMDEN YANA İRADESİNİ KULLANMIŞTIR

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “Hem Kastamonu hem Türkiye tablosuna baktığımda seçmen değişimden yana iradesini kullanmıştır. Bu iradeyi doğru okuyabilenler geleceğe dönük siyaseti kurabilirler diye düşünüyorum. Onun için bu danışma kurulumuzun toplanmasının asıl amacı bu. 31 Mart’ta seçmenin bize vermiş olduğu mesajı doğru anlayarak ülkenin ve Kastamonu’nun ihtiyaçları doğrultusunda yeni bir siyaseti yeniden inşa ederek partimizi daha iyi yerlere getirmek gibi bir amacımız var. Değerli arkadaşlar il başkanım bahsetti 15 Temmuz’un 3. Yılı. Cumhuriyet Halk Partisi tarihi itibariyle tüm darbelerin karşısında olmuştur. 27 Mayıs’ında, 12 Mart’ında, 12 Eylül’ünde, 28 Şubat’ında, 15 Temmuz’unda karşısında olmuştur. Biz bugün parlamentoda bütün milletvekillerimiz 15 Temmuz’la hala mücadele ediyoruz. Ama bir şey söylüyoruz. 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşananlarla 15 Temmuz’a gelinen süreçle, sonrasında yaşanan OHAL ve OHAL sürecinde yapılan referandum ile bu ülke yüzleşmek zorunda. Gelin 15 Temmuz’un bütün karanlık süreçlerini mecliste araştıralım, tartışalım ve önümüze koyalım. Koyalım ki bundan sonra hiç kimse darbeye teşebbüs etmesin. Kimse 15 Temmuz’un hain gecesinden beslenmeye devam etmesin. Biz bu önergeyi verdiğimizde iktidar partisi ve Cumhur İttifakı’nın birleşenleri ‘hayır’ oyu kullanıyorlar. Eğer hesaplaşmak istiyorsak bunun zemini parlamentodur. Eğer 15 Temmuz ile hesaplaşılabilseydi 31 Mart sonrasında İstanbul seçimleri ile ilgili YSK’nın vermiş olduğu kararı yani bir YSK darbesini yaşamazdık. Halkımız bu YSK darbesine 23 Haziran’da çok net bir cevap vermiştir. Halkımız demiştir ki ‘Bu ülkede hiç kimse demokrasi sınırlarının dışına çıkmasın’, ‘Demokrasi sınırlarının dışında bir arayış içerisine girmeyin’ demiştir ve İstanbul’da hakkını teslim etmiştir. Sonuçta her şey çok güzel olmuştur. Özellikle ben İstanbul’da yaşayan Kastamonulu hemşerilerimize çok teşekkür ediyorum” dedi.

“İNSANLAR ARTIK YEREL YÖNETİMLERİ

BİR ÇÖZÜM ODAĞI OLARAK GÖRÜYOR”

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin işlemediğini iktidar partisinin bileşenlerinin dahi anladığını iddia eden Hasan Baltacı, “Biri çıkıp ‘Bu sistem değişmeli, parlamenter sisteme geçmeliyiz’ diyor. Birisi çıkıp ‘Bu sistemi revize etmeliyiz’ diyor. Ama görünen tablo Türkiye’de insanlar artık merkezi iktidardan umudu kesmiş durumda. Milletimiz artık yerel yönetimlerden, yerel iktidardan umut beslemeye başlamış durumdadır. Bunu hem 31 Mart’ta hem 23 Haziran’da hem de daha sonrasında gördük. İnsanlar iş bulamıyorlarsa artık yerel yönetimleri çözüm odağı olarak görüyorlar. İnsanlar ulaşım sorununda, sağlık sorununda hatta eğitim sorununda bile artık yerel yönetimleri bir çözüm odağı olarak görüyor. Bu iktidar, iktidara gelmeden önce yerel yönetimleri güçlendirme vaadiyle iktidara gelmişti ama gördüğüm tablo geldiğimiz yer merkezi iktidar daha da güçlenmiştir. O merkezi iktidar o kadar güçlenmiştir ki Erdoğan’ın artık kendi yol arkadaşlarına dahi tahammülü yok. Partiyi kuran yol arkadaşları bile artık itiraz seslerini yükselttiler ve ‘Bu sistem böyle devam etmez’ dediler. Evet bu sistem böyle devam etmez, önümüzde uzun, zorlu bir mücadele var. Ama fırsatlarda var. Bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirerek, Türkiye’yi yeniden demokrasi sınırları içerisine çekerek, yeniden eksiklerini gidererek daha güçlü parlamenter sistemi kurmak bizim önümüzde ki en kısa hedeflerden birisidir. Bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum” diye konuştu.

“KASTAMONU’YU EN İYİ ŞEKİLDE

TEMSİL ETMEYE ÇALIŞIYORUM”

Milletvekili seçildiğinden bu güne kadar 1 yıl kadar bir zaman geçtiğini bu süre zarfında Kastamonu ile ilgili her türlü sorununu meclis kürsüsünden dile getirmeye gayret ettiğini ifade eden Milletvekili Baltacı, “Kastamonu’yu en iyi şekilde temsil etmeye çalışıyorum. Biz bu halkın günlük sorunlarına ne kadar ilgi gösterirsek bu sorunları ne kadar dillendirirsek. Bu sorunların çözümünün üstüne ne kadar gidersek, bu toplumun bağrı Cumhuriyet Halk Partisi’ne açıktır arkadaşlar. O gönlü kazanacağız, o gönlü fethedeceğiz. Uzunca bir süre var bunu birlikte kazanacağız. İl Başkanıyla, ilçe başkanıyla, yöneticileriyle, delegeleriyle, milletvekilleriyle bundan sonra daha uyumlu, daha koordineli ve daha disiplinli bir çalışma bizi bekliyor. 23 Haziran ve 31 Mart, sadece bir başlangıç. Bu başlangıcı nihai hedeflere ulaştırmak bizim sorumluluğumuzdadır. Ben bunu başaracağımıza inanıyorum. Bu inançla hepinizi tekrar saygıyla selamlıyorum. Burası bizim muhasebe yaptığımız bir alan, buradan doğru sonuçları çıkartabilirsek ve takip edebilirsek; alacağımız yeni kararlarla birlikte, başarı kaçınılmazdır” ifadelerini kullandı.

BÖKE: BEN DE ARTIK KASTAMONULU SAYILIRIM

‘Ben de artık Kastamonulu sayılırım, bunun için eve gelmiş gibi hissediyorum’ diyen PM Meclisi Üyesi aynı zamanda İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, “Bugün bir umudun coşkusuyla ve bir değişimin kararlılığıyla bir aradayız. Dolayısıyla konuşmamız gereken o umudu ortaya çıkaranın ne olduğu tarifidir. Ama daha önemlisi; o umuttan sonra sadece umudu değil bundan sonra gerçekleşecek hayallere, hedefe dönüştürecek yeni siyaseti ve o yeni siyasetin Türkiye’ye yayılacak olan yeni başlangıcını konuşacağız. Bunca yıldır, bunca baskıya rağmen, umut ve cesaretle doğru bildiğini konuşmaya çekinmemiş olan, Türkiye’yi ileriye taşıma iddiasından asla vazgeçmemiş, Cumhuriyet’i Cumhuriyet yapan değerlerden hiçbir koşulda vazgeçmeyeceğini, bu baskıcı iktidara her fırsatta hatırlatmış olan sizler, değişimi başlattınız. Onun için, bize düşen, sadece bir belediye başkanlığı kazanmış olmak değil, kazanılanın tam da bu değerlerde ısrar edilmesinden kaynaklı bir yeni siyaset olduğunu her fırsatta hatırlatmaktır. Ama unutmayalım ki, sandıklardan filizlenmiş olan o umut ve değişimin başlangıcı bizi esasında yok olmakta olan ve son günlerini yaşadığı için çok da hırçınlaşmaya açık bir iktidarla karşı karşıya bırakıyor. Yani bizi, zor günler beklemeye devam ediyor. Bu umudu kırmak, cesareti yok etmek için değil, bilakis umudu arttırmak ve cesareti büyütme yükümlüğümüzü bize hatırlatmak için sıkça altını çizmemiz gereken bir gerçek” dedi.

“YÜKLENDİKLERİ AĞIR SORUMLULUĞU HATIRLATMAK İSTİYORUM”

Selim Sayek Böge; “Çünkü halk, yıllardır baskıya ve zorluğa rağmen, zaten bu değerlere hep birlikte, kendi kurduğu toplumsal ittifakla sahip çıkıyordu. Ama bugün bütün bu sürecin ortaya çıkardığı,  Kastamonu’da da artık bir değil üç diyebildiğimiz, bizim diyebildiğimiz, iktidar alanından cumhuriyet değerlerini büyütebileceğimiz, yerel yönetimlerde; iktidar alanımızın arttığı bir gerçek. Ama biliyoruz ki, yerel yönetimlerden kurulacak olan bu yeninin, kurulmasına engel olmak için ellerinden ne geliyorsa yapacaklar. O zaman, ben buradan bir kez daha yerel yönetimlerde bizi temsil etmek üzere seçilmiş olan değerli yol arkadaşlarımıza, yüklendikleri ağır sorumluluğu hatırlatmak istiyorum. Bundan sonra Türkiye’ye kuracağımız, sosyal demokrat iktidarının ilk filizleri, bizim olan sosyal demokrat belediyelerimizdir” ifadelerini kullandı.

Serkan Horuz

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2019, 10:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER