banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
19 Nisan 2019 Cuma

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı KRİZİN FATURASI ONLARA KESİLDİ

İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar ve CHP İl Sekreteri Mehmet Sezer’den oluşan CHP heyeti ilimizde faaliyet gösteren odaları ziyaret etti.

Aciksoz Haber -->
12 Eylül 2018 Çarşamba 10:11
CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı KRİZİN FATURASI ONLARA KESİLDİ
 

İzmir Milletvekili Atila Sertel, Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, Daday Belediye Başkanı Hasan Fehmi Taş, CHP Merkez İlçe Başkanı Uğur Alemdar ve CHP İl Sekreteri Mehmet Sezer’den oluşan CHP heyeti ilimizde faaliyet gösteren odaları ziyaret etti.

Yaşanan derin ekonomik krizi ve bu krizden çıkışın çözüm yollarını içeren parti önerilerini anlatmak için KATSO, Belediye-İş, Köy-Koop, KESK, KASİAD, Kamu-Sen, MÜSİAD ve KESOB’u ziyaret eden CHP heyeti, oda yetkililerine Türk ekonomisinin son dönemde yaşadığı krizin nedenleri ile ilgili olarak bilgiler verdi.

AK Parti iktidarı döneminde ekonomide yanlışlıklar yapıldığını dile getiren Atila Sertel, “2014’teki ilk Cumhurbaşkanlığı seçiminden bu yana TL’nin Dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 68 oldu. Faizdeki artış ise yüzde 15 olmuştur” dedi.

“ABD yaptırımlarından en fazla etkilenen ekonomi neden Türkiye ekonomisi olmuştur?’ diyen Atila Sertel, “2014’ten sonra AKP Genel Başkanı’nın tek adamlık hevesi, popülist politikaları ön plana çıkarırken otoriterleşme sürecini de hızlandırdı. İhtiyaç duyulan yapısal reformlar ertelendi, yapılmış olanlarda da geriye gidildi” diye konuştu.

BALTACI: CEP YAKAN ZAMLARIN ÖNÜNE GEÇEMEYİZ

Yaşanan ekonomik krizin faturasının işçiye, memura, esnafa, çiftçiye ve emekliye kesildiğini ifade eden CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, “16 yıldır rantçı sermayeyi destekleyip yerli üretimi bitirenler ve paradan para kazanan yandaşlarının yol açtığı bu ekonomik krizin faturası; işçiye, memura, esnafa, çiftçiye ve emekliye kesiliyor. Çözüm için ekonomideki yapısal sorunların temeline inmeli, günlük çözümler üreten politikalar yerine kalıcı çözümler üreten politikalar belirlemeliyiz. Tüketim kültürünü kenara bırakıp, üretim kültürünü hızla yeniden inşa edemez, yerli üretimi ve onu destekleyen yan kolları bir an önce canlandıramazsak, krizin ve cep yakan zamların önüne geçemeyiz” dedi.

“ARTAN İŞSİZLİK VE PAHALILIK ORTAMINDA

ESNAFIMIZA SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Yerli tüccarın ekonomiye güveninin azaldığını ifade eden Baltacı, “Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ni ziyaret ettik. Yerli tüccar sattığı malı, sattığı fiyattan yerine koyamıyor, ekonomiye güvenemiyor. Bunun sorumlusu bu güveni veremeyen iktidardır.  Artan işsizlik ve pahalılık ortamında esnafımıza sahip çıkmalıyız. Yerli tüccar sattığı malı, sattığı fiyattan yerine koyamıyor, ekonomiye güvenemiyor. Bunun sorumlusu bu güveni veremeyen iktidardır. Artan işsizlik ve pahalılık ortamında esnafımıza sahip çıkacağız” diye konuştu.

“TÜRKİYE EKONOMİSİ HER TÜRLÜ

DIŞ ETKİYE KARŞI KORUMASIZ KALDI”

Türkiye ekonomisinin dış etkilere karşı korumasız kaldığını ifade eden Hasan Baltacı, “Trump’ın Kongre’ye Meksika sınırına duvar inşa etme resti sonrasında Meksika Pezosu bir ayda yüzde 5’ten fazla değer yitirirken Türk Lirası, Brunson krizinden bu yana yüzde 30’a yakın değer yitirdi. Demek ki dış baskılara direnebilmek için, ‘Trump yaptı’ diye sızlanmaktan vazgeçip, kendi evimizi bir an önce düzene sokacak bütüncül bir programı hemen devreye almak gerekiyor. Türkiye dış politikada komşularla sıfır sorun derken sorun yaşamadığı komşusu kalmadı. Jeopolitik riskler arttı. Yatırımcıları çekmekte çok önemli olan demokrasi, hukukun üstünlüğü, kuvvetler ayrılığı, ifade ve basın özgürlüğü bu süreçte ciddi yaralar aldı” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İSRAFTAN KAÇINMALI, TASARRUF YAPMALI”

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, partisinin ekonomik krizden kurtulmak için hazırladığı çözüm önerilerini şöyle sıraladı;

“Devlette liyakat sistemi yeniden inşa edilmelidir. Demokrasiye geçilmeli, hukukun üstünlüğü ve hukuk güvenliği sağlanmalıdır. Merkez Bankası’nın bağımsızlığı sağlanmalıdır. Akılcı bir dış kaynak yönetimine geçilmelidir. Dolar esas alınarak yapılan ihaleler süratle Türk Lirası’na dönüştürülmelidir. Kamu İhale Yasası değiştirilmelidir. Sayıştay uluslararası standartlarda denetim yapmalıdır. Bütçe disiplini sağlanmalıdır. Dış Politika 180 derece değişmelidir. Geleceğimizi ipotek altına alan kontrolsüz borçlanmalardan kaçınılmalıdır. Adaletsiz vergi politikası düzeltilmelidir. Üretimi önceleyen bir planlama ve teşvik politikası yaşama geçirilmelidir. Türkiye israftan kaçınmalı, tasarruf yapmalıdır.”
(Haber Merkezi)

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV