banner38

banner39

banner46

banner47

banner29
15 Kasım 2019 Cuma

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı KASTAMONU’YA AYRI BİR ÖNEM GÖSTERİLMELİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dün düzenlediği basın toplantısı ile 23 Haziran seçimleri ve Kastamonu gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul seçimlerinin tüm Türkiye’yi olduğu gibi Kastamonu’yu da etkileyeceğini ifade eden Hasan Baltacı, “Bizden talebi olan tüm belediyelerle, İstanbul belediyesi ile çalışmak isteyen herkese önderlik edeceğiz. Mesele Kastamonu’ya daha fazla katkı sağlamaktır. Biz gerekli adımları atmaya hazırız” dedi.

27 Haziran 2019 Perşembe 10:24
CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı  KASTAMONU’YA AYRI BİR ÖNEM GÖSTERİLMELİ
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, dün düzenlediği basın toplantısı ile 23 Haziran seçimleri ve Kastamonu gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul seçimlerinin tüm Türkiye’yi olduğu gibi Kastamonu’yu da etkileyeceğini ifade eden Hasan Baltacı, “Bizden talebi olan tüm belediyelerle, İstanbul belediyesi ile çalışmak isteyen herkese önderlik edeceğiz. Mesele Kastamonu’ya daha fazla katkı sağlamaktır. Biz gerekli adımları atmaya hazırız” dedi.

Kastamonu’nun büyük problemlerinin olduğunu bunların başında da işsizlik ve sağlığın geldiğini ifade eden Milletvekili Hasan Baltacı, 2018 yılı sonu itibariyle ilimizde İŞKUR’a 28 bin 180 kişinin başvurduğunu ve kayıtlı işsiz sayısının 14 bin 531’e yükseldiğini ifade etti. Sağlık sorunlarına da değinen Hasan Baltacı, Kastamonu’da her ay ortalama 2 bin 11 hasta, günde ortalama ise 67 hasta il dışına sevk edildiğini söyleyerek, “Sağlık, eğitim ve işsizliği en temel sorun olarak görüyorum” dedi.

“ELİMİZDEN GELDİĞİNCE TÜM DAVETLERE KATILMAYA ÇALIŞTIK”

23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçimlerinde elinden gelen gayreti sarf ettiğini ifade eden Baltacı, “Bu ülkenin demokrasisinde görülmemiş bir şekilde YSK darbesiyle geçersiz sayılan seçimler 23 Haziran’da tekrarlandı. 31 Mart’ta olsun, 23 Haziran’da olsun, genel seçimlerde olsun, bu iktidarın çizdiği kurallar çerçevesinde seçimler oldu. Tüm bunlara rağmen 31 Mart’ta aynı iktidar usulsüzlük olduğunu, neyin çalındığını bilmeden, bir şeylerin olduğunu ancak kendilerinin bilmediğini iddia ederek 23 Haziran seçimlerine gitti. Durum aslında çok ortadaydı. İstanbul’u kaybetmenin bedelinin olduğunu düşündükleri için, seçmenlerin iradesini yok sayarak, övündükleri Milli iradeyi yok sayarak seçimleri yeniledi. Anadolu’daki tüm il ve ilçe başkanlarımız, milletvekillerimiz bu seçim çalışmalarına katıldı. Ben de Fatih ilçesinden sorumlu milletvekili olarak bu çalışmalarda yer aldım. Bu vesileyle İstanbul’da yaşayan Kastamonulu hemşerilerimizle bir araya gelme imkanı bulduk. Elimizden geldiğince tüm davetlere katılmaya çalıştık” dedi.

“İSTANBUL SİYASETİNİ YAKINDAN TANIDIK”

İstanbul’da önemli tecrübeler edindiğinin altını çizen Hasan Baltacı, “Bizim için çok kıymetli tecrübeler edindik. İstanbul siyasetini yakından tanıdık. Bundan sonra İstanbul’daki Kastamonulu hemşerilerimizle ilgili ne yapacağımız konusunda iyi bir fikir edindik. Bu bakımdan seçimler bizim için kıymetliydi. Sonuçları itibariyle de Türkiye şunu çok iyi gördü. Ne yaparsanız yapın, seçmen iradesini baskılamanın bir karşılığı olacaktır. Bu toplum uzunca bir süredir nefret ve öfke dilinden bıkmış durumda. En önemli talebi adalettir, vicdandır. Birikmiş sorunları vardır. Her ne kadar 17 yıldır iktidarda da olsalar, Türkiye’nin sorunlarını çözmüş değiller. İnsanlarımız siyasetten beklentisini 23 Haziran’da çok net bir şekilde ortaya koydu. İstanbul seçmeni günlük hayatlarındaki sorunların çözülmesini istediğini söyledi. Pahalı bir şekilde hizmet almak istemiyorum dedi. İstanbul’un kaynaklarının nereye harcandığını bilmek istiyorum gibi günlük somut taleplerini seçim sonuçlarına yansıttılar. 13 bin farkı beğenmeyenler, 800 binin üzerinde bir farkla karşı karşıya kaldılar. İktidar partisine tavsiyem şapkasını önüne koymasıdır. Nerede hata yaptıklarını görsünler. Bu sandık hepimizin ihtiyacı. Adil güvenli bir ortamda seçimleri yapmak istiyoruz. Bu bakımdan İstanbul seçimleri önemliydi” diye konuştu.

“HALKIN GERÇEK GÜNDEMİNİ GÖRMELİYİZ”

‘Seçimlerin bitmesine bizlerde sevindik’ diyen CHP Milletvekili Hasan Baltacı konuşmasında şu ifadeleri kullandı; “Türkiye son 5 yıldır 7 seçime girdi. Tabiri caizse seçimlerden başını kaldıramadı. Yurttaşlarının taleplerine cevap veremedi. Son bir yıl da tekrar seçimlerini de sayarsak 3 seçim gerçekleştirdik. Artık Türkiye’nin acilen gerçek sorunlarına dönmesi gerekiyor. Halkın gerçek gündemini görmeliyiz. Tüm devlet kurumlarıyla sorunların çözümü için çalışmalıyız. 23 Haziran seçimleri şunu net bir şekilde gösterdi; biz kutuplaşmak istemiyoruz, biz ayrışmak istemiyoruz, biz sorunlarımızın çözümünü istiyoruz. Bu seçimde halk iktidara, bu sorunları tek başına çözemiyorsan muhalefetle birlikte sorunların çözümü için harekete geç demiştir. Derin bir ekonomik, hukuk ve demokrasi krizleriyle karşı karşıyayız. İstanbullular Suriye savaşının sorunlarından doğrudan etkileniyor. Dış politikayla ilgili çözülmesi gereken konular var. S-400 ve F-35 konuları var. Artık gerçek gündeme dönmeliyiz.

“SAĞLIK, EĞİTİM VE İŞSİZLİĞİ EN TEMEL SORUN OLARAK GÖRÜYORUM”

Seçildiğim günden itibaren bazı temel sorunları gündemden düşürmemeye çalışıyorum. Sağlık, eğitim ve işsizliği en temel sorun olarak görüyorum. Bunlarla ilgili çalışmaktan, öneri sunmaktan bir an olsun vazgeçmeyeceğim. İktidar da sağlıkla ilgili beklenen adımları atmamıştır, atmaya da yanaşmamıştır. Örneğin en yoğun taleplerden birisi Onkoloji uzmanı eksikliği. Bu sorun çözülmeli.

“UZMAN TABİP SAYISINDA 81 İL İÇERİSİNDE
68’NCİ SIRADA BULUNUYORUZ”

Milletvekili seçildiğim günden bu yana özellikle Meclis’te seslendirmeye çalıştığım ve Kastamonu’nun en önemli sorunu olarak gördüğüm iki başlıktan biri sağlık diğeri eğitimdir. Kastamonu'da sağlık en önemli sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Kastamonu'da doktor yetersizliği nedeniyle maalesef her ay ortalama 2 bin 11 hasta, günde ortalama ise 67 hasta il dışına sevk edilmektedir. Yoğun bakım yetersizliği nedeniyle; Her ay ortalama 47 hasta, günde ortalama ise 1 yada 2 hasta il dışına sevk edilmektedir. Kastamonu il genelinde Sağlık Bakanlığınca belirlenen Standart Kadro Cetveline göre görev yapması gereken uzman tabip sayısı 750, bakanlıkça belirlenen Personel Dağıtım Cetveline göre görev yapması gereken uzman tabip sayısı 260 olmasına rağmen sadece 156 uzman tabip aktif olarak görev yapmaktadır. Standart Kadro Cetveline göre uzman tabip eksiği 594, Personel Dağıtım Cetveline göre uzman tabip eksiği ise 104’dür. Kastamonu il genelinde Sağlık Bakanlığınca belirlenen Standart Kadro Cetveline göre görev yapması gereken tabip sayısı (pratisyen hekim) 528, bakanlıkça belirlenen Personel Dağıtım Cetveline göre görev yapması gereken tabip sayısı (pratisyen hekim) 247 olmasına rağmen sadece 243 tabip (pratisyen hekim) aktif olarak görev yapmaktadır. Aktif olarak görev yapan toplam uzman tabip sayısı dikkate alındığında Kastamonu, 81 il arasında 68’inci sırada yer almaktadır. Sağlık konusunda konuşmaktan hiçbir zaman taviz vermeyeceğiz. Milletvekili olarak yaptığımız en fazla iş yurttaşlarımıza sağlık konusunda yardımcı olmak. Sağlık sistemi düzeltilmeli, Kastamonu’ya da ayrı bir önem gösterilmeli diye düşünüyorum.

“İŞSİZLİKLE İLGİLİ ÇOK CİDDİ SORUNLARIMIZ VAR”

İşsizlikle ilgili çok ciddi sorunlarımız var. Bayram öncesi ve sonrasında 3 kişi işsizlik ve ekonomik sebeplerden dolayı intihar etti. Bu işsizlik artık topluma bu şekilde yansıdıkça bizim de toplumun da dengesini bozacaktır. Bilindiği gibi işsizlik ödeneğinden faydalanmak için aranan şartların başında işçinin kendi istek ve kusuru dışında işsiz kalması gelmektedir. Milletvekili seçildiğim 2018 Haziran ayında Kastamonu’da 342 kişi işsizlik ödeneğine başvuruda bulunurken 2019 Nisan ayında bu rakam 2 bin 848’e yükselmiştir. 2017 yılında işsizlik ödeneği alabilmek için başvuranların sayısı 4 bin 063 iken, 2018 yılında bu sayı 6 bin 451’e yükselmiştir. 2018 yılında işsizlik ödeneğine başvuran 6 bin 451 kişiden 2 bin 378’nin ekonomik krizin derinleşmeye başladığı, şirketlerin konkordato ilan edip, fabrikaların bir bir kapılarına kilit vurduğu Kasım ve Aralık aylarında müracaat etmiş olması dikkat çekmektedir. 2017 yılında Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iş aramak için başvuruda bulunan kişi sayısı 16 bin 733 kişi iken 2018 yılı sonu itibariyle Kastamonu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğüne iş aramak için başvuran kişi sayısı 28 bin 180 kişiye ulaşmıştır. Arada korkunç bir uçurum vardır. 2017 yılında Kastamonu’daki kayıtlı işsiz sayısı 10 bin 183 iken, 2018 yılı sonu itibariyle bu 14 bin 531’e yükselmiştir.

ŞEKER FABRİKASI AVANS ÖDEMESİ

Şeker Fabrikası’nda avans ödemeleri devam ederken yeni bir gelişme oldu. Şeker fabrikasından alacağı olan çiftçilere avanslarının bir kısmı şekerle ödeniyor. Önceki gün itibariyle şeker fiyatları 160 liradan 190 liraya çıktı. Bir gün önce 160 liralık şekerle avansını alan çiftçiler, şimdi 190 lirayla alacaklar. Bu bir adaletsizliktir. Yapılması gereken şudur. Çiftçi pancarını ne zaman üretim teslim ettiyse, o günkü değeri neyse onun karşılığı olarak avansını almalı diye düşünüyorum.

“BUNDAN SONRA MECLİS’TE

KASTAMONU İÇİN

DAHA ÇOK ÇALIŞACAĞIZ”

Bundan sonra Meclis’te Kastamonu için daha çok çalışacağız. Hazırladığımız her kanun teklifinde iktidar partisi milletvekillerine de çağrıda bulanacağız ve katkı sunmalarını isteyeceğiz. Çünkü mesele Kastamonu’yu temsil etmekse, iktidar ve muhalefet birlikte hareket etmeli. Mesela Kastamonu’nun teşviklerden pozitif ayrımcılıkla yararlanması gerekiyor. Bu konuda da çalışmalar yapacağız.

“BİZ GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA HAZIRIZ”

İstanbul seçimlerinin sonucu sadece Kastamonu’yu değil tüm Türkiye’yi etkileyecektir. Sayın İmamoğlu, aday olmadan önce geçen yıl ilk Anadolu ziyaretlerinden birisini Kastamonu’ya yapmıştır. O zaman ben il başkanıydım. Kastamonu’ya iki günlük bir ziyarette bulunmuştu. Esnafımızla bir araya geldi, Daday ve Cide’ye gitti. Dolu dolu bir program yapmıştık. O zaman kendisine İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bir düşüncesinin olup olmadığını sormuştum ve bana ‘hayırlısı’ demişti. Yani böyle bir düşüncesi kafasında oluştuğunda ilk ziyaretlerinden birisini Kastamonu’ya yapmıştır. Çünkü Ekrem İmamoğlu, Kastamonuluların gücünü ve bu şehre değer vermek gerektiğini çok iyi biliyor. Bu bakımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ni Ekrem İmamoğlu’nun yönetmesinin Kastamonu’ya çok olumlu katkıları olacaktır. Ayrıca İstanbul’da ortaya koyacağımız, halkçı ve toplumcu belediyecilik anlayışı Türkiye’ye örnek olacaktır. İstanbul bir model olacaktır. Bu çizgi herkese örnek olacak. İstanbul-Kastamonu arasında köprü kurmak vazifesi de bize ait. Bizden talebi olan tüm belediyelerle, İstanbul belediyesi ile çalışmak isteyen herkese önderlik edeceğiz. Mesele Kastamonu’ya daha fazla katkı sağlamaktır. Biz gerekli adımları atmaya hazırız.

“İSTANBUL’DAKİ KASTAMONULU
HEMŞERİLERİMİZİN MUAZZAM BİR GÜCÜ VAR”

İstanbul’daki Kastamonulu hemşerilerimizin muazzam bir gücü var. Her yerde varlar aslında. Üniversitede, iş dünyasında, sanat dünyasında, esnaf dünyasında varlar. Ama bu nüfusumuzun yeterince örgütlü olmadıklarını gördük. Gittiğimiz her yerde bir Kastamonu, bir yöre derneği gördük. Bunların önemsiz olduğunu söylemiyorum, ama 524 adet yöre derneğimiz var. Birbirleriye rekabet etmelerinden, bir araya gelip iş yapmalarını sağlamamız gerekiyor. Yöre derneği kurup, kendi siyasi ikballerini sağlamak yerine daha örgütlü davranılması gerekiyor. Siyasette ve bürokraside Kastamonulu hemşerilerimiz İstanbul’da hak ettikleri noktada değiller. Bunun bizden kaynaklı eksiklikleri var, ama hemşerilerimizden de kaynaklı eksiklikler var. Biz kendi derslerimizi çıkarttık. Daha fazla ilgi göstereceğiz. Tüm hemşerilerimize de çağrımız şudur. Siyasete katılsınlar. Trabzon örneği sürekli gösteriliyor. Çünkü onlar birlikte iş yapmayı iyi öğrenmişler. Çok iyi örgütlüler. Biz ise çok kalabalığız, çok az örgütlüyüz ve birlikte iş yapma kültürümüz çok zayıf. Birbirlerinin elinden çok az tutuyorlar ve birisinin gelip ellerinden tutmasını bekliyorlar.”

Serkan Horuz

    Yorumlar

HAVA DURUMU
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
NAMAZ VAKİTLERİ
Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
ARŞİV